4. díl seriálu článků na téma Česká muzea zaměřená na módní průmysl – Slezské zemské muzeum v Opavě

Letní prázdniny, čas výletů a dovolených, jsou zde. Jak jsme již avizovali, připravili jsme si pro vás seriál článků na téma Česká muzea zaměřená na módní průmysl. Tento náš seriál je vlastně už druhá řada seriálu článků na téma Česká muzea zaměřená na módní průmysl, protože v loňském roce 2022, také v období léta, jste si mohli užít první řadu seriálu článků, která měla 10 dílů.

Vítejte u našeho čtvrtého dílu druhé řady seriálu článků na téma Česká muzea zaměřená na módní průmysl. Dnes budeme pozornost věnovat Slezskému zemskému muzeu v Opavě. Přijměte tento článek jako pozvání do Slezského zemského muzea v Opavě, kam jen tak v létě můžete vyrazit, případně si o tento tip na výlet rozšířit svoji dovolenou.

Navštivte Slezské zemské muzeum v Opavě osobně

Slezské zemské muzeum je nejstarším muzeem v České republice a jeho kořeny sahají do roku 1814. Instituce v dnešní podobě se de facto zformovala až během druhé světové války, kdy došlo ke sloučení většiny opavských muzejních institucí do jedné.

Navštivte Slezské zemské muzeum osobně

Navštivte Slezské zemské muzeum osobně

Dotvoření do dnešní podoby proběhlo za socialismu, od kdy je muzeum tvořeno 6 expozičními areály. Jedná se o všeobecné muzeum – jeho sbírku tvoří jak přírodovědné, tak i společenskovědní fondy – vše je prezentováno nejen ve stálých expozicích, ale také na dočasných výstavách.

Vyrazte do Slezského zemského muzea v Opavě obdivovat textilní exponáty

Vyrazte do Slezského zemského muzea v Opavě obdivovat textilní exponáty

Objevte krásu textilních exponátů

Slezské zemské muzeum v Opavě vystavuje nejrůznější exponáty – co se týká této skupiny, tak největší kolekci textilu lze nalézt v Národním památníku II. světové války, tam se ovšem jedná zejména o uniformy a jejich součásti.

Co se týká klasických oděvů, tak ty prezentuje v opavské Historické výstavní budově. Zde má momentálně vystaven textil jak z 19., tak z 20. století. Ve sbírce zmíněného muzea se nachází ale i mnohem starší kousky – cenná je kolekce středověkého textilu (např. hrobová roucha z archeologických výzkumů), příp. torza obuvi.

Textilní expozice vás jistě  zaujmou

Textilní expozice vás jistě zaujmou

Který textilní exponát poutá ve Slezském zemském muzeu v Opavě největší pozornost?

Pro návštěvníky jsou samozřejmě nejatraktivnější společenské šaty z přelomu 19. a 20. století. Nicméně velice zajímavým exponátem je právě teď vystavená uniforma z přelomu 18. a 19. století, kterou uchovávali Lichtenštejnové jako památku na bitvu u Lipska, ve které bojoval kníže Mořic proti Napoleonovi. Uniforma nese stopy masivního krvácení jako důsledek válečného zranění. Podobný exponát momentálně není nikde jinde v České republice prezentován a další podobný se nachází až ve Vídni„, říká Mgr. David Váhala, Tiskový mluvčí, Produkční, programový a kulturně – výchovný pracovník a současně i Vedoucí Oddělení vnějších vztahů.

Ve Slezském zemském muzeu v Opavě jsou k vidění i unifromy i velmi vzácné

Ve Slezském zemském muzeu v Opavě jsou k vidění i unifromy i velmi vzácné

Slezské zemské muzeum je oblíbené i u návštěvníků ze zahraničí

Do tohoto muzea chodí všechny návštěvnické skupiny různých věkových skupin, a to nejen z České Republiky, ale i ze zahraničí. Češi samozřejmě dominují, za nimi jsou hned naši polští sousedé a další sousední národy, ale mnohdy sem zavítají i návštěvníci z exotických destinací.

Navštivte několikrát zmíněné muzeum v létě 2023

V Opavě je to právě otevřená nová výstava „Knížata z Lichtenštejna. Páni země opavské a krnovské“ – tam jsou k vidění nejen unikátní velkoformátové portréty slavných mistrů, ale i textil – uniformy knížat, malých princů, pokrývky hlavy včetně klobouku arcivévody Františka Ferdinanda d´Este, ale také ručně vyšívaná barokní čabraka na koně.

Jeden z krásných exponátů ve Slezském zemském muzeu v Opavě

Jeden z krásných exponátů ve Slezském zemském muzeu v Opavě

Již na začátku roku 2024 se můžete těšit na novou výstavu

V Opavě další výstavu tým Slezského zemského muzea připravuje až na začátek roku 2024, protože ta současná byla natolik náročná na přípravu a financování, že se rozhodl ji nechat otevřenou půl roku.

Zdroj informací: Slezské zemské muzeum v Opavě/ Mgr. David Váhala

Zdroj všech fotografií: archiv Slezského zemského muzea v Opavě

Více informací o dění v Slezském zemském muzeu v Opavě najdete zde na jeho webu.

Další pozvánky a tipy na módní události, stejně jako předchozí díly i následující díly našeho seriálu článků věnovaného českým muzeím zaměřených na módní průmysl  naleznete následující čtvrtky až do konce letních prázdnin 2023 v naší kategorii Módní události.