6. díl seriálu – Česká muzea zaměřená na módní průmysl – Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Jak jsme v nedávné minulosti avizovali, rozhodli jsme se udělat seriál článků o českých muzeích zaměřených na módní průmysl a vše, co do něj spadá. Dnes si můžete přečíst již šestý díl tohoto seriálu. Čtením našeho seriálů článků tak získáte tipy na výlet během letních prázdnin, což jistě oceníte nejen vy, ale i vaši blízcí, a to ať už se v Česku vydáte kamkoliv. Do muzea můžete jít či jet cíleně a spojit to i s návštěvou dalších památek a zajímavostí v jeho okolí. Máte už plány na letní prázdniny? Přidejte si k nim návštěvu Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Sbírka nejen dámských bot v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně je pestrá

Sbírka nejen dámských bot v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně je pestrá

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně disponuje zřejmě nejrozsáhlejší a nejkomplexnější sbírkou obuvi v Česku

Poprvé se Zlín pokusil založit vlastní muzeum už v roce 1924, myšlenku se ale podařilo zrealizovat až v roce 1935. Provoz Musea města Zlína byl ale odkázán na dobrovolnickou péči. V následujících dekádách se muzeum mnohokrát přejmenovalo a měnilo sídlo, až v roce 2013 „zakotvilo“ v jedné z rekonstruovaných továrních budov bývalé obuvnické továrny v centru Zlína, kde sídlí dodnes. Spolu s Krajskou knihovnou Františka Bartoše a Krajskou galerií výtvarného umění dnes tvoří 14|15 BAŤŮV INSTITUT.

Muzeum ale spravuje i další objekty – především hrad Malenovice, ale také Muzeum luhačovického Zálesí a Národní kulturní Památník Ploština, který právě prochází rozsáhlou rekonstrukcí.

Expozice PRINCIP BAŤA: DNES FANTAZIE, ZÍTRA SKUTEČNOST

Zásadní expozicí Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně je PRINCIP BAŤA: DNES FANTAZIE, ZÍTRA SKUTEČNOST právě ve Zlíně. Je věnována třem ryze zlínským, a přitom světově proslulým tématům: v první řadě samozřejmě firmě Baťa a její historii, ale také cestovatelům Hanzelkovi a Zikmundovi a zlínským filmovým ateliérům.

Je to velmi moderní expozice, kde návštěvníci dokáží bez problémů strávit tři i více hodin, mnozí se opakovaně vrací. Nedílnou součástí je muzeum obuvi s více než šesti sty exponáty. Samozřejmě další expozice nejrůznějšího zaměření jsou i na dalších objektech. Je to dáno tím, že muzeum má nejen historické oddělení, ale také etnografické, přírodovědné, archeologické a spravuje řadu zajímavých fondů, kromě obuvi třeba právě archív H+Z a dalších cestovatelů.

Obuv má samozřejmě ve sbírkách řada dalších muzeí. Zlínská sbírka je ale zřejmě nejrozsáhlejší (má v tuto chvíli kolem pěti tisíc položek) a nejkomplexnější.

Brusel_1958

Brusel_1958

Expozice Princip Baťa prezentuje širokou škálu z typů obuvi

Baťovská obuv tvoří velkou část sbírky, což dodává oblibu expozici Princip Baťa. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně je schopno návštěvníkovi ukázat modely, s nimiž v roce 1894 Tomáš Baťa začínal, vývoj módy na počátku 20. století, má vystaveny modely, které byly pro firmu zásadní, včetně bagančat z 1. světové války nebo první plátěné tenisky „trampky“. Jsou vystaveny luxusní modely připravené firmou pro EXPO New York 1939 a vedle nich skromné dřeváky z 2. světové války.

Expo_NexYork_Baťa

Expo_NexYork_Baťa

Od firmy Baťa ale pocházejí i repliky historické obuvi připravované pro už zmíněnou světovou výstavu, takže si návštěvník udělá představu, jak mohly vypadat střevíce Přemysla Oráče, obutí Arnošta z Pardubic či císaře Karla IV, nechybí ani holínka Albrechta z Valdštejna.

Nejstarší originál, který Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně vystavuje, pochází z roku 1588. Kromě historické obuvi, která dokumentuje vývoj obouvání od starověku po současnost, je tu i rozsáhla sbírka exotické obuvi prakticky ze všech osídlených částí světa. Jsou zde různé rarity a bizarnosti (například boty z lidských vlasů a pštrosího peří nebo dámský pantoflíček z křečka polního), ale také opravdové unikáty, mezi které lze počítat i zlatou medaili z EXPO Brusel 1958, kterou získala československá kolekce dámské a dětské obuvi.

Repliky - historie - Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Repliky – historie – Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Takřka všechny výstavy v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně jsou interaktivní

Dnes už se Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně snaží prakticky všechny expozice a větší výstavy vybavit interaktivními prvky tak, aby si návštěvník téma „osahal“ a odnesl si opravdová prožitek, ne jen obrazový vjem. Expozice Princip Baťa má interaktivních prvků spoustu, k těm nejpříjemnějším patří malý kinosál s hranými reklamami firmy Baťa z 30. let 20. století.

Navštivte v létě Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum obuvi je otevřeno celoročně. Nově do expozice přibyla i výstavka miniaturní obuvi ze sbírek Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Jsou to buď imaginární botičky, nebo zmenšeniny skutečných modelů, které berou dech svým dokonalým zpracováním.

Do konce prázdnin ve Zlíně potrvá výstava Hlavu vzhůru! Furt se de! věnovaná malířce a ilustrátorce Marii Fischerové-Kvěchové, jejíž obrázky provázely v dětských knihách řadu z nás.

Co nás moc těší, je prázdninová výstava umístěná v expozici Princip Baťa. Jmenuje se Ne ruka, to duše maluje a vystavují v ní své práce umělci malující v dsledku hendikepu pouze ústy a nohama,“ říká Silvie Lečíková, vedoucí obchodního oddělení Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Ve sbírce Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně jsou k vidění nádherné skvosty

Ve sbírce Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně jsou k vidění nádherné skvosty

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně vás zaujme i po letních prázdninách

Na podzim bude muzeum opakovat událost Ševci žijí!, kdy přímo v expozici předvádí aktivity spojené s výrobou obuvi a koženého zboží, nabízí tvořivé dílny pro děti i dospělé a snaží se připomenout, že kdysi byl Zlín městem obuvi.

V září vystřídá výstavu Hlavu vhůru! -Furt se de! výstava k sedmi stům letům od první písemné zmínce o Zlíně s názvem Zlín700.

Menší sezónní výstavy jsou k vidění na hradě Malenovice: přírodovědná Jantar ze Študlova a etnografická Jaroslav Koželuha: poutník moravskou krajinou.

Muzeum v Luhačovicích nabízí krásnou výstavu, nedávno oceněnou Českou národopisnou společností, s názvem Masky, kostýmy, maškary.

Některé sbírkové předměty Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně navíc cestují do výstav po celé České republice, momentálně třeba do výstavy „Baťa: Boty všem!“ na zámku Ctěnice.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně - boty Baťa

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně – boty Baťa

Pojem Baťa je fenomén

Každého v souvislosti s pojmem Baťa asi zaujme trošku něco jiného, ale jedno je jisté. Pojem Baťa je fenomén. Tomáš Baťa dokázat z ničeho vybudovat zázrak. Z celkem bezvýznamné obce, jakou Zlín na konci 19. století byl, dokázal během necelých tří dekád udělat město, kterému se přezdívalo československý Detroit.

Tomáš Baťa se stal „králem ševců“ a jeho bratr Jan na jeho základech následně vybudoval doslova impérium, kdy se firma stala největším výrobcem kožených bot na světě.

Ohromující byla komplexnost působení firmy, která postupně k botám přidávala další produkty, až skončila s vlastní koželužnou, punčochárnami, slévárnou, strojírenskou výrobou, výrobou pneumatik i letadel, s vlastním vydavatelstvím i vlastními filmovými ateliéry.

Možná i někdo další byl stejně podnikatelsky úspěšný jako Tomáš Baťa, ale on dokázal navíc přijít s manažerskými principy, které jsou často platné dodnes, a navíc dokázal desetitisíce lidí doslova změnit, strhnout je svým entusiasmem a nasazením k tomu, že uvěřili jeho „Co chceš, dokážeš.“

Výhled z terasy mrakodrapu - Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Výhled z terasy mrakodrapu – Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Doporučení od Silvie Lečíkové k návštěvě Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně:

Pokud se návštěvníci rozhodnou prozkoumat baťovské téma na vlastní kůži, pak můžu jen doporučit objednat si před návštěvou i prohlídku tzv. Baťova mrakodrapu. Jedná se o bývalou administrativní budovu firmy Baťa, která je perlou funkcionalistické architektury. Naše muzeum nabízí komentované prohlídky na terase objektu, které zahrnují i možnost svezení v původní pojízdné kanceláři Jana A. Bati o rozměrech cca 6*6 metrů. Povídání o historii budovy, baťovské architektuře a životě v baťovském Zlíně je krásným doplňkem k návštěvě expozice Princip Baťa. Rezervaci doporučuji ale obstarat tak 1 – 2 týdny před návštěvou.“

Zdroj informací: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně/Ing. Silvie Lečíková

Zdroj všech fotografií: archiv Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Na další díl našeho seriálu článků se můžete těšit příští čtvrtek. Předchozí díly našeho seriálu článků, který je věnován českým muzeím, která se zaměřují na módní průmysl si můžete přečíst v kategorii Módní události.

Více informací o Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně najdete ZDE.