Zaměřuji se na tvorbu šatů pro plnoštíhlé nevěsty, říká Zuzana Miškov, majitelka Svatebního studia Elly

Dnes vám přinášíme rozhovor s módní návrhářkou Zuzanou Miškov, majitelkou Svatebního studia Elly, která se rozhodla zaměřit na tvorbu svatebních šatů pro plnoštíhlé nevěsty, a také na dámy, které jsou naopak velmi drobné, protože každá žena si zaslouží být krásná.

 

Jak jste se dostala ke své práci módní návrhářky?

Maminka mě k tomu už v dětství přivedla. Chuť být kreativní a tvořit mám od svého dětství a provází mě i dospělým životem. Velmi mě baví tvořit svatební šaty.

Mám i vzdělání zaměřené na tvorbu oděvů. Studovala jsem Střední odbornou školu, střední odborné učiliště a učiliště oděvní v Prostějově, obor Modelář a návrhář oděvů a Střední soukromou uměleckou školu Ostrava – obor Výtvarné zpracování kovů a drahých kamenů. Ale nešila jsem od začátku po svém úspěšném absolvování studia, cesta k mojí dnešní tvorbě svatebních šatů na zakázku měla svůj vývoj.

Šila jsem i valašské kroje, kde jsem se naučila trpělivosti, která se mi nyní velmi hodí při tvorbě svatebních šatů a ručního šití krajky na ně apod. Byla jsem zaměstnaná i ve dvou hotelech a brigádně jsem pracovala v jednom svatebním salonu.

Zuzana Miškov v minulosti šila i kroje

Zuzana Miškov v minulosti šila i kroje

Tvorbě svatebních šatů se věnuji 10 let. Příležitostně šiji i společenské šaty, když mám časový prostor, ale převažuje u mě tvorba svatebních šatů.

Na co se ve své tvorbě specializujete?

Především na šití svatebních šatů na zakázku pro nevěsty plných tvarů, a také nevěsty se specifickými požadavky (chtějí šaty ze specifického materiálu, na šaty aplikovat barevnou krajku, šaty zapadající do určitého konkrétního typu tematické svatby apod., ale například se specializuji i na nevěsty, jejichž postava je velmi drobná, vyžaduje specifický střih šatů apod.).

Zuzana Miškov se specializuje na nevěsty plných tvarů

Zuzana Miškov se specializuje na nevěsty plných tvarů a také dámy se specifickými požadavky

Jsem známá tím, že si pečlivě vybírám materiály pro tvorbu svatebních šatů. Upřednostňuji vysoce kvalitní materiály z Itálie a například krajky z Portugalska.

Jak dlouho trvá proces tvorby svatebních šatů?

Je to individuální, protože každá žena je jiná, někdy zjistím až v průběhu času, že musím zvolit jiný postup práce s ní, ale zhruba v řádu měsíců, někdy i rok, pokud se jedná například o svatební šaty s velmi bohatou sukní. Svatební šaty musí nevěstě perfektně padnout, aby se v nich cítila nejen krásná, ale byla i v pohodlí a užila si svůj den D v maximální možné míře. V průběhu procesu tvorby šatů děláme průběžně jejich zkoušky. Jen pro představu, krajky na šaty se došívají ručně a zvláště u nevěst plnějších tvarů je potřeba dbát na to, aby umístění krajky lichotilo jejich postavám a skrylo nedokonalosti postavy. Vhodně umístěná krajka umí zeštíhlit.

Vhodně umístěná krajka na svatebních šatech zakryje nedokonalosti postavy a podtrhne její klady

Vhodně umístěná krajka na svatebních šatech zakryje nedokonalosti postavy a podtrhne její klady

Jak se u vás pohybuje cena svatebních šatů na zakázku a od čeho se to odvíjí?

Od 40 000 Kč. Záleží na požadavcích dané nevěsty, náročnosti tvorby šatů, použitých druhů materiálů apod. Při tvorbě šatů velmi přemýšlím, jak je vytvořit, aby nevěstě dopřály maximum možného pohodlí, až je na sebe oblékne a aby v nich mohla být během svatebního dne co nejdéle. Znám specifický způsob, díky kterému jsou šaty lehké a pro nevěstu pohodlné. Není ideální, když žena chce šaty s bohatou sukní a během svatebního dne zjistí, že jsou tak těžké, že v nich vydrží sotva chvíli.

Co vás doposud nejvíce potěšilo v souvislosti s vaší prací módní návrhářky?

Každá nevěsta, když ji vidím oblečenou v hotových svatebních šatech, jak je nadšená, jak se proměnila a doslova rozkvetla. Zvláště u plnoštíhlých žen je to krásný pohled na to, jak jsou šťastné a mají jiskřičky v oku a jsou nadšené, že mají šaty na míru a ještě podle svých představ. To je pro mě největší odměna za moji práci. V půjčovnách svatebních šatů na plnoštíhlé nevěsty obvykle nemají velikost, a když už ano, tak výběr není příliš velký.

Co vás baví na vaší práci a co na ní považujete za náročné?

Miluji výzvy a ty mi moje práce přináší. Velmi si vážím toho, že nevěsty si mě mezi sebou doporučují. Náročný je v podstatě celý proces tvorby svatebních šatů.

Zuzana Miškov má ráda výzvy a práce módní návrhářky ji velmi baví

Zuzana Miškov má ráda výzvy a práce módní návrhářky ji velmi baví

Jedna z velmi náročných záležitostí je pečlivě promýšlet umístění krajky a následně ji správně nastříhat. U štíhlých nevěst se to příliš neřeší, ale u šatů pro plnoštíhlé nevěsty vhodně umístěná krajka umí skvěle posloužit, například zakrýt tetování, znaménka, nedostatky postavy. Když už člověk má promyšlené, kam krajku umístí, tak šití už je snadné.

U tvorby šatů pro plnoštíhlé nevěsty je důležité hodně přemýšlet nad všemi detaily, aby neuškodily, například sklady, aby nerozšiřovaly nevěstu apod.

Kde získáváte inspiraci pro tvorbu svatebních šatů?

V přírodě, ale při tvorbě svatebních šatů na zakázku pracuji s konkrétní představou klientky tak, abych její přání splnila, ale šaty jsem vytvořila k podtržení její krásy a potlačení nedostatků její postavy. Když ale tvořím svatební šaty pro prezentaci na módní přehlídce či do svého salonu jako inspiraci pro přicházející nevěsty, které neví, co by přesně chtěly a co jim bude slušet a chtějí získat alespoň nějakou základní představu, tak si představím nějaký typ klientky a představte si, ona opravdu časem přijde. Také, když vidím materiály, už vím, jaké svatební šaty z nich vytvořím.

Každá žena může být krásná, bez ohledu na její věk či postavu

Každá žena může být krásná, bez ohledu na její věk či postavu

Existuje něco, co byste svým klientkám nevytvořila?

Ano, šaty, které by jim neslušely. Kdyby nevěsta trvala na tom, že chce po mě vytvořit šaty, které vím, že by jí neslušely, nemohly bychom spolupracovat, trvám na tom, aby šaty vždy klientkám seděly, protože si musím ručit za svoji kvalitu. Ještě se mi ale nestalo, že by si tvrdohlavě nevěsta stála za svojí představou podoby šatů, která by její postavě škodila. Dámy si obvykle nechají rády ode mě poradit, čehož si velmi vážím, protože důvěra je základ spolupráce a komunikace.

Další spokojená nevěsta ve svatebních šatech z Ateliréu Elly od Zuzany Miškov

Další spokojená nevěsta ve svatebních šatech z Ateliréu Elly od Zuzany Miškov

Když vás navštíví budoucí nevěsta, má o svých svatebních šatech jasnou představu?

Ne vždy. V ateliéru mám různé styly svatebních šatů, které ji nechám vyzkoušet, abychom zjistily, co se jí líbí a co jí sluší, aby sama viděla, jaká je správná cesta. Připravím pro ni první návrh šatů, dle dohody, ona je vyzkouší, a pokud jí například nevyhovuje velikost výstřihu, délka rukávu apod., upravím to či navrhnu jinou variantu, pokud se v první variantě vůbec necítí příjemně. Pracuji s pocity žen. Žena, které se v šatech necítí příjemně, nebude vypadat dobře a zářit.

Když se žena ve svatebních šatech cítí pohodlně, je skutečně nádherná

Když se žena ve svatebních šatech cítí pohodlně, je skutečně nádherná

V souvislosti s plnoštíhlými ženami kolují různá klišé. Zeptám se na vaši zkušenost, vnímáte, že by se plnoštíhlé dámy měly více rády než dámy štíhlé?

Je to individuální, ale obecně my ženy (bez ohledu na naši postavu a konfekční velikost) jsme k sobě velmi často až přehnaně sebekritické. Někdy do mého ateliéru s budoucí nevěstou přijde i její partner, a pokud ona na sobě řeší nějaký nedostatek, budoucí ženich řekne, že je krásná, jaká je. Některé dámy se stydí a jsou doslova zakřiknuté, necítí se vůbec sebevědomé, jsou sražené tím, jak se obecně vyzdvihují štíhlé ženy a jsou dávány za správný příklad.

A Zuzano, co ráda nosíte na sobě oblečeného a obutého vy osobně?

Šaty :-). Protože šaty podtrhují ženskost, je výsada nás žen moct je nosit. A když už mám na sobě šaty, ráda k nim nazuji lodičky, samozřejmě i pohodlnou obuv. Záleží na typu šatů a příležitosti, kam se chystám je vynést.

Existuje něco, co byste si na sebe nikdy neoblékla?

Šaty s leopardím vzorem a fialovou krajkou.

Jakou barvu máte ráda, a která se vám líbí nejméně?

Miluji žlutou barvu a ráda nosím také oblečení v této barvě. Nejméně mám ráda asi fialovou. U barvy ale hodně záleží na jejím odstínu.

Co ráda děláte ve volném čase?

Moje práce je současně i mým koníčkem, hodně se jí tedy věnuji. Ale když už se rozhodnu skutečně odpočívat, tak mě velmi baví čtení knížek a procházet se po lese. Potřebuji být spojená s přírodou a mít klid. Velmi ráda také samozřejmě trávím čas se svojí dcerou, je to skvělá parťačka.

Vy a Vánoce?

Miluji Vánoce. V naší rodině si dopřáváme klid, odpočinek, rádi se díváme v televizi na pohádky. Co se týká příprav na Vánoce, tak k tomu přistupujeme rozumně, přiměřeně, užíváme si adventní a předvánoční atmosféru, společně tvoříme výzdobu. Samozřejmě že se také rádi dobře najíme, ale nepřejídáme se a ani jinak kvůli Vánocům nešílíme, hlavní pro nás skutečně je užít si atmosféru tohoto období.

Jaké máte plány do příštího roku 2024?

Pracovní. Vyvíjím kolekci svatebních šatů z přírodních materiálů. Tyto šaty budou specifické tím, že stejně jako ostatní komponenty je tvořící, budou zhotoveny z přírodních materiálů. Šaty i komponenty bude možné opakovaně použít. Například nevěsta se po svatbě rozhodne si tyto své svatební šaty nechat přešít na letní šaty a z dalších komponentů původních svatebních šatů si něco nechat vytvořit.

Mám v úmyslu tvořit i oblečení vhodné na denní nošení pro plnoštíhlé dámy. Když tvoříte tento sortiment pro dámy například s velkým poprsím, je potřeba myslet i na to, aby byl stvořený tak, že si je dáma zvládne sama obléknout apod. Je to výzva, které mám ráda, jak už jsem zmínila výše.

Děkuji za rozhovor.

Zdroj všech fotografií v tomto rozhovoru: archiv Zuzany Miškov

Informace k článku – jedná se o inzerci

Kontakt na Zuzanu Miškov naleznete i ZDE v naší kategorii Databáze firem z módy.

Sledujte Zuzanu Miškov také na sociální síti Facebook.