Handmade Markety se konají v různých městech na Moravě, co bylo impulzem k založení tohoto projektu?

Prvotní inspirací k založení Marketu mi byla určitě moje návštěva Dyzajn marketu v Praze. Ten nápad mě nadchnul a tím, že mám sama ráda pěkné a kvalitní věci, jsem si řekla, že bych mohla zkusit udělat něco podobného u nás, v Rožnově pod Radhoštěm. Nic podobného jsme tu neměli, jen tradiční folklorní jarmarky. Já jsem chtěla vytvořit něco nového, zaměřeného spíše  na autorskou tvorbu, design, ale taky módu. Projekt Handmade market jsem založila na podzim 2013 a dodnes za celou organizací stojím sama.

Jaké byly a jsou ambice Handmade Marketu – Vyrobeno s láskou?

Smyslem trhu bylo v první řadě podpořit české výrobce a prodejce. Mám za to, že Češi jsou velmi šikovní, nejen co se nápadů týče, ale i toho, jak věci umí udělat. Na mých trzích se představují jak lidé, kteří tvoří krásné autorské věci v malém rozsahu a začínají, tak i profíci, kteří se tvorbou svých výrobků živí naplno. Pro lidi, kteří začínají bývá reklama finančně nedostupná a trh je jedna z možností, jak se ukázat venku, získat nové kontakty. Často patří mezi tyto tvůrce také ženy na mateřské, které se výrobě začínají věnovat právě v tomto období života. Na jednorázový prodej na marketu nepotřebují živnostenský list a to jim pomůže přivydělat si.

Handmade Market – Vyrobeno s láskou organizuji sama, říká Ing. Monika Kaličinská (32)

Kolikrát se v loňském roce konal již několikrát zmíněný trh v různých městech Česka?

Tři trhy se uskutečnily v létě a dva v období zimy. Snažím se Handmade Market – Vyrobeno s láskou rozšířit do více měst Moravy a Česka. Prozatím se uskutečnil v Rožnově pod Radhoštěm, Vsetíně, Frýdku-Místku, Valašském Meziříčí a Zlíně.

V našem kalendáři, v kategorii Módní události, jsme se zmínili o Handmade Marketu – Vyrobeno s láskou ve Zlíně, tak se zeptám, kolik se jich tam v roce 2020 uskutečnilo?

Dva. Úplně první se tam uskutečnil v létě a druhý v prosinci, před Vánocemi.

V čem byl ve Zlíně unikátní ten před Vánocemi a kolik tam bylo prodejců?

Vzhledem ke stávající situaci byl unikátní tím, že se vůbec konal. Do poslední chvíle, jsem díky rychle se měnícím podmínkám a nařízením nevěděla, zda bude možné, aby se trh uskutečnil. Nakonec se to podařilo a asi 30 tvůrců se potkalo na platformě Baťova Institutu.

Handmade Market – Vyrobeno s láskou organizuji sama, říká Ing. Monika Kaličinská (32)

Co obnáší příprava takového trhu?

Příprava obnáší výběr vhodného místa, které vyhovuje mým představám. Když se akce má konat venku, musím řešit s úřady nejrůznější žádosti o výjimky a zábory prostranství, změny dopravního značení. Je třeba vypsat přihlášky pro prodejce, připravit grafické podklady, nastavit facebookovou reklamu, zajistit offlinovou reklamu, tedy plakáty a bannery a jejich následné výlepy, vyvěšení. Jakmile je toto všechno hotové, potom zbývá jen doufat, že výjde počasí. I z toho důvodu jsem se vlastně nikdy nechtěla pouštět do venkovních akcí. Rok 2020 a ochromení pandemií koronaviru mě ale přinutily uspořádat poprvé trhy pod širým nebem.

Handmade Market – Vyrobeno s láskou organizuji sama, říká Ing. Monika Kaličinská (32)

Co chystáte pro rok 2021?

Chystám jeden úplně nový event, jeho realizace ale dost závisí na vývoji stávající situace okolo Covidu. Co se týká Handmade Market – Vyrobeno s láskou, chtěla bych jej uspořádat opět v Rožnově pod Radhoštěm, Českém Těšíně, Frýdku-Místku, Opavě, možná v Ostravě, Pardubicích a ve Zlíně. Ve Zlíně ale možná přehodnotím místo konání tak, aby bylo blíže centru. Uvidíme, protože nyní je těžké cokoli plánovat.

Co byste chtěla vzkázat našim čtenářům?

Věnujte se tomu, co vás opravdu baví a naplňuje vás. Zní to jako otřepané klišé a pro spoustu lidí to taky klišé zůstane. Jedině do toho, co máte rádi budete dávat dostatek lásky a odhodlání a budete to chtít zdokonalovat. S trochou trpělivosti uvidíte výsledky. A je jedno, jestli to bude práce, cvičení, nebo nápad, který vás napadl po cestě domů. Dělejte to, co vás baví.

Děkuji za rozhovor.

Handmade Market – Vyrobeno s láskou organizuji sama, říká Ing. Monika Kaličinská (32)Handmade Market – Vyrobeno s láskou organizuji sama, říká Ing. Monika Kaličinská (32)Handmade Market – Vyrobeno s láskou organizuji sama, říká Ing. Monika Kaličinská (32)

autor fotografie: archiv Ing. Moniky Kaličinské

Kdo je Ing. Monika Kaličinská?

Monika Kaličinská je zakladatelkou a organizátorkou projektu Handmade Market – Vyrobeno s láskou, vystudovala magisterský obor management na Vysoké škole báňské v Ostravě.

Už během studií (v roce 2013) založila Handmade market – vyrobeno s láskou, což jsou trhy s českými autorskými výrobky.  Od té doby trhy začala rozšiřovat i do dalších měst mimo domácí Rožnov pod Radhoštěm. Monika se také věnuje online marketingu, zejména kampaním na Facebooku.

Žije v Rožnově pod Radhoštěm a je nejen organizátorkou svého úspěšného projektu Handmade Market – Vyrobeno s láskou, ale také lektorkou anglického jazyka. Je vášnivou cestovatelkou, ráda vaří, sportuje a rekreačně maluje obrazy a studuje cizí jazyky.

Autor všech fotografií, kromě označené: Marko Polášek