Jak jste se dostal ke své současné profesi obuvníka?

Ševcovina má v naší rodině tradici. Můj dědeček byl švec, rodiče se seznámili ve Snaze Brno (obuvnické družstvo), kde můj prastrýc dělal ředitele. Ale nebylo to tak přímočaré. Oba moji rodiče pracovali manuálně na dílně, což bylo docela náročné, a proto pro mě chtěli „něco lepšího“. Z tohoto důvodu jsem se k ševcovině dostal oklikou přes Libereckou textilku. V 90. letech si moji rodiče otevřeli firmu, v níž vyráběli obuv a já jsem si dodělal Střední průmyslovou školu kožařskou ve Zlíně.

Co vás nejvíce baví na vaší práci?

Rozmanitost. Každý zákazník má jiné přání a potřeby. Někdy je to pro mě i výzva, ale doposud se mi s tím vždy podařilo úspěšně popasovat.

Inzerce - Rozhovor s obuvníkem Michaelem Horkým

Co považujete za nejvýznamnější překážku při své práci?

Nesnadný přístup k některým materiálům. Vzhledem k relativně malému obuvnickému trhu v Česku, kde působím, je potřeba mnoho věcí objednávat ze zahraničí a odchod Velké Británie z EU tuto moji činnost rovněž zkomplikoval.

Inzerce - Rozhovor s obuvníkem Michaelem Horkým

Který odborný veletrh na téma obuv máte nejraději? Navštěvujete také veletrh Styl a Kabo v Brně?

Byť mám Styl a Kabo u nosu, tak jsem tam nebyl více než 10 let, protože tam vystavovatelé prezentující komponenty, které potřebuji pro svoji práci, nevystavují v míře jako kdysi. Asi jako nejzajímavější veletrh mi připadá LINEAPELE v Miláně.

Inzerce - Rozhovor s obuvníkem Michaelem Horkým

Kdo nebo co vás v životě doposud nejvíce ovlivnilo jak pracovně, tak v soukromém životě?

Určitě to byli rodiče a v poslední době i rozhodnutí mého syna Richarda, že bude v ševcovském řemesle pokračovat.

Kdo je vaším vzorem?

Asi jeden konkrétní vzor nemám. Co se týká obuvnického průmyslu, aktuálně mám rozečtenou knihu o Janu Antonínu Baťovi, ale myslím, že zajímaví a úspěšní lidé se nachází ve všech odvětvích.

Inzerce - Rozhovor s obuvníkem Michaelem Horkým

Kde získáváte inspiraci pro svoji práci?

Inspirací je mi vždy zákazník. Zákazník přijde s nějakou potřebou a představou a je mým vnitřním přáním, aby odcházel s lepším výsledkem, než který očekával. A také se rád kouknu ke svým kolegům obuvníkům.

Inzerce - Rozhovor s obuvníkem Michaelem Horkým

Kdo jsou vaši zákazníci, jak byste je popsal?

Většinu mých zákazníků tvoří muži. Obvykle ke mně přichází, protože je neuspokojuje nabídka konfekční obuvi, chtějí vystoupit z řady a dopřát si výjimečnost a exkluzivitu ručně šité obuvi na míru. Nejvíce mých zákazníků je samozřejmě z Česka, ale mám zákazníky i v Německu, Francii, na Slovensku, v Polsku, a také ve Španělsku.

Inzerce - Rozhovor s obuvníkem Michaelem Horkým

Když k vám přijdou zákazníci, mají jasnou představu o tom, co chtějí, nebo přijdou s nápadem a požadují po Vás jeho dotažení ve zhmotnění jejich snu v podobě kvalitní obuvi na míru?

Ani jedna z variant není výjimkou. Někdo přijde s obrázkem, jiný s přáním „překvapte mě“. Zvláště jedná – li se o druhou variantu, to si potom musím se zákazníkem více popovídat a zjišťovat podrobnosti jako například, kam bude boty nosit, jestli má raději rock, nebo dává přednost opeře, jaké barvy preferuje, zda dává přednost formálnímu oblékání, nebo upřednostňuje ležérnost.

Následně při předání hotových bot nastává taková chvíle oboustranného napětí, zda to dopadne dobře. Zatím tomu tak vždy bylo.

Inzerce - Rozhovor s obuvníkem Michaelem Horkým

Kolik ročně vyrobíte celkem párů obuvi?

Hm, to ví asi přesněji moje paní účetní :-), ale je to zhruba 30 až 40 párů.

Odkud máte komponenty pro výrobu obuvi, seženete vše potřebné v Česku?

Všechny standardně požívané materiály jsou dostupné v Česku. Pouze speciální materiály, jako jsou exotické kůže, musím objednávat v Itálii.

Inzerce - Rozhovor s obuvníkem Michaelem Horkým

Jaká zakázka vás doposud nejvíce potěšila?

Potěšení bylo vyrábět wings Oxford brouge šité na rám pro pana Daniela Šmída. Pro vysvětlení, šité na rám znamená, velmi stručně řečeno to, že svršek je přišitý k rámu a následně k podešvi, jedná se tedy o jakousi vyšší pánskou ševcovinu.

Jak dlouho trvá výroba obuvi? Která její fáze trvá nejdéle?

To hodně záleží na tom, jakou technologii přichycení podešve si zákazník vybere. Pokud zvolí lepenou podešev, tak když se to dobře načasuje, může celý proces být, včetně zkoušky, do týdne hotový. Pokud se zákazník rozhodne pro podešev ručně přišitou ke svršku, tak je délka dvojnásobná. Nejdéle tedy trvá šití na rám. Někdy bývá nejdelší a nejnáročnější vymyslet celý model tak, aby byl zákazník maximálně spokojený.

Inzerce - Rozhovor s obuvníkem Michaelem Horkým

Jaké jsou u vás profesní novinky?

V letošním roce největší novinkou bude zahájení provozování internetového obchodu. Podrobnosti o spuštění mého internetového obchodu naleznete na mých profilech na sociálních sítích. V e – shopu si ten, kdo zatím nechce investovat do zakázkové obuvi na míru, muže zkusit prožít zážitek z ručně řemeslně a poctivě vyrobené české boty. Zákazníci si tam budou moci koupit i opasky vyrobené z poctivého hovězího kruponu v barvě sladěné k polobotkám. Samozřejmou součástí nabídky budou také vysoce kvalitní krémy určené k údržbě obuvi.

Inzerce - Rozhovor s obuvníkem Michaelem Horkým

Šijete si pro sebe obuv, jak často?

Kromě sportovní obuvi nosím jen vlastnoručně vyrobené boty. Momentálně střídavě nosím 4 páry obuvi, které jsem vyráběl. Samozřejmě vlastním více párů obuvi, které jsem vyráběl. Moje boty vznikají tak, že je potřeba vyzkoušet nové materiály nebo ověřit některý nový technologický postup.

Inzerce - Rozhovor s obuvníkem Michaelem Horkým

Požaduje po vás např. vaše rodina vytvoření obuvi? Být můj manžel obuvník, byla bych neskutečně šťastná.

Nechci Vás zklamat, ale v mém případě dost přesně platí staré známé pořekadlo „Kovářova kobyla a ševcova žena chodí bosa„.

Inzerce - Rozhovor s obuvníkem Michaelem Horkým

Co rád děláte ve volném čase?

Rád cestuji a chodím po horách. Také si s chutí zacvičím a relaxuji ve wellness.

Co vás činí v životě šťastným? Případně, co vás vždy potěší?

Bude to možná znít neupřímně, ale vždy mě potěší nejen, když si spokojený zákazník nechá boty obuté rovnou na nohou a odchází v nich, ale také když po čase přinese obnošené boty na údržbu, což znamená, že je nosí a že je spokojený.

Inzerce - Rozhovor s obuvníkem Michaelem Horkým

Která barva je vaše nejoblíbenější?

Námořnická modř.

Máte nějaké doporučení či vzkaz pro naše čtenáře na závěr?

Věnujte pozornost a péči svým nohám, dbejte při výběru obuvi na pohodlnost, cvičte také chodidla, protože tímto předejdete mnoha možným komplikacím, které se snadno získávají, ale těžce se jich zbavuje.

Děkuji za rozhovor.

Inzerce - Rozhovor s obuvníkem Michaelem Horkým

Obuvníka Michaela Horkého můžete kontaktovat

telefonicky: +420 607 933 872

e – mailem: michael@botyhorky.cz

na Facebooku: HORKÝ BOTY

a na LinkedInu: Michael Horký

a již brzy na nových internetových stránkách.

 

Zdroj úvodní a poslední fotografie: archiv Michaela Horkého

Autor všech ostatních neoznačených fotografií: Zdeňka Hanáková

Informace k rozhovoru – jedná se o komerční obsah, placenou inzerci.