Rozhovor s Jiřím Moravcem

U příležitosti účasti Jiřího Moravce na TOP FASHION WEEKu 2022, který se uskuteční letos na podzim v Karlových Varech, vám přinášíme rozhovor s tímto módním návrhářem.

Připravili jsme pro vás rozhovor s Jiřím Moravcem, módním návrhářem ze stejnojmenného ateliéru, který představí své jedinečné modely na podzim v Grandhotelu PUPP na módní show TOP FASHION WEEK 2022.

Jak se ze studenta Střední průmyslové školy elektrotechnické stane uznávaný módní návrhář?

Po maturitě jsem nastoupil jako konstruktér elektro rozvaděčů, ale práce mě úplně nenaplňovala. Moje přítelkyně byla švadlenou a móda mě zajímala a bavila, tak jsem se rozhodl, že zkusíme realizovat nějaké naše nápady a ono se nám začalo dařit.

Módní tvorba Ateliéru Moravec se zaměřuje především na ženy

Módní tvorba Ateliéru Moravec se zaměřuje především na ženy

Jaký druh oblečení charakterizuje vaši značku?

Myslím, že jsou to večerní společenské šaty. I když v současnosti již vyrábíme mnoho oblečení i pro příležitosti  denního nošení i pro muže.

Navrhujete raději šaty na denní nošení, společenské nebo třeba svatební. Nebo je to podle nálady?

Úplně nejraději společenské šaty. Je to kreativní, můžete být při tomto typu tvorby více odvázanější a povolit uzdu své fantazii.

Co vás inspiruje?

Možná to bude znít hloupě, ale ženy všeobecně. Snažím se, když připravujeme návrhy, přemýšlet tak, aby mě ta žena, když bych ji jako chlap někde potkal, nějak zaujala. Vymyslet na šatech nějaký detail, který mě zaujme. A nejedná se vždy o extrémně hluboký výstřih či velký rozparek. Mám raději, když naopak jen něco se lehce naznačí a fantazie může sama pracovat než jasně odhalená místa na šatech. A jinak spousta nápadů přichází sama. Samozřejmě navštěvuji veletrhy, sleduji módu v zahraničí, ale i ženy na ulicích, kde občas najdete nějaký nápad atd.

Přemýšlel jste i o oblečení pro muže?

Ano přemýšlel a již děláme, zatím sice v menším rozsahu, i módu pro muže. Nezabýváme se klasickou výrobou obleků, ale spíše pro volný čas.

Dámské šaty z Ateliéru Moravec

Dámské šaty z Ateliéru Moravec

Co byste poradil ženám při výběru šatů?

Především to, že v nich musí být sama sebou. Musí se v nich cítit přirozeně krásně, né v nich něco předstírat. Není to přehlídka, kde dáme něco modelce a ona je v nich minutu a je jejím úkolem pouze co nejlépe odprezentovat šaty. Na plese, party nebo v práci je to ona sama a šaty jsou doplněk, který dokreslí její osobnost. Takže je důležité se v šatech cítit dobře a přirozeně, jinak to nebude ona a šaty okolí tak nezaujmou.

Jaké jsou trendy a barvy pro značku Ateliér Moravec na podzim 2022?

Vrátil jsem se z veletrhu látek z Milána. Mluvil jsem tam s obchodníky a jsou vidět ještě nějaké důsledky Covidu. Vždyť po celém světe nebyly skoro tři roky žádné společenské akce. Ale doufám, že se vše zase rozeběhne a budeme se zase chtít bavit a hezky oblékat.

A co se týká trendů, určitě zařádíme barvu lila, která i na veletrhu byla často k vidění. Dále flitry a klasiku v podobě krajky.

Na jaké modely se můžeme těšit na podzimním TOP FASHION WEEKu?

Představím kolekci nových společenských šatů právě z aktuálních látek, které jsem byl pořídit na veletrhu v Miláně.

Jaké je vaše motto?

V naší firmě máme motto : Vy sníte , my tvoříme.

Děkujeme za rozhovor.

Zdroj fotografií: archiv Ateliér Moravec

Další zajímavé články a rozhovory si můžete přečíst ZDE.