Nadace Veronica propojuje přírodu a módní průmysl

Nadaci Veronica řídí Helena Továrková, s níž jste si mohli přečíst rozhovor v naší kategorii Rozhovory od čtvrtka 26. května 2022. Dnes jsme se na Fashion Industry CZ rozhodli dát prostor samotné Nadaci Veronica.

Nadační obchod - Nadace Veronica

Nadační obchod – Nadace Veronica

O Nadaci Veronica

Nadace Veronica vznikla v roce 1992, ale vychází z 80let, kdy již v Brně existovalo hnutí vztahující se k časopisu Veronica. Časopis byl založen v roce 1986, podporoval environmentální, ale současně i kulturní témata. Časopisu se vždy dařilo tato dvě na první pohled odlišná témata propojovat.

Aktivity Nadace Veronica pokračují a rozvíjí tento odkaz po celou dobu svojí existence. Nadace Veronica se zaměřuje na ochranu přírody, krajiny, klimatu, ale současně pracuje i s komunitním prvkem, působí na Moravě v Jihomoravském kraji.

Nadace Veronica podporuje výstavy, aukce výtvarných děl, kdy výtěžek putuje na ochranu přírody.

Sázení hrušní s herečkou Bárou Jánovou

Sázení hrušní s herečkou Bárou Jánovou

Nadace Veronica se věnuje aktivitám souvisejícími s udržitelností

V roce 2008 začala Nadace Veronica provozovat nadační obchody, byla první v Brně. Jedná se o model, kdy lidé darují nepotřebné věci a Nadace Veronica je prodává a výtěžek slouží pro ochranu přírody, a to v rámci Jihomoravského kraje. Finance jsou rozdělovány na drobné ekologické projekty.

Největší množství darovaných věcí tvoří dámské oblečení. V minulosti to čítalo i 100 pytlů za týden. V roce 2016 se Nadace Veronica rozhodla začít situaci řešit, upozorňovat na téma obrovské množství textilního odpadu, protože ne všechno z toho, co lidé darují lze využít dále.

Upcycling challange se studenty oboru Ekotextil design

Upcycling challange se studenty oboru Ekotextil design

Z této aktivity vznikla myšlenka oslovit módní návrháře v Brně, aby přepracovali získaný textil na nové modely a upozornili díky tomu na problém vzniku nadměrného textilního odpadu. Této nové výzvy se chopily módní návrhářky Andrea Lojkásková, Klára Žídková, Marie Mukařovská a Hana Kubešová, projekt vzbudil velký zájem i u dalších designérů. V roce 2017 se uskutečnila módní přehlídka, kde návrháři v rámci tohoto projektu představili modely, tehdy to bylo na Brno Design Days a zpětná vazba od veřejnosti byla úžasná.  Do současnosti se uskutečnilo více než 20 přehlídek.

Později, v dalších letech se fashion udržitelných aktivit začali účastnit také studenti Střední školy umění a designu dnes je lidí okolo udržitelného přístupu zhruba 100.

Všechno začalo první přehlídkou a reakce byly úžasné i díky tomu se rozhodli pokračovat dál a vznikla upcyklační výzva.

Upcycling challange - dražba modelu Hany Kubešové

Upcycling challange – dražba modelu Hany Kubešové

V roce 2018 naplno do svých aktivit Nadace Veronica zapojila studenty Střední školy umění a designu oboru Ekotextil design. V druhém pololetí prvního ročníku studia mají studenti možnost se podívat do skladu nadačních obchodů Nadace Veronica, aby viděli problém, jak vypadají následky neuvážených nákupů, co se nevyužije za darovaný textil, co se neprodá a co končí často v textilním odpadu. Na těchto místech si studenti vybírají materiály, z nichž tvoří následně modely. Chce se po nich, aby přemýšleli a věc se dala zpracovat, aby to ale nebyl pouze jednorázový výrobek. V rámci svého studia vytváří jeden model, ale smyslem je hlavně inspirovat studenty pro přemýšlení udržitelným směrem i zero waste módní tvorby. Výsledky spolupráce Střední školy umění a designu a Nadace Veronica jsou představeny na módní přehlídce v Brně i jinde. Příležitostně někdo kontaktuje Nadaci Veronica a požaduje, aby v rámci nějakého programu prezentovali zmíněné modely.

Folklore is not dead - současný styling krojů - práce Hany Kubešové

Folklore is not dead – současný styling krojů – práce Hany Kubešové

Udržitelné fashion projekty Nadace Veronica nezastavil ani koronavirus

I v době kovidové se podařilo udržet upcyklační projekt. Studenti Střední školy umění a designu na něm pracovali doma a příležitostně byla možná drobná osobní konzultace s učiteli. Když bylo možné v době kovidové zrovna pořádat společenské a kulturní události, Nadace Veronica tak učinila a studentské modely prezentovala.

Fashion udržitelné aktivity Nadace Veronica a studentů Střední školy umění a designu se šíří za hranice Česka. Měli možnost upcyklační projekt rozšířit do Bosny Hercegoviny a tak propojili české studenty s těmi v Bosně. Tamější studenti téma udržitelnost zatím neměli možnost v módě poznat. Rozšířili si obzory v oblasti zero waste střihu, upcyklace i udržitelnosti materiálu. V Bosně Hercegovině se uskutečnila i módní přehlídka českých a sarajevských studentů.

Sarajevští studenti byli velmi překvapení, když zjistili, že je možné uspořádat studentskou akci jako je Malá noc Módy a uspořádali Impakt Sarajevo – první akce bez sponzorů s důrazem na udržitelnost, to je v Bosně Hercegovině něco neuvěřitelného.

Nadace Veronica propojila mezi sebou na začátku roku 2022 v rámci Interreg projektu Inovace a tradice v textilu univerzitu v Linzi se Střední školou umění a designu v Brně. Studenti z Lince obdivovali několik textilních oborů a možnost poznat aktivity s udržitelnou módou a vidět i staré kvalitní techniky, které oni nemají možnost si ve škole v Rakousku vyzkoušet. Studenti z Brna následně jeli do Linze a tam se seznámili s moderními technologiemi. Všechny přítomné v Linzi zaujal workshop Giulii Tomasello, která ukázala alginát – materiál z mořských řas, s nímž lze pracovat vícekrát díky tomu, že je obnovitelný a studenti si to mohli také vyzkoušet.

Focení outfitu z dobročinného obchodu Nadace Veronica během pandémie koronaviru

Focení outfitu z dobročinného obchodu Nadace Veronica během pandémie koronaviru

Nadace Veronica není odkázaná jen na individuální dary, ale je i velmi aktivní

Není totiž závislá jen na individuálních darech, finance se snaží získávat na sociální bázi, provozuje i moštárnu a hledá stabilní finanční zdroje příjmu, které nezávisí na jednorázových podporovatelích. Největší množství jejich podporovatelů se nachází ve věkové skupině 20 až 40 let. V posledních letech se snaží oslovit mladší lidi.

Díky aktivitám, které má Nadace Veronica za sebou se zapojila i do dokumentu Emanulle Ruggiera, který připravuje dokument o historii textilního průmyslu „Moravského Manchesteru“ a zelených módních aktivitách v současnosti. Tvůrce dokumentu se zajímá o dění okolo Nadace Veronica. Tým Nadace Veronica se těší na výsledek této spolupráce, protože mu přijde důležité šířit povědomí o tom, že dobré příklady udržitelné módy jsou i v Česku, protože mladí lidé se s kladnými příklady setkávají ze zahraničí a mnohdy neví, že něco takového se děje a vzniká i v Česku také a mohli by se zapojit.

Co se nadcházejících aktivit v blízké době týká, Nadace Veronica má v úmyslu uspořádat na podzim letošního roku ve Vídni módní přehlídku v Českém centru, do níž se zapojí studenti Střední školy umění a designu, ale i pedagogové.

Vítězky upcyklační soutěže Paper Bag pro Českomoravský cement

Vítězky upcyklační soutěže Paper Bag pro Českomoravský cement

Podpořte Nadaci Veronica i Vy

Jak? Hmotným darem, finančním darem, nákupem v nadačních obchodech Nadace Veronica. Tým Nadace Veronica je ale raději, pokud se lidé účastní jejich akcí a zapojí se do nich a šíří povědomí o Nadaci Veronica na základě své osobní zkušenosti a oslovují další lidi. Mnohdy dobrovolníci přivádí další lidi a komunita okolo Nadace Veronica se tak díky tomu krásně rozšiřuje.

Více informací o Nadaci Veronica a povědomí o jejich aktuálních projektech apod. naleznete ZDE.

Další informace o novinkách v módním průmyslu hledejte v kategorii Novinky z módy. Aktuálnímu dění v módním průmyslu se věnujeme také v kategorii Módní události.

Zdroj všech fotografií v tomto článku: archiv Nadace Veronica