Udržitelná móda ovládne Ostravu

V roce 2013 došlo k obrovské tragédií textilního průmyslu, a to k pádu bangladéšské oděvní továrny Rana Plaza. Tehdy v troskách zahynulo 1 130 osob. V přímé reakci na tuto tragickou událost vznikla mezinárodní iniciativa Fashion Revolution v Londýně.

Jejím cílem je zvýšit povědomí o tom, jak funguje módní průmysl a jaký negativní dopad přináší. V Ostravě se o to třetím rokem snaží festival udržitelné módy ReFashion, jehož součástí je i dvoudenní prodejně prezentační přehlídka ReFashanda. Ta se uskuteční 5. a 6. dubna 2024 na výstavišti Černá louka.

Iniciátorem festivalu udržitelné módy ReFashion je společnost Černá louka

Od roku 2022 se do festivalu mohou zapojit organizace, spolky i jednotlivci, kteří pořádají workshopy, besedy, výstavy či swapy. Podmínkou je téma udržitelnosti, recyklace či upcyklace.

V letošním roce ReFashion odstartujepátek 5. dubna právě na výstavišti Černá louka, a to dvoudenní akcí ReFashanda. Zde se představí udržitelná móda, oděvní i bytové doplňky, nebudou chybět workshopy, kreativní dílny, besedy či přednášky. Součástí bude také módní přehlídka.

Projektové odpoledne na ReFashandě ve spolupráci se SŠ uměleckých řemesel Ostrava

Ve spolupráci se SŠ uměleckých řemesel Ostrava proběhne na ReFashandě v pátek 5. dubna projektové dopoledne pro žáky 2. stupně ZŠ a nižšího stupně SŠ. Jeho součástí bude také k vidění film „Co se nenosí“, který bude promítán v rámci vzdělávacího programu Jeden svět na školách od organizace Člověk v tísni. Po oba dny se návštěvníci mohou těšit na zónu věnující se řemeslům a tradici v čele s oblíbeným Centrem tradičních technologií Příbor.

Doprovodný program ReFashandy bude opravdu bohatý

Doprovodný program ReFashandy bude opravdu bohatý

Páteční program vyvrcholí komponovaným programem „O udržitelné módě“

Atraktivní formát povídání, módní přehlídky i ukázek praktického tvoření přímo na pódiu. S ostravskou módní návrhářkou Marcelou Vymyslickou si bude povídat i tvořit kreativní ředitel FA FASHIONABLE a stylista Luděk Šmehlík.

Můžete se těšit i na zajímavé přednášky

Můžete se těšit i na zajímavé přednášky

Nabitý program čeká návštěvníky ReFashandy i v sobotu 6. dubna 2024

Pepa Libický, kterého znají diváci kutilského pořádá na TV Prima, vyráží druhým rokem na ReuseROADSHOW A jako první zastávku zvolil právě ReFashandu!

Od 10 do 18 hodin tento známý propagátor udržitelného životního stylu a inovativního používání technologií přizve hosty, kteří návštěvníky inspirují a přinesou jim také praktické ukázky reuse-reduce-recycle hodnot. Spolu s ReuseROADSHOW na cesty vyráží také Reuse dny pořádané Reuse federací nábytkových bank a reuse center. Demonstrované techniky a postupy si návštěvníci mohou vyzkoušet, zapojit se a přidat ruku k dílu.

Mezi hosty Pepy Libického bude například Lucia Garcia, která se postará o renovaci nábytku, Michal Plundra, který poradí jak na přírodní zahradu, nebo Kateřina Brožová, která předvede ekologicky šetrný úklid.

Na ReFashandě v se můžete těšit i na prodejce s udžitelnou módou

Na ReFashandě v se můžete těšit i na prodejce s udžitelnou módou

Těsit se můžete i na prodejce udžitelné módy z ekologických a bio materiálů

ReFashandu tvoří také zajímaví prodejci, kteří se věnují právě udržitelnému stylu. Tvoří z ekologických a bio materiálů, vyrábí vlastní autorskou tvorbu, jsou ohleduplní k naší planetě a maximálně lokální. Díky těmto nadšencům zakoupí návštěvníci oblečení, šperky, látky, vintage a second hand kousky, bytové doplňky, kabelky nebo kosmetiku.

Informace o vstupném apod.

Vstup na ReFashandu je zdarma. Otevírací doba je v pátek i v sobotu 5. a 6. dubna vždy od 9 do 18 hodin. Bližší informace jsou dostupné na webu, Facebooku nebo Instagramu.

Kompletní program celého měsíce udržitelné módy ReFashion bude postupně zveřejňován rovněž na zmíněných informačních kanálech.

Již nyní se do programu zapojila například Galerie výtvarného umění v Ostravě, která 6. dubna uspořádá rostlinný bazar a 27. dubna Upcyklační seanci. S tradicí textilního průmyslu se můžete seznámit na komentovaných prohlídkách Po stopách textilek, které organizuje Turistické informační centrum Frýdek-Místek.

Zdroj informací a fotografií: archiv Černá louka

Pokračujte ve čtení o dalších článků o dění v módním průmyslu ZDE.