Festival současného umění Prostějov 2022 se uskuteční již příští týden

V prostorách Galerie současného uměníMuzea a galerie v Prostějově, prostějovského zámku, kina Metro 70, Střední školy designu a módy nebo i netradičně kolumbária prostějovského hřbitova či botanické zahrady a dalších místech budou k vidění umělecká díla z oblasti malby, grafiky, fotografie, sochařství, ale i videoartu či performance. Zmíněná místa budou hostit druhý ročník Festivalu současného umění Prostějov, který se uskuteční v termínu od 6. října 2022 do 8. října 2022. Událost nabídne pestrý průřez tvorbou soudobých českých i zahraničních umělců různých generací.

Těšit se lze na multimediální umělkyni Janu Bernartová, jednu z nejzajímavějších českých autorek pracujících s novými digitálními médii. V Galerii současného umění Prostějov představí hybridní instalaci, která bude návštěvníkům sloužit jako brána do smyslového vnímání. Ve stejných prostorách svá díla vystaví také umělec se zázemím na pražské AVU, Petr Dub, který pracuje s rozmanitým slohem médií a uměleckých jazyků a kulturními proměnami současnosti. Oba zmínění umělci se stanou hosty živého autorského podcastu Ivany Veselkové a Zuzany Fuksové Buchty, známého z vln Radia Wave.

Na Festivalu současného umění Prostějov 2022 bude také Šuplig. Zdroj fotografie: archiv Šuplig

Na Festivalu současného umění Prostějov 2022 bude také Šuplig. Zdroj fotografie: archiv Šuplig

Součástí Festivalu současného umění Prostějov 2022 bude také Charitativní sekáč Šuplig

Jedná se o dobročinný obchůdek Šuplig, který svým výtěžkem přispívá brněnské Lize lidských práv. Stejně jako v loňském roce, tak i tento ročník Festivalu současného umění Prostějov obsadí foyer prostějovského kina Metro 70, kam vám přiveze udržitelné vintage poklady za pár korun! Přijďte si vybrat něco hezkého na sebe, nebo darovat kousky, které už sami nepotřebujete. Sekáč je součástí Festivalu současného umění Prostějov 2022, na který poputuje polovina výtěžku z prodeje.

Nebude chybět hudební program

V prostorách kina Metro 70, které je letos opět festivalovým centrem, mohou návštěvníci těšit také na projekci videoartu, jehož součástí budou také práce multimediálního umělce a prostějovského rodáka Jakuba Jansy. Ve večerních hodinách foyer kina pohostí hudební program, vystoupí litterbin, Wierdsky, kapela Ostrý zub či uskupení Michal&David.

Přijďte si užít různé typy umění

Přijďte si užít různé typy umění

V Muzeu a galerii v Prostějově připravily kurátorky ve spolupráci s vedoucími ateliéru nových médií pražské AVU Kateřinou Olivovou a Darinou Alster výstavu odkazující na významného prostějovského fotografa Karla Nováka (†2021), který svou tvorbu zasvětil zejména fotografiím aktů. V posledních letech na sebe upozornil publikací Přirozeně, která mapuje život návštěvníků nudistických pláží.

Na Festivalu současného umění Prostějov 2022 můžete zhlédnout také polské umění

Současné zahraniční umělce zastoupí čtveřice umělců z akademií výtvarných umění ve Wrocławi a Varšavě, kteří na prostějovský zámek přivezou díla na pomezí grafiky a instalace. Také botanická zahrada bude patřit instalaci polských umělců Anny Bujak a Michala Stasczaka ve spojení s českým umělcem Matějem Frankem, která se zabývá domestikací krajiny.

Prostějovská Střední škola designu a módy ve své školní galerii KEL uvítá Markétu Lisou. V galerijní odnoži v kolumbáriu městského hřbitova bude k vidění site-specific projekt Matěje Damka. V galerii obchodního centra Zlatá brána návštěvníci zhlédnou díla vizuálního umělce Danteho Daniela Hartla, která tvoří pomocí pečlivě vybraných artefaktů pracujících s kulturním povědomím.

Milujete umění? Zavítejte do Prostějova na Festival současného umění.

Milujete umění? Zavítejte do Prostějova na Festival současného umění.

Další prostory, kde se uskuteční Festival současného umění Prostějov 2022

Mezi festivalové prostory se zapojí i Bar 12 opic, lokální umělec Oliver Heller tam vystaví své fotografie inspirované streetartem, a také kavárna Cannal, kde bude možnost při sobotním brunchi vidět výstupy grafického projektu Test Print Platform Matěje Doležela.

Více informací o Festivalu současného umění Prostějov 2022 naleznete ZDE.

Inspiraci kam dále vyrazit za kulturou a módou najdete ZDE.

Zdroj všech neoznačných fotografií: archiv Festivalu současného umění Prostějov