9. díl seriálu – Česká muzea zaměřená na módní průmysl – Východočeské muzeum v Pardubicích

Omlouvám se za menší prodlevu mezi předchozím a tímto dílem seriálu článků, která vznikla z technických důvodů. Jak jsme v nedávné minulosti avizovali, rozhodli jsme se udělat seriál článků o českých muzeích zaměřených na módní průmysl a vše, co do něj spadá. Dnes si můžete přečíst již devátý díl tohoto seriálu. Čtením našeho seriálů článků tak získáte tipy na výlet během letních prázdnin, což jistě oceníte nejen vy, ale i vaši blízcí, a to ať už se v Česku vydáte kamkoliv.

Do muzea můžete jít či jet cíleně a spojit to i s návštěvou dalších památek a zajímavostí v jeho okolí. Máte už plány na letní prázdniny? Přidejte si k nim návštěvu Východočeského muzea v Pardubicích.

Expozice Historie

Expozice Historie

Dovolujeme si vám představit Východočeské muzeum v Pardubicích

Pardubické muzeum založily v roce 1880 osobnosti místního kulturního života. Muzeum mělo zpočátku vyhrazené místnosti na staré radnici, roku 1892 se ale přesunulo do prostorů významné kulturní památky, ve které má své sídlo dodnes – pardubického renesančního zámku.

Za 142 let své existence se do muzea dostala celá řada cenných předmětů rozdělených do široké škály sbírek. Jedná se o sbírky archeologické, přírodovědné a historické, z nichž lze při zájmu o oděv zmínit především sbírky etnografie, církevní textil, odívání a doplňky.

Návštěvník muzea si může prohlédnout stálé expozice, které bodovaly v prestižní soutěži Gloria musaealis – v roce 2021, šlo o expozici uměleckého skla S.K.L.E.M. a v roce 2022 o numismatickou expozici s názvem Peníze si do hrobu nevezmeš. Dále je v pardubickém muzeu na zámku k vidění archeologická expozice Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku. Historické oděvy a jejich součástky jsou součástí historické expozice o dějinách města Pardubice – příběh města.

Oděv paní Bubeníkové

Oděv paní Bubeníkové

Zůstaneme-li u odívání, tak lze zmínit hned několik zajímavých předmětů, které se nachází ve Východočeském muzeu v Pardubicích

Mezi nimi má své místo kostým paní Bubeníkové z 60. let 19. století. Antonie Bubeníková, rozená Kautská, byla manželkou pardubického starosty Václava Bubeníka, předsedkyní dámského výboru pro udržování městské opatrovny a místopředsedkyní zpěváckého spolku Ludmila. Kostým je ušit z hedvábného rypsu a skládá se ze sukně, živůtku a peleríny.

Svým osudem je pozoruhodný i o frak po Josefu Valčíkovi, parašutistovi a členu výsadkové skupiny Silver A, která na Pardubicku působila za 2. světové války.

Sbírka odívání a doplňků se vydělila v šedesátých letech minulého století od etnografických sbírek a mapuje oděvy, doplňky a bytový textil středních vrstev od 19. století až po konec 20. století.

Frak po Josefu Valčíkovi

Frak po Josefu Valčíkovi

Co se týká skladby návštěvníků, vedou lidé z Česka

Nejvíce návštěvníků do Východočeského muzea v Pardubicích jezdí z Česka, následují lidé ze zahrančiních sousedních států, ze Slovenska, Polska a Německa.

Zavítejte během léta do Východočeského muzea v Pardubicích

Návštěvníky pardubického zámku letos čeká léto nabité akcemi. Těšit se mohou na branný den nebo pestrou nabídku prohlídek. 

Zámecký kryt civilní obrany je mimořádná technická památka, zbudovaná v renesančním opevnění, která připomíná temná 50. léta a historii studené války. V sobotu 13. srpna tu Východočeské muzeum ve spolupráci s Military klubem Ostřešany pořádá Branný den, kde seznámí návštěvníky zážitkovým způsobem s historií civilní obrany a studené války a připomene aktuální prostředky ochrany obyvatel.

Děti si vyzkouší práci velitelského štábu, radiometristy, spojaře i příslušníka odmořovací čety, dozví se, jak kryt chránil proti radiaci i jakou sílu měly atomové pumy. Zájemci si mohou nasadit plynovou masku a pláštěnku, stejně jak to bývalo při opravdových branných dnech. Připraveny budou i zážitkové prohlídky, při nichž návštěvníci uvidí jednotlivé příslušníky krajského velitelského štábu civilní obrany při práci

Návštěvník může až do konce srpna přijít na interaktivní výstavu Přivedli svět domů – Binkovi a Josef Gočár, která je pojatá jako návštěva Červené vily v Krucemburku. Tu si nechal postavit koželuh Josef Binko právě slavným architektem Josefem Gočárem. Vyrábění předmětů z kůže představuje i jeden z interaktivních prvků v rámci zde postavené koželužské dílny.

Ve Východočeském muzeu v Pardubicích je mnoho zajímavých expozic

Ve Východočeském muzeu v Pardubicích je mnoho zajímavých expozic

K této výstavě se konají komentované prohlídky s kurátorkami (10.7. a 20.8.), procházka Po stopách Josefa Gočára v Pardubicích (23.7. a 13.8.).

Vstup zdarma nabízí edukativní výstava Lidé odvedle, neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem. Navštívit ji lze do 30. října 2022.

Přes léto také pokračují krátkodobé umělecké výstavy Jiřina Žertová: Stopy (designové sklo), Luděk Vojtěchovský: Ohlédnutí (fotografie) a Gizela Šabóková – Jaromír Rybáknávrhy a kresby ve stálé expozici S.K.L.E.M,

Po celé léto jsou naplánovány prohlídky uvnitř i vně zámeckého areálu – Po stopách Pernštejnů v Pardubicích, Superhrdinové aneb legendy a pověsti v Pardubicích, rodinná prohlídka Tajný kryt a Moderní architektura v Pardubicích. Termíny a rezervační formulář jsou k dispozici na www.vcm.cz.

V muzeu vás nuda nečeká ani po letních prázdninách, otevřen bude i nový prohlídkový okruh

Na podzim chystá Dny evropského kulturního dědictví, mezinárodní den archeologie, Zámek plný knih nebo Sladké Vánoce. Na Štědrý večer tradičně otevře návštěvníkům vybrané výstavy a expozice na Štědrovečerní muzejní noci.

Pro aktivní seniory je od září připravena Muzejní akademie, která nabídne přednášky z oblastí historie, přírodovědy i architektury.

Koncem září muzeum otevře nový prohlídkový okruh, ve kterém strhujícím a neotřelým způsobem oživí příběh pardubického šlechtického sídla. Hlavní dějství této expozice bude rámováno lety 1491 a 1560, kdy ve městě a na zámku působil mocný rod pánů z Pernštejna.

Od 16. listopadu 2022 se návštěvníkům otevře výstava Kdy jste je viděli naposledy? Připomene rostliny a živočichy, které jsme dříve běžně vídali, ale postupně nám mizí z očí.

Východočeské muzeum v Pardubicích

Východočeské muzeum v Pardubicích

 Mohou vám například donést lidé nějaké exponáty, které vlastní pro rozšíření sbírek? Jak postupovat v takovém případě? Zeptali jsme se Bc. Daniely Klvaňové, kurátorky sbírek.

Její odpověď zní: „Ano, pro muzeum je to vítaný způsob, jak rozšiřovat sbírky. Dary do sbírek přijímáme po předchozí domluvě s konkrétním kurátorem, který danou sbírku spravuje. Preferujeme nejprve zaslání fotografie předmětu emailem, cenné jsou pro nás i informace o vzniku předmětu, jeho „příběh“ (kdo a kdy jej vyrobil, jak se dostal k dárci apod.). Kontakty viz https://www.vcm.cz/kontakty/pracovnici-muzea/ .“

zdroj informací: Východočeské muzeum v Pardubicích/ Bc. Daniela Klvaňová (kurátorka sbírek)

autor všech fotografií: Luděk Vojtěchovský

Předchozí díly našeho seriálu článků věnovaného českým muzeím, která se zaměřují na český módní průmysl si můžete přečíst v kategorii Módní události.

Více informací o Východočeském muzeu v Pardubicích naleznete ZDE.