Banky v Česku evidují zvýšenou poptávku po úvěrech na energetické úspory firem

Firmy investují do energetických úspor, banky nestíhají vyřizovat úvěry

Firmy i domácnosti v Česku začínají masivně investovat do úspor energií. A nebojí se přitom během krize zadlužit.

Tuzemské banky evidují letos na jaře a v létě nárůst poptávky u úvěrů na energetické úspory o stovky či tisíce procent.

Firmy se zabývají energetickými úsporami po linii svépomoci

Podniky se v letošním roce zaměřily na úspory plynu a elektřiny. V České republice výrazně klesla spotřeba energií a podle odborníků bude tento trend pokračovat.

Zemního plynu se v Česku od dubna do června letošního roku spotřebovalo o patnáct procent méně než v prvním čtvrtletí. Spotřeba elektřiny pak poklesla v porovnání s prvním kvartálem 2022 o 2,2 procenta.

Zástupci firem si uvědomují, že jim stát příliš nepomůže a že pokračování konfliktu na Ukrajině přináší nejen potenciální problémy s dodávkami plynu, ale také výrazné zdražení energií. Proto se neváhají zadlužit i o stovky tisíc či dokonce miliony korun a pořizují si stejně jako domácnosti solární panely či tepelná čerpadla,“ říká poradce Michal Dvořáček.

Například společnost USSPA z Dolního Dobrouče, ryze český výrobce vířivek, jež jdou na export do celého světa, sáhla letos na jaře k výměně světel v celém podniku. Výměna původních svítidel za úspornější zářivky ušetří firmě nižší statisíce korun ročně.

Výměnou světel v celém podniku bychom měli ušetřit 63 tisíc kilowatthodin elektrické energie za rok a máme to přepočítáno i na úsporu oxidu uhličitého. Tam jde o úsporu asi 72 tun CO2,“ říká majitelka Kateřina Kadlecová. Původním cílem výměny bylo přitom zlepšit pracovní prostředí pro zaměstnance, v současném kritickém období ale vnímají zástupci podniku zelenou, kterou dávají úsporám, jako klíč k udržení prosperity.

Tuzemský výrobce klavírů a pianin Petrof se rozhodl, že si bude vyrábět elektřinu vlastní fotovoltaickou elektrárnou. A takových podniků jsou v Česku stovky.

Solární boom přitom nastal už loni, kdy bylo v česku instalováno 62 MW nových solárních elektráren, tedy o pětinu více něž v roce 2020. Letos bude nárůst ještě výrazně vyšší – jen za druhé čtvrtletí se výroba elektřiny z fotovoltaických elektráren meziročně zvýšila o 11,7 procenta a čísla na podzim strmě porostou.

Investice do projektu spolkne podle šéfky rodinné firmy Zuzany Ceralové Petrofové osm až patnáct milionů korun. Udržitelnost je pro Petrof prioritou – ve výrobě používá stále méně tradičních přírodních materiálů a volí spíše ty, jejichž využívání neničí přírodní zdroje.

Kromě toho, že podniky i domácnosti šetří, obracejí se zástupci podnikatelské veřejnosti stále častěji na tuzemské banky se žádostí o úvěry, a to přesto, že je trápí vysoké vstupní náklady a musejí počítat každou korunu.

Také podniky se zadlužují zejména proto, aby si pořídily solární panely či tepelná čerpadla. Investuje se také do zateplení a do rekonstrukce nemovitostí obecně.

Firmy řeší energetické úspory po vlastní linii

Firmy řeší energetické úspory po vlastní linii

Firmy neomezí investice do úspor energií

Dubnový průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR sice ukázal, že firmy kvůli vysoké inflaci v letošním roce celkové investice omezí, rozhodně se to ale netýká peněz, které chtějí napumpovat do budoucí úspory energií a udržitelnosti.

Ceny energií jsou dnes určitě jedním z nejpalčivějších problémů firem. Dokazují to i investiční plány podniků na letošní rok. Do úspor energie chce letos investovat 62 procent firem. Pro necelou třetinu z nich je to dokonce investiční priorita. Firmy očekávají, že takové investice jim náklady na energie do budoucna sníží,“ říká ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek.

Od dubna se přitom zájem o půjčky ještě výrazně zvýšil a banky očekávají další nárůst poptávky (spolu s rostoucími cenami energií) na podzim a zimě 2022. Poptávka firem víceméně kopíruje zájem českých domácností.

Banky potvrzují také hlad po dalších produktech pomáhajících zajistit úsporné bydlení – ať už jde o hypotéky, nezajištěné půjčky či meziúvěry ze stavebního spoření.

V případě firemního bankovnictví zaznamenáváme obrovský zájem o fotovoltaické instalace pro firmy, v meziročním srovnání to je nárůst o tisíce procent,“ popsal pro server seznam.cz mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Ušetření je důležité pro přežití v současné těžké době

V podnikatelské sféře přemýšlejí o úsporách nejen zástupci firem, ale také OSVČ, které od nástupu pandemie covid-19 stále více času tráví na home office. Náklady na energie jim tak rostly už předtím, než se začala roztáčet kola inflace.

Potvrzuje to i softwarový tester Petr Hanzlík z Kladna. Manželka je na mateřské dovolené, před rokem se jim narodilo druhé dítě a náklady na život rapidně stoupají.

Musím prakticky sám uživit celou rodinu. Od začátku pandemie pracuji téměř výhradně doma a spotřeba elektřiny, ale i plynu nám kvůli tomu narostla. Loni jsme zaplatili zhruba o sedm tisíc korun ročně víc, letos to bude podle hrubého odhadu nárůst o dalších 11 tisíc,“ popisuje Hanzlík.

Poté, co náš poskytovatel zdraží v září o 15 procent, se situace ještě zhorší, a to možná natolik, že budeme muset začít šetřit na základních věcech. A už vůbec si netroufám odhadnout, jaká krize nás může čekat v budoucnu,“ obává se.

Těžko udržitelnou situaci se proto rozhodl vyřešit investicí do solárních panelů. Ta spolkne zhruba půl milionu korun, od roku 2023 budou ale Hanzlíkovi zcela energeticky soběstační a ušetří tak vyšší desítky tisíc korun ročně. Přispěje jim k tomu zvýhodněná půjčka na úsporné bydlení.

Energetické úspory jsou klíčové nejen pro přežití firem

Energetické úspory jsou klíčové nejen pro přežití firem

Zhruba polovina bank působících v Česku už nabízí k financování energetických úspor specializované produkty

Například ČSOB má kromě zmíněné Půjčky na úsporné bydlení (až do výše milion korun) se zvýhodněnou pevnou úrokovou sazbou 7,9 procenta v portfoliu například tzv. zelenou hypotéku, která je výhodnější než její tradiční hypoteční úvěry.

Například u Půjčky na úsporné bydlení mohou zájemci splácet úvěr až 12 let. „Firmy i by si měly uvědomit, že jde o investici do budoucna a že na sebe berou závazek na několik let dopředu. Přesto by se v současné situaci úvěru obávat neměli, určitě se jim to vyplatí,“ ujišťuje Dvořáček.

Účely půjček jsou definovány v dotačním programu Nová zelená úsporám. Dotace z NZÚ přitom může pokrýt až 50 procent nákladů na pořízení tepelného čerpadla, fotovoltaických panelů či na zateplení domu. Vyplácí se ale zpětně, primární náklady tedy musí uhradit zájemce o dotaci sám a k tomu mu mají pomoci právě zvýhodněné půjčky.

Pro financování energetických úspor je možné využít rovněž spotřebitelský úvěr, či nezajištěný překlenovací úvěr. Obecně jsou většinou využívány investiční úvěry (pro firmy) nebo úvěry na rekonstrukce (retail) – případně specifické produkty jako zmíněné hypotéky a zelené dotace.

Ačkoli se v souvislosti s válkou na Ukrajině objevují spekulace o odklonu od zelených řešení a návratu k tradičním zdrojům energií, současná energetická krize podniky naopak nutí citlivěji vnímat ekologické aspekty a udržitelnost jako takovou,“ doplňuje Dvořáček.

Dokazují to i čísla nedávného průzkumu společnosti PwC, ze kterého vyplynulo následující: stále více firem bere udržitelnost vážně.

Jakou zanechává jejich podnikání uhlíkovou stopu, ještě před rokem vůbec nezajímalo 56 procent zástupců českých podniků, dnes už je to jen 45 procent. Hlavní motivací, proč se vydat cestou k udržitelnému a ekologickému podnikání, je pro 70 procent dotázaných ředitelů firem vlastní přesvědčení.

Zdroj informací a podrobnosti naleznete ZDE.

Navštivte naši kategorii B2B novinky a mějte přehled o aktuálním ekonomickém dění.