3. díl seriálu článků na téma Česká muzea zaměřená na módní průmysl – Moravské zemské muzeum v Brně

Letní prázdniny, čas výletů a dovolených, jsou zde. Jak jsme již avizovali, připravili jsme si pro vás seriál článků na téma Česká muzea zaměřená na módní průmysl. Tento náš seriál je vlastně už druhá řada seriálu článků na téma Česká muzea zaměřená na módní průmysl, protože v loňském roce 2022, také v období léta, jste si mohli užít první řadu seriálu článků, která měla 10 dílů.

Vítejte u našeho třetího dílu druhé řady seriálu článků na téma Česká muzea zaměřená na módní průmysl. Dnes budeme pozornost věnovat Moravskému zemskému muzeu v Brně. Přijměte tento článek jako pozvání do Moravského zemského muzea v Brně, kam jen tak v létě můžete vyrazit, případně si o tento tip na výlet rozšířit svoji dovolenou.

Fotografie budovy Paláce šlechtičen, Kobližná 1, Brno

Fotografie budovy Paláce šlechtičen, Kobližná 1, Brno

Přijďte si užít návštěvu Moravského zemského muzea v Brně osobně

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím expozic a výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství utvářené miliony let po současnost. Moravské zemské muzeum se řadí k největším paměťovým institucím ve středoevropském prostoru, bylo založeno v červenci roku 1817 císařským dekretem Františka I.

Hlavním výstavním objektem je Dietrichsteinský palác na Zelném trhu, v Biskupském dvoře je k vidění zejména dětmi oblíbená expozice Fauna Moravy a moderní návštěvnické Centrum Mendelianum s originály rukopisů Gregora Johana Mendela.

Zapomenout nesmíme na slavného mamuta v Pavilonu Anthropos, na nové expozice loutek a tradiční lidové kultury v Paláci šlechtičen v Kobližné ulici, ani na fond světoznámého skladatele Leoše Janáčka, zapsaný v Paměti světa UNESCO umístěný v Památníku Leoše Janáčka na ulici Smetanově. Mimo město Brno stojí za zmínku Starý zámek v Jevišovicích i Památník Bible kralické v Kralicích nad Svitavou.

Moravské zemské muzeum ve svých depozitářích uchovává přes šest a půl milionu exponátů.  Tím nejvzácnějším je věstonická venuše, nejstarší keramická soška na světě a národní kulturní památka, z období lovců mamutů je to dále např. šamanova loutka z Francouzské ulice v Brně, je třeba vyzdvihnout šperky a další cennosti z období Velkomoravské říše, rozsáhlé sbírky etnografické, numismatické, či literární, unikátní fosilie a nerosty, které patří k nejstarším exponátům muzea vůbec, z časů téměř současných je to pak např. originál Charty 77.

V Moravském zemském muzeu v Brně můžete obdivovat i oděvy

Obrazy tradiční kultury na Moravě (např. kroj, hudba, vinařství a vinohradnictví) patří k signálům, které Česká republika vysílá do okolí. Propagace Moravy je na těchto ikonách postavena. Jsou neodmyslitelné z hlediska turistického průmyslu.

Nová stálá expozice Etnografického ústavu MZM Tradiční kultura na Moravě v zrcadle  času – obrazy ze života moravského venkova z těchto stereotypů vychází a chce dát odpověď na otázku: „Co si vybavíte pod pojmem Morava“. V časovém průřezu od 17. století po současnost představuje všední i sváteční život venkovských vrstev, pronikání prvků městské kultury, instrumentalizaci tradice. Expozice Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času se nachází v Paláci Šlechtičen.

Historické oděvy prezentované v Moravském zemském muzeu jsou nádherné

Historické oděvy prezentované v Moravském zemském muzeu v Brně jsou nádherné

Tradiční kultura je prezentována nejen jako relikt, ale i jako inspirační zdroj pro tzv. slohové umění či pro dnešní design. Návštěvnicky atraktivní je centrální vitrína s prezentací tradičního oděvu z oblasti Moravy…Podluží, Horňácka, Ostrožska, Kyjovska, Hanáckého Slovácka, Brněnska.

A který exponát je v Moravském zemském muzeu v Brně nejzajímavější a nejstarší?

Nejstarším exponátem Moravského zemského muzea je věstonická venuše. Nejstarším exponátem expozice Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času je habánská keramika, pochází z počátku 17. století, kolem roku 1610 pak habánské příbory.

Hledisko „nejzajímavější“ je velmi osobní, jsou to ale jistě exponáty v pasáži Tradice jako inspirace, kde najdeme výšivku z mužské košile ze sbírky výšivek spoluzakladatele proslulé Wiener Werkstätte Josefa Hoffmanna, který se tímto motivem inspiroval při vzorování potahové látky Ravenna a kterou od roku 1906 dodnes vyrábí manufaktura Backhausen v Rakousku. Stejně tak je to model s vrapovanými rukávy od Liběny Rochové z kolekce MEMORY, který dokládá atraktivnost tradice pro designery, a kterou expozice končí.

Při návštěvě Moravského zemského muzea si můžete prohlédnout také model od návrhářky Liběny Rochové

Při návštěvě Moravského zemského muzea si můžete prohlédnout také model od návrhářky Liběny Rochové

Díky seriálu Marie Terezie je nyní pro návštěvníky poutavý pluh, s nímž vyoral v roce 1769 brázdu na poli u Slavíkovic u Rousínova budoucí císař Josef II.

Moravské zemské muzeum v Brně je navštěvováno různými věkovými skupinami

Díky široké nabídce a různorodosti expozic a výstav MZM jsou rovnoměrně zastoupeny všechny skupiny návštěvníků. V expozici Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času jsou častějšími návštěvníky ženy z kategorie 50+ a v rámci výukových programů je to pak školní mládež.

V Moravském zemském muzeu v Brně je k vidění mnoho zajímavých exponátů i z oblasti textilu a oděvu

V Moravském zemském muzeu v Brně je k vidění mnoho zajímavých exponátů i z oblasti textilu a oděvu

Navštivte Moravské zemské muzeum v Brně nejen v létě 2023

V ústředních výstavních prostorách Moravského zemského muzea v Dietrichsteinském paláci je možno až do 3. 9. 2023 navštívit výstavu Pražská Pallas a moravská Hellas. 1902:Auguste Rodin v Praze a na Moravě mapující pobyt významného francouzského umělce z pohledu dnešního bychom řekli zážitkové turistiky.

V roce 2024 chce Etnografický ústav Moravského zemského muzea ve spolupráci s Ateliérem designu obuvi Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně představit soubor krojové obuvi v kontextu stávajícího designu.

Zdroj informací: Moravské zemské muzeum v Brně / PhDr. Hana Dvořáková

Zdroj všech fotografií: archiv Moravského zemského muzea v Brně

Více informací o dění v Moravském zemském muzeu v Brně najdete zde na jeho webu.

Další pozvánky a tipy na módní události naleznete v naší kategorii Módní události.