Vznik Fashion Revolution Weeku jako reakce na tragický pád továrny Rana Plaza

Měsíc udržitelné módy, ReFashion, bude zahájen 31. března

Letos je to již 10 let od tragédie v Bangladéži! Před deseti lety, 24. dubna 2013, došlo k pádu oděvní továrny Rana Plaza v Bangladéši. Jako přímá reakce na tuto tragédii vznikla mezinárodní iniciativa Fashion Revolution, jejímž cílem je zvýšit povědomí o tom, jak funguje módní průmysl a jaké jsou jeho negativní dopady. Na tuto iniciativu v Ostravě navázal festival udržitelné módy, ReFashion. Letos bude trvat po celý měsíc, a to od 31. března.

Hlavní organizátoři, Černá louka a Trojhalí Karolina, do projektu opět zapojili několik organizací a projektů, kterým jde o osvětu týkající se módního průmyslu. V rámci ReFashion se tak uskuteční výstavy, workshopy i akce věnující se recyklaci, upcyklaci, vlastnoručně vyráběným produktům i bio nebo ekologickým materiálům.

Na festivalu ReFashanda bude možné zakoupit si i lokální módu

Na festivalu ReFashanda bude možné zakoupit si i lokální módu

ReFashion odstartuje dvoudenním festivalem ReFashanda, který se odehraje 31. 3. a 1. 4. v pavilonu A na Černé louce

Nabídne spoustu zajímavých prodejců, bohatý doprovodný program v podobě přednášek, besed a módních přehlídek, ale také workshopy, kde se návštěvníci přiučí řemeslům i tradičním textilním technikám. Součástí ReFeshandy je také Regionální tržiště s produkty a výrobky regionálních firem a organizací zaměřených na gastro a rukodělné výrobky.

Do ReFashion se zapojil rovněž Slezskoostravský hrad, a to výstavou ECO? Český design směrem k udržitelnosti. Od 31. 3. do 31. 5. můžete zhlédnout několik produktů, na kterých je znázorněno, co tak skloňovaná udržitelnost znamená a zda jsou výrobky opravdu vyráběny s citem k udržitelnosti a šetrně, nebo jde o pouhý marketing.

JE to BAZAR je ostravský secondhand s retro a vintage zbožím. Do ReFashion se zapojil také. Jeho zákazníci mohou vytvořit z kousků, co se v obchůdku nachází, outfit, odprezentovat ho a vyhrát poukazy na nákup. Fantazii se meze nekladou.

Součástí ReFashion je také OMFORM – móda, interiérové doplňky a přírodní design z veganské kůže. V komunitním centru Makovice (Ostrava Poruba) se pod jejich záštitou uskuteční swap a workshop s přešíváním – 14. a 15. dubna. O pár dní později, 24. dubna, workshop v přešívání realizují také v Sekáči Zábřeh.

Že je důležité umět se o naše oblečení starat a jak, to se dozví návštěvníci workshopu Správná péče jako základ luxusního šatníku 27. dubna na Loděnici!!! A mezi organizace zapojené v ReFashion se řadí také Galerie výtvarného umění Ostrava. 29. dubna totiž hostí akci Přines, vyměň a přešij, na kterou můžete donést oblečení, které už nenosíte a je vám líto ho vyhodit. Někomu se třeba bude hodit? Kousky, které potřebují lehké opravy zájemcům pomůže zašít Vendula Benešová.

Další zapojené projekty a organizace přibývají. Aktuality a veškeré důležité informace k celému projektu ReFashion i jednotlivým akcím můžete sledovat na webu ReFashion.cz, FB profilu a Instagramu.

Zdroj všech fotografií: archiv Černá louka

Pokračujte ve čtení článků ZDE.