1. díl seriálu – Česká muzea zaměřená na módní průmysl – Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Jak jsme v nedávné minulosti avizovali, rozhodli jsme se udělat seriál článků o českých muzeích zaměřených na módní průmysl a vše, co do něj spadá. Čtením tohoto seriálů článků tak získáte tipy na výlet během letních prázdnin, což jistě oceníte nejen vy, ale i vaši blízcí, a to ať už se v Česku vydáte kamkoliv. Do muzea můžete jít či jet cíleně a spojit to i s návštěvou dalších památek a zajímavostí v jeho okolí. Máte už plány na letní prázdniny, přidejte si k nim návštěvu Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze - aktuální výstava THE POWER OF LACE, KRAJKA - OBJEKT - ODĚV

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze – aktuální výstava THE POWER OF LACE, KRAJKA – OBJEKT – ODĚV

Přijměte pozvání do Uměleckoprůmyslového musea v Praze

Výstavy textilu a především módy patří v  Uměleckoprůmyslovém muzeu k návštěvnicky nejatraktivnějším. Když se ohlédneme do nedávné minulosti, byly to hlavně výstavy Šílený hedvábník. Zika & Lída Ascher – textil a móda a Hana Podolská, legenda české módy, které patřily po otevření muzea po rekonstrukci k nejnavštěvovanějším.

Ale i v dávnější minulosti byly ýstavy v tomto muzeu objevné, například Žena doby secese v 70. letech znovuobjevila nejen secesní módu, ale vůbec životní styl belle epoque přelomu 19. a 20. století, dále pak Kytky v popelnici se zabývaly módou v době socialismu.

Část výstavy v UPM - THE POWER OF LACE. KRAJKA – OBJEKT – ODĚV

Část výstavy v UPM – THE POWER OF LACE. KRAJKA – OBJEKT – ODĚV

Navštivte aktuální výstavu v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze The Power of Lace. Krajka – objekt – oděv

Také nejnovější výstava The Power of Lace. Krajka – objekt – oděv kurátorky Konstantiny Hlaváčkové představuje krajku z několika možných úhlů pohledu. Nejen jako součást oděvu, ale také jako samostatný výtvarný objekt, tak zvané krajkové sochy, ale ukazuje i to, co bychom za krajku možná ani nepovažovali, sochy Čestmíra Sušky nebo videoinstalaci Pavla Mrkuse.

Umění krajky je méně známý, ale přesto svébytný druh českého volného i užitého umění. Ve výstavě se vzájemně prolínají tři roviny možného nazírání na fenomén krajky: krajka v oděvu, krajka ve volném umění a krajka jako vizuální inspirace v různých polohách tvorby současných umělců. Výstava zahrnuje dvacet tři exponátů v nápadité instalaci Pavla Mrkuse, za zvukového doprovodu K.L.A.R.A.  ve spolupráci s grafickým studiem Monsters.

Pohled na krajku je úchvatnou možností. Jana Slámová: Trojkřídlí, 1989. Bavlna, len, šitá krajka. Ze sbírky UPM.

Jana Slámová: Trojkřídlí, 1989. Bavlna, len, šitá krajka. Ze sbírky UPM.

Mezi autory oděvních modelů najdeme známá jména – Zdena Bauerová/ Eva Fialová, Jiří Adámek (ÚBOK), Daniela Flejšarová/ Eva Janoušková (E’daniely), Ilona Zárubová/ Miroslava Mašindová (mi.design), Martina Nevařilová (NAVARILA), Monika Drápalová (Modrá), Zuzana Kubíčková. Krajku ve volném umění zastupují Ljuba Krejčí, Marie Vaňková – Kuchyňková, Vlasta Šolcová, Ludmila Kaprasová, Milča Eremiášová, Emilie Frydecká, Jana Slámová, Blanka Šperková, Jitka Štenclová a Mária Danielová.

Na počátku nového tisíciletí se pozoruhodný vývoj české krajky jako svébytného artefaktu uzavřel. Zdá se, jako by se možnosti využití klasických krajkářských technik ve volném umění vyčerpaly. Důvodem této skutečnosti může být pokračující odklon od oficiálního třídění uměleckých oborů v závislosti na materiálu, technikách a způsobu užití.

Fenomén krajky začal být vnímán v souvislostech aktuálního vizuálního tvarosloví, které nabízí například světelné efekty městských ulic, stavební prvky architektury, strukturální systémy, přírodní útvary, pomyslné sítě vztahů i souvislostí abstraktní matematické povahy. Tento směr ukazují díla Václava Krůčka, Čestmíra Sušky a Pavla Mrkuse.

Koktejlové šaty šité na zakázku, druhá polovina 60. let 20. století. Oděvní služba, Praha (bývalý salon Kabátová, Malostranské nám. 32, Praha 1). Bavlna, polyamid, strojová krajka. Šaty patřily herečce Nině Jiránkové, člence Městských divadel pražských. Ze sbírky UPM.

Koktejlové šaty šité na zakázku, druhá polovina 60. let 20. století. Oděvní služba, Praha (bývalý salon Kabátová, Malostranské nám. 32, Praha 1). Bavlna, polyamid, strojová krajka. Šaty patřily herečce Nině Jiránkové, člence Městských divadel pražských. Ze sbírky UPM.

Na co se v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze můžete těšit v létě 2022?

Rok 2022 je Mezinárodním rokem skla, proto v létě bude muzeum zaplněno především tímto krásným materiálem. Ostatně sbírka skla Uměleckoprůmyslového musea v Praze patří k největším a nejcennějším v Evropě.

Pokud to vezmeme chronologicky, na výstavě Sběratel. Lannova sbírka skla se můžeme seznámit s předměty, které muzeu věnoval jeho zakladatel a mecenáš Vojtěch Lanna na počátku 20. století. Jsou mezi nimi skleněné artefakty od antiky po Lannovu současnost, což bylo secesní sklo. Abychom připomněli historii muzea, ve výstavě používáme i původní vitríny navržené pro muzeum architektem Josefem Schulzem.

Na výstavě Plejády skla 1946 – 2019 mohou návštěvníci obdivovat díla poválečného sklářského umění, tak zvané autorské sklo, a potkat se se všemi velkými jmény tohoto umění. Samostatná část výstavy je věnována dílu Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové pro sakrální prostory v Čechách a na Moravě Via lucis. A žhavou současnost představuje výstava skláře Martina Janeckého Hvězdáři a jiné studiové práce ze skla, která představuje díla vytvořená naprosto unikátní technikou, kterou ovládá jen pár lidí na světě. Všechna vystavená díla vznikla v posledních dvou letech.

Kromě už zmíněné The Power of Lace. Krajka – objekt – oděv najdou návštěvníci u vstupu do muzea ještě malou výstavu věnovanou harmonikovým hračkám Libuše Niklové Jak šel kocour do světa. Její legendární designové hračky totiž našly své fanoušky po celém světě, kde leckdy vznikly jejich bizarní napodobeniny.

Zuzana Kubíčková: koktejlové šaty, 2022. Polyamid, bavlna, hedvábí, strojová krajka, výšivka. Zápůjčka autorky.

Zuzana Kubíčková: koktejlové šaty, 2022. Polyamid, bavlna, hedvábí, strojová krajka, výšivka. Zápůjčka autorky.

Vyrazte na podzim do Uměleckoprůmyslového musea v Praze za módou a designem

UPM se v říjnu opět stane dějištěm Designbloku. Historická budova bude koncepčně laděným výstavním prostorem s vlastním tématem Prales. Prostor dvou pater muzea bude patřit výhradně tvůrcům a firmám s českými kořeny.

Také letos určitě otevřeme stálou expozici v sedmi sálech muzea, která bude průřezem našimi sbírkami. Máte se na co těšit. Do Uměleckoprůmyslového muzea můžete vyrazit nejen sami, ale i s doprovodem v podobě rodiny či přátel, ať už jsou milovníci módy či nikoliv, protože z pestrosti výstav si jistě vyberete k návštěvě tu, která vás zaujme.

Zdroj informací: Uměleckoprůmyslové museum v Praze/Radka Potměšilová

Zdroj všech fotografií: archiv Uměleckoprůmyslového musea v Praze

Více informací o dění v UPM (Uměleckoprůmyslovém museu v Praze) najdete zde na jeho webu.

Podrobnosti k výstavě THE POWER OF LACE. KRAJKA – OBJEKT – ODĚV naleznete ZDE.

Další pozvánky a tipy na módní události naleznete v naší kategorii Módní události.