Tkalcovna na Betlémě je o ručním tkaní s láskou. O poctivém řemesle, zvláště textilním, se málokdy mluví a dalším problémem je, že ho ovládá pouze velmi malé množství lidí. Jedním z nich je pan Josef Fidler, který je majitel Tkalcovny na Betlémě a stojí za ní nejen celým tělem a duší, ale i srdcem, dělá ruční tkaní s láskou.
Josef Fidler je držitelem titulu „Nositel tradic lidových řemesel“. Tento zručný muž se rozhodl šířit povědomí o své chalupě, jak jí s láskou říká, také u nás, na informačním webu o módě Fashion Industry CZ. Veškeré informace v tomto článku jsou od něj dodané.
Historie Tkalcovny na Betlémě
Nový příběh tkalcovského domku v památkové rezervaci Betlém Hlinsko se začal psát v roce 2015, kdy po dlouholeté spolupráci s Muzeem v přírodě Vysočina přišla Josefovi Fidlerovi nabídka od vedoucích pracovnic Ilony Vojancové a Magdy Křivanové si vzít historický objekt z roku 1799 do pronájmu. Autentický prostor stavení, kde se v minulosti tkalo, se tedy stal současným domovem tkalcovského řemesla.
Posláním Josefa Fidlera je přiblížit staré tkalcovské technologie současným uživatelům a tím dát ručně tkané práci nový život, díky čemuž se řemeslo zachrání. Prostředí tkalcovského domku přímo vybízí ke tkaní původního zboží, ale proč se vracet k něčemu, co už tady bylo, to řemeslu nepomůže.
Tkalcovna na Betlémě propojuje minulost, současnost a budoucnost
Tkalcovna tak spojuje dva světy – minulý a současný, a to v ručně tkaném díle pro moderního člověka, díky čemuž předává řemeslný odkaz dnešních dnů budoucím generacím.
Značnou část výroby zaujímá tkalcovský unikát a tím je ručně tkaná žinylka, kterou budete znát z dob našich babiček v podobě šál a plédů s bohatým zdobením žinylkových obloučků. Jedná se o technologii, která byla již zapomenuta, ale podařilo se jí za cenu obrovského úsilí probudit k životu.
V hlavní roli žinylka
Žinylkové šály a plédy, jejichž výrobě se věnuje Josef Fidler, mají současnou moderní podobu, aby oslovily aktuální generaci uživatelek.
Původní vzory šál s motivy kytiček, růží a dalších ornamentů již sotva osloví moderní dobu a nic tkalcovství nepřináší. Současná žinylka je zaměřena na podstatu výrazně řádkované tkaniny v tmavých odstínech s vysokým leskem. To jsou typické vlastnosti ručně tkané žinylky, které mají velký potenciál současnou dobu zdobit a oslovit zájemce o poctivou ruční práci.
Žinylka má ovšem i další poslání – a tím je osobní poselství člověka, který dokázal, že když se chce, jde všechno – i vrátit zapomenutou technologii.
Navštivte Tkalcovnu na Betlémě osobně
Jedinečná výroba si zasluhuje pouze osobní prezentaci. Pouze osobní návštěva v dílně, kde žinylka vzniká, dává naplno pochopit jak náročná tato technologie je. Své práce si Josef Fidler velmi váží a jiný způsob prodeje a prezentace nepovažuje pro žinylku dostatečně důstojný. Nejen žinylka, ale i další sortiment v podobě ručně tkaných šál a šátků, ubrusů, koberců a prostírání je osobní záležitost v podobě přímé návštěvy tkalcovské dílny.
Ať už jste zástupce firmy, která by ráda měla výrobky od pana Fidlera či jednotlivec, který chce mít doma ve svém šatníku skvost ručně vytvořený, kontaktujte pana Josefa Fidlera a domluvte se s ním na termínu vaší návštěvy, při které vás tento odborník seznámí se vším, co tkalcovská práce obnáší.
Jistě se i domluvíte na objednávce dle vašeho přání ručně tkané práce s přihlédnutím k možnostem stavů. Ruční tkalcovství není jen o hotovém dílu, ale zájemce musí znát i postup, jak jeho dílo vzniká. Jedině potom si výsledného skvostu více váží a pochopí i hodnotu ruční práce.
Tkalcovství umí spojit i tak na první pohled vzdálené světy jako je svět ruční práce a rychlých kol. Již to dává tušit, kdo jsou také zákazníci Josefa Fidlera – jsou to milovníci nejen ruční práce, ale i života, kteří chtějí mít práci dělanou skutečně srdcem ve stavení, kde je na prvním místě osobní přístup. Jedná se o motorkáře.
Kontaktujte Josefa Fidlera a navštivte Tkalcovnu na Betlémě. Kontakty a více informací naleznete zde: https://www.zinylka.cz/kontakty/
Informace k článku – jedná se o placenou spolupráci.
Autor fotografií: Petr Slíva
Přetěte si také rozhovor s Josefem Fidlerem ZDE, který jsme nedávno uveřejnili.