Brno podpoří inovativní podnikatelské záměry. Inovátoři z jižní Moravy se o podporu mohou hlásit do 6. května 2022.

Do programu Prototypuj a ověřuj se mohou hlásit inovátoři i výzkumníci.

Až do 6. května mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty do programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno a inovační agentura JIC jím už třetí rok podporují rozjezd inovativních podnikatelských záměrů, které mají mezinárodní potenciál. Na prototyp mohou lidé získat až osm set tisíc korun a k tomu i podporu zkušených podnikatelů z regionu.

Startupy nemusí vznikat jen v garážích. Brno má obrovský potenciál ve svých univerzitách a vědeckých pracovištích. Věřím, že je tam spousta skvělých projektů, které mohou uspět i komerčně,“ vyzývá ředitel JICu Petr Chládek a jako příklad uvádí firmu AI|ffinity, kterou loni založil Thomas Evangelidis z CEITECu. Z minulé výzvy programu pro ni získal grant ve výši téměř 800 tisíc korun a spolu s tím i odbornou podporu konzultantky JICu Veroniky Štěpánkové.

Tím, že sama osm let vedla první spin-off Masarykovy univerzity, je pro náš start se svými zkušenostmi naprosto klíčová,“ hodnotí program Thomas Evangelidis a dodává: „Pomohla mi s vytvořením byznys plánu, procházíme společně prezentaci firmy, propojuje mě se zajímavými lidmi u nás i v zahraničí a účastní se třeba i jednání kolem přenosu duševních práv, jednání s investory či potenciálními zaměstnanci.“

Co musí inovátoři splnit?

Co musí inovátoři splnit?

Podmínky pro přihlášení do programu, které musí inovátoři splnit

Do programu se mohou hlásit nejen firmy se sídlem nebo provozovnou v Jihomoravském kraji s maximálním obratem 10 milionů korun, ale také fyzické osoby, které mají v případě udělení podpory povinnost založit v regionu společnost. Úspěšný žadatel získá od města až 70 procent celkových nákladů projektu, zbývajících 30 procent si příjemce hradí sám.

Kromě finanční podpory budou mít úspěšné firmy k dispozici i naše konzultanty. Pomůžou jim lépe uchopit byznysovou stránku projektu,“ upřesňuje podmínky manažerka programu Zuzana Hadašová z inovační agentury JIC. Kromě vyplnění žádosti musí žadatel natočit minutové video, v němž svůj produkt představí. V dalším kole pak bude mít za úkol svůj projekt odprezentovat porotě složené ze zkušených podnikatelů, konzultantů a zástupců města.

Brno je příkladem města, které na podporu vědy, výzkumu a inovací sází dlouhodobě. Pokud chce být atraktivním místem pro kvalitní život, tak potřebuje mezinárodně úspěšné firmy – ty pak vytvářejí pracovní místa, zvyšují prestiž a lákají špičkové specialisty,“ domnívá se náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný a dodává: „A podhoubí pro jejich vznik tu je – to potvrzují třeba i výsledky programu Brno Ph.D. Talent, jehož prostřednictvím jsme od roku 2009 podpořili už více než 230 talentovaných mladých vědců místních univerzit.“

O významu podpory inovací v regionu je přesvědčen i radní Jihomoravského kraje Jiří Hlavenka: „Jednou z prvních velkých překážek u nových firem v jejich cestě za slávou je nutnost vytvoření funkčního prototypu, který ověří jejich záměr a učiní firmu důvěryhodnější, například pro investiční financování. Program Prototypuj a ověřuj překonává tuto bariéru. Navíc, výsledky jeho minulých ročníků, které vedly k vzniku rostoucích firem i nových výrobních programů, jasně prokazují jeho užitečnost.“

zdroj informací: BusinessInfo.cz

Další články o ekonomice apod. naleznete v naší kategorii B2B novinky.