Jakub Láník vám pomocí masáže pomůže od stresu ke zdraví

Možná jste překvapení, že dnes v této naší kategorii B2B novinky nacházíte rozhovor, jak už je z názvu zřejmé, věnovaný tématu masáže. Není to omyl, je to plánovaný obsah. Co si budeme povídat, mnohdy na sebe tak nějak zapomínáme, hlavně na naše zdraví, následně se divíme, že nejsme úplně v kondici. Do toho mnoho práce, povinností a případně v lepším případě jiných radostí.

Pravidelná péče o naši duši i tělo je cestou k trvalému zdraví a spokojenému životu. Dnes dáváme prostor Jakubovi Láníkovi, masérovi z Ostravy, který nám řekne více o významu masáží pro naše tělo.

Baňková masáž

Baňková masáž

Co všechno nabízíte za služby? Jaké typy masáží děláte? Děláte například i masáže hlavy? Komu jsou určené vaše služby?

Mezi služby, které nabízím, patří masáže, tejpování či měkké techniky (manuální ovlivňování vrstev podkoží). Typy masáží, které provádím, jsou relaxační, sportovní, ale i speciální jako těhotenské, masáže s účinkem na lymfatický systém, baňkové masáže, při kterých využívám skleněné baňky i silikonové.

Dalším typem může být bowenova tlaková masáž, která účinkuje na více úrovních a působí na různé zdravotní problémy jako jsou svalové bolesti nebo dokonce i deprese. Již brzy mohou klienti využít medovou nebo čokoládovou masáž, které se považují za masáže detoxikační, vyplavují škodliviny z lidského těla.

Moje služby jsou určené pro všechny lidi bez ohledu na jejich povolání apod. Mými zákazníky jsou jak manažeři, těhotné ženy, profesionální řidiči, tak i manuálně pracující lidé. Vyhledávají mě všichni lidé, kteří mají nějaký zdravotní problém a potřebují s ním pomoci, případně lidé, toužící si užít relaxu, klidu nebo chtějí předejít problémům, které by mohly vzniknout dlouhodobým přetěžováním v rámci sportu či práce, jako například při sedavém zaměstnání, stresu a další. tedy v rámci prevence.

Jak často je vhodné pro zdravé lidi chodit na masáže?

Vhodné a ideální je chodit na masáže pravidelně jednou za tři až čtyři týdny.

Pomůžou masáže jako prevence proti stresu apod.?

Určitě ano, je dokázáno, že pravidelná masáž, nejlépe doplněna pravidelným cvičením, plaváním k odbourávání stresu, či prevenci před problémy pohybového aparátu.

Jakub Láník při práci. Masáže odbourávají stres.

Jakub Láník při práci. Masáže odbourávají stres.

Jaký přínos mají masáže pro manažerky/manažery? Pomáhají odbourat stres?

Přínosy masáží pro tuto skupinu klientů jsou velké. Ano, masáže mohou odbourávat stres, nadměrné hromadění stresu může mít vliv na oblast krční páteře, ale obecně na celkový zdravotní stav.

Když se řeší nějaký zdravotní problém, který mají masáže odbourat, jak často je vhodné na masáž chodit a pokračovat v ní i po odbourání problému?

Akutní či chronické (dlouhodobé) problémy se mohou řešit různými technikami. Dle potíže můžeme nastavit pravidelnost návštěv od 2-3x týdně u masáží s účinkem na lymfatický systém, po četnost 1x za 1-3 týdny u bowenovy tlakové masáže. Pokud klient nevyčkává s problémy je možné problém vyřešit 1 návštěvou, ale čím déle otálí, tím se rekovalescence může prodloužit. Vše je individuální a je možno pravidelnost masáží samozřejmě přizpůsobit časovým možnostem klienta.

Tejpování

Tejpování

Lze správným pohybem po masáži (cvičení další den například) znásobit účinek masáže apod.?

Určitě. Účinek masáži lze znásobit pravidelností, cvičením, plaváním, yogou či změnou pohybových návyků. Masáže působí tzv. schodovým efektem, kdy každá masáž způsobí, že se stav zlepší a čas mezi masážemi, práce, přetížení snižuje tento efekt.

Pro demonstraci si představte například, že při 1. návštěvě jste na pozici 0, proběhne masáž, stav se zlepší o 3 schody. Pracujete, stresujete se a stav se “zhorší” o 1-2 schody, přijdete za 3 týdny  na další masáž a stav se zase zlepší o další 3 schody a celý proces se opakuje.

Když komunikujete s klienty o masážích, je něco co je překvapí, je rozšířen třeba nějaký mýtus v této oblasti, který byste rád vyvrátil?

Klienti, kteří přijdou úplně poprvé jsou občas překvapeni, co masáž dokáže, co je doporučeno, případně jak je lidské tělo složitý a propojený “stroj”. Valná většina klientů má ale zkušenosti s masážemi a tudíž není moc věcí, které je překvapí.

Nedávno mě navštívil klient, který měl bolesti a pnutí v oblasti předloktí a ramene, při konzultaci jsme zjistili, že delší dobu klienta bolí v oblasti lopatek, které bylo původcem bolestí pravě ramene a předloktí. Mnoho lidí také netuší, že se dá masírovat nejen šíje a záda, ale také třeba břicho či hrudník.

Jaké jsou aktuální trendy v oblasti masáží, co je například mimo oblast zájmu?

Jedním z aktuálních trendů je maderoterapie, kterou podstupují ženy v domnění, že se jim dlouhodobě zlepší celulitida na stehnech a hýždích. Bohužel, dle mého mínění, efekt samotné procedury není tak významný, jako správný pitný režim, cvičení, pravidelný pohyb a životospráva v kombinaci s pravidelnými masážemi.

Dalším takovým mýtem je přesvědčení, že každá masáž by měla být bolestivá, ať už při samotné masáži, nebo, že se po ní dáváte dohromady další týden.

Dalšími mýty jsou – všechny masáže jsou na jedno brdo. Pokud nejsem bolavý další den, nebyla masáž ideální a další podobné.

Masér Jakub Láník

Masér Jakub Láník

Co vás přimělo k tomu poskytovat zrovna masérské služby a jaká byla vaše cesta k masérské práci?

Dlouhá léta, prakticky od mých 18-ti let, se věnuji cvičení. Ze začátku, čtěte pár let, jsem moc nedával na nějakou mobilitu a strečink a trénoval jsem i 6x týdně, postupem času přicházely první problémy s rameny či koleny, které byly příčinou přetěžování.

Hledal jsem zlatou střední cestu k tomu, aby moje tělo bylo silnější, estetičnější a samozřejmě i funkční a nemělo bolesti. To bylo impulsem k tomu, abych se více věnoval rekonvalescenci a údržbě svého zdraví. Časem, až ve svých 30-ti letech, v roce 2018, jsem se odhodlal k absolvování certifikovaného kurzu maséra, a od té doby se pravidelně vzdělávám, využívám nabité zkušenosti z masérské praxe nejen u sebe, ale také u klientů.

Problémem dnešní uspěchané doby je, že většina z nás chce vše hned a věnuje se tak hodně své práci a dalším aktivitám, které následně ústí v nedostatek času a velkému hromadění stresu. A to ústí v bolesti beder, krční páteře a dalších problémů.

Masáži uvolníme nejen tělo, ale také mysl, odbouráváme stres, pnutí a bolestí svalů. Masáž je jedním z nástrojů pro předcházení vleklých a časově náročných návštěv lékařů a případně i operací.

Masáž přináší i psychické uvolnění

Masáž přináší i psychické uvolnění

Co vás na vaší práci maséra nejvíce baví?

Moje práce se stala i mým koníčkem, rád pomáhám jiným a radost mi dělá, když klientům dopřeji uvolnění, ať už fyzické či i psychické.

Děkuji za rozhovor.

Užijte si masáž u Jakuba Láníka.

Kontaktujte jej zde:

Za JL Masáže stojí masér Jakub Láník

Za JL Masáže stojí masér Jakub Láník

a sledujete jej například na Instagramu jl_masaze

Zdroj všech fotografií v tomto článku: archiv Jakuba Láníka

Články o ekonomice a byznysu naleznete zde, navštivte také naši kategorii s lifestylovými články Blog.