Jak se v listopadu 2023 dařilo maloobchodu v Česku?

Tržby maloobchodu meziročně vzrostly

Meziročně se tržby v maloobchodě v listopadu zvýšily reálně o 0,9 %, meziměsíčně vzrostly o 1,0 %. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly meziročně o 4,7 % a meziměsíčně o 0,8 %.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) zvýšily v listopadu reálně o 1,0 %, v tom za pohonné hmoty vzrostly o 3,7 %, za potraviny o 1,0 % a za nepotravinářské zboží o 0,5 %.

Meziročně se maloobchodní tržby v listopadu zvýšily reálně o 0,9 %, přičemž za pohonné hmoty vzrostly o 3,7 % a za nepotravinářské zboží o 1,3 %, naopak za potraviny klesly o 0,7 %.

„Maloobchodní tržby po očištění o cenové vlivy po osmnácti měsících poklesu zaznamenaly v listopadu meziroční růst. Na zvýšení se podílel prodej nepotravinářského zboží a pohonných hmot. I nadále však pokračoval pokles tržeb za prodej potravin,“ říká Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Tržby ve specializovaných prodejnách s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím meziročně vzrostly o 9,9 %, s kosmetickými a toaletními výrobky o 7,2 %, s počítačovým a komunikačním zařízením o 6,6 % a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 0,3 %. Naopak tržby klesly v prodejnách s výrobky pro domácnost o 6,5 % a s oděvy a obuví o 6,2 %. Tržby ve specializovaných prodejnách potravin se snížily o 1,4 % a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 0,7 %. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 9,3 %. Internetovým a zásilkovým obchodům2) tržby vzrostly o 5,6 %.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel3) reálně meziměsíčně vzrostly o 0,8 %. Meziročně se tržby zvýšily o 4,7 %, v tom za opravy motorových vozidel vzrostly o 5,7 % a za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 4,4 %.

Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com

Zdroj informací a podrobnosti naleznete ZDE.

Pokračujte ve čtení článků o ekonomice v naší kategorii B2B novinky.