Dle průzkumu Asociace pro elektornickou komerci (APEK) bude mnoho Čechů nakupovat vánoční dárky kvůli pohodlí online

Vánoce se nezadržitelně blíží a téma výběru a nákupu vánočních dárků začíná být velkým tématem. Zákazníci budou letos s ohledem na komplikovanou situaci v ekonomice obezřetnější a vybíravější. Výzkum Asociace pro elektronickou komerci (APEK) ukázal, že Češi budou opět využívat k nákupu e-shopy ve velkém. A to kvůli pohodlí a výhodnějším cenám oproti kamenným obchodům.

Z průzkumu APEK vyplývá, že ani složitá doba Čechy nedoradí před nakupováním vánočních dárků

Z průzkumu APEK vyplývá, že ani složitá doba Čechy nedoradí před nakupováním vánočních dárků

Lidé mají v úmyslu i v této složité době vánoční dárky nakupovat

Naše asociace provádí předvánoční průzkum mezi spotřebiteli každoročně. Díky tomu víme, že popularita objednávání vánočních dárků v e-shopech je u nás vysoká. Alespoň nějaký dárek on-line plánuje letos pořídit 74 % Čechů, kteří využívají internet,“ hodnotí výsledky výzkumu výkonný ředitel APEK Jan Vetyška a dodává: „Většinu dárků po síti plánuje objednat 37 % spotřebitelů, někteří další navíc ještě se svým výběrem váhají.

E-commerce se stejně jako celý maloobchod potýká s dopady energetické krize a inflace. Přesto však provozovatelé e-shopů věří, že Češi během Vánoc dárky pro své blízké budou objednávat obdobně jako v minulém roce. „České internetové obchody patří k evropské špičce. Díky raketovému růstu v uplynulých dvou letech letos očekáváme stabilizaci a obraty obdobné jako v roce 2021,“ uvádí Jan Vetyška.

Dle průzkumu APEK je zřejmé, že lidem vyhovuje pohodlí nabízející online nakupování

Dle průzkumu APEK je zřejmé, že lidem vyhovuje pohodlí nabízející online nakupování i při výběru vánočních dárků

Z výzkumu APEK vyplynulo, že dvě třetiny spotřebitelů plánuje utratit za dárky stejně nebo více jako v loňském roce

A co především je přivádí do internetových obchodů? 64 % z těch zákazníků, kteří plánují na internetu objednat všechny a nebo většinu vánočních dárků, uvedlo, že jim vyhovuje pohodlí nákupu z domova. 48 % pak potvrdilo, že je pro ně důležitá výhodnější cena, kterou e-shopy nabízí.

Vánoce na internetu již začaly. Obchodníci tradičně od října sledují zvýšené prodeje a je tomu tak i letos. Věříme, že zákazníci opět ocení kvalitu služeb, které jim české on-line obchody přináší a využijí je k pohodlnému a příjemnému nákupu dárků,“ uzavírá Jan Vetyška.

Panelový výzkum byl připraven ve spolupráci s odbornou agenturou Nielsen Admosphere na vzorku 1398 respondentů.

Více informací o APEK (Asociace pro elektronickou komerci) naleznete ZDE.

Další články ekonomického typu si můžete přečíst ZDE.

Zdroj fotografií: pixabay.com