Češi mají o startupech povědomí, zajímají je

Startupy jsou mezi Čechy populární, lidé znají i jejich zakladatele. Když se řekne startup, téměř 60 % Čechů si vybaví alespoň jednu českou inovativní společnost. Průzkum ovládly úspěšné firmy se statusem jednorožce Rohlik.cz či Productboard a jejich zakládající osobnosti v čele s Tomášem Čuprem.

Toto vyplývá z průzkumu portálu StartupJobs, ve kterém odpovídalo 1 400 respondentů. Výsledek tak na sledovaném vzorku odhalil popularitu českých startupů a jejich zakládajících osobností.

Česká startupová scéna je rok od roku větší a vitálnější. Téměř polovina mladých technologických firem, které u nás vzniknou, se těší úspěchu i po deseti letech.

To se promítá také do povědomí veřejnosti, kdy alespoň jednu mladou technologickou firmu s ambicí prorazit na trhu se svým inovativním podnikatelským nápadem zná nadpoloviční většina dotázaných, a to přes 60 procent.

Nejznámější je pro respondenty startup Productboard

Z odpovědí na otázku: „Které startupy a jejich vůdčí osobnosti znáte?“ vyplynulo, že největší povědomí mají lidé o českých společnostech, jež zaznamenaly globální úspěch.

Pomyslným vítězem průzkumu se stal letošní jednorožec neboli firma s hodnotou více než jedné miliardy dolarů Productboard, vyvíjející softwarové nástroje pro produktový management. Startup zná polovina dotázaných.

Na druhém místě se umístil Rohlík, známý pro 36,5 % lidí. Třetí místo obsadil český internetový vyhledávač letenek Kiwi. Nižší procenta v řádech desítek odpovědí pak v průzkumu zaznamenaly startupy STRV, Avast, Průša, Shipmonk nebo Dodo.

Mezi populárními zakladateli, jejichž jména si lidé vybaví v souvislosti s českou startupovou scénou, vede podnikatel a investor Tomáš Čupr, který stojí za založením několika úspěšných českých startupů včetně společnosti Rohlík – uvedlo ho 14 procent dotázaných. V odpovědích Čechů zazněla také jména Oliver Dlouhý, Simona Kijonková nebo Josef Průša.

Troufám si říct, že popularita startupů je v České republice stále větší. Startupový svět lidi láká, protože představuje skvělé prostředí menších či větších inovativních firem s výjimečnou firemní kulturou a zajímavými benefity,“ komentuje Filip Mikschik, zakladatel a CEO StartupJobs.

Zdroj informací a podrobnosti naleznete ZDE.

Další články ekonomického typu si přečtěte v naší kategorii B2B novinky.

Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com