Na veletrzích Styl a Kabo se uskutečnilo předávání Cen Nadace Jana Pivečky 2023

Do 15. ročníku soutěže o Cenu Nadace Jana PIvečky, která je organizována Nadací Jana Pivečky ve spolupráci s Českou obuvnickou a kožedělnou asociací ve Zlíně a s Veletrhy Brno a.s. se přihlásilo celkem 28 studentů s 38 exponáty. Nadace touto soutěží navazuje na život a dílo pana Jana Pivečky, který podporoval mladé talenty. Vyhodnocení soutěže proběhlo na přehlídkovém mole v pavilonu P dne 20. 8. 2023 v 11:00 hodin.

Soutěž proběhla i letos již tradičně ve třech kategoriích:

  1. FUNNY SHOE
  2. YOUNG SPIRIT
  3. PROFESSIONAL VIEW

Úroveň zaslaných kolekcí obuvi a kožené galanterie byla tradičně vysoká. Objektivní hodnocení zaslaných studentských prací provedla dne 29. 6. 2023 šestnáctičlenná odborná porota složená z předních designérů, pedagogů a zástupců odborných institucí.

3 hlavní ceny získali vítězové z kategorie Young Spirit a Professional View, a to diplom a finanční odměnu 10 000 Kč od hlavních sponzorů soutěže.

Vítěz v kategorii Funny Shoe obdržel diplom a voucher v hodnotě 2 000 Kč na nákup ve specializované prodejně s uměleckými potřebami.

Všichni ocenění studenti, kteří zaujali odbornou porotu svými pracemi, získali také ndáhernou publikaci, a to knihu 1 000 tenisek od Le Mauxe Mathieua. Informacemi a zajímavostmi nabytá kniha obsahuje 1 000 barevných fotografií tenisek, které nejvíce ovlivnily světovou teniskovou kulturu. A také knihu Jan Pivečka: Nikdy se nevzdávej, která bude určitě pro mladé designéry zajímavou osobní inspirací.

Hlavní ceny a další ocenění

1. Kategorie FUNNY SHOE

Tato kategorie je určená pro mladé designéry – studenty středních škol do 17 let. Bylo zde možné přihlásit funny výtvarné objekty na téma obuv a kožená galanterie. Do první kategorie bylo přihlášeno 5 návrhů.

V kategorii FUNNY SHOE zvítězila a voucher v hodnotě 2 000 Kč získala Michaela Krajčová ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Její psí bota znázorňuje chlupáče ve tvaru plyšového psa s končetinami, ocasem, ušima i čumáčkem a očima. Porota ocenila provedení práce i její autentičnost a zjevnou roztomilost.

V kategorii FUNNY SHOE bylo uděleno také Čestné uznání odborné poroty formou diplomu a věcné ceny, a to studentovi Alexandrovi Maxmiliánovi Tesárkovi ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Ten vytvořil výraznou žlutočenou botu určenou pro maskota vosy. Autor se inspiroval u vos – zvláště zajímavá je podešev – platforma vychází z vosích úlů.

2. Kategorie YOUNG SPIRIT

Tato kategorie byla z hlediska počtu přihlášených prací nejsilněji obsazena, buly zde uděleny dvě hlavní ceny a jedno Čestné uznání odborné poroty. Tato kategorie je určena pro mladé designéry – studenty vyšších ročníků středních škol. Zde bylo možné přihlásit hotové výrobky na téma obuv a kožená galanterie. Do druhé kategorie se přihlásili studentní s celkovým počtem 20 výrobků či kolekcí.

V kategorii YOUNG SPIRIT zvítězili a hlavní ceny 10 000 Kč získali dva studenti, a to Mikuláš Crla a Michael Krčmář oba ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti.

Mikuláš Crla vyhrál s kolekcí 2 párů zimní obuvi. První pár obuvi je vybaven ocelovým protiskluzovým rámem a prozutím přes patu, druhý pár obuvi nabízí možnost modifikace z kotníkové na nízkou a také vyhřívané stélky.

Michael Krčmář zaujal porotu svojí Kolekcí inspirovanou přírodou. Jedná se o dva půlpáry obuvi s kabelkou a páskem, kde dominují odstíny zelené, vše řemeslně precizně provedeno.

V kategorii YOUNG SPIRIT bylo dále uděleno Čestné uznání, které od poroty získal Jakub Kubový ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti za jeho kolekci boty a kabelky inspirované voštinami v pískovci. Konceptem jeho práce bylo zachovat jednoduchost a vzdušnost za použití třísločiněné usně. Dámská obuv beze švu s ručně vyrobeným podpatkem.

3. Kategorie PROFESSIONAL VIEW

Kategorie Professional View je určena pro mladé designéry – studenty vysokých a vyšších odborných škol a mladé designéry z praxe do věku 30 let. Zde bylo možné přihlásit hotové výrobky na téma obuv a kožená galanterie. Do třetí kategorie bylo letos přihlášeno 14 výrobků či kolekcí

Vítězkou kategorie PROFESSIONAL VIEW se stala Eliška Svobodová studentka druhého ročníku Západočeské Univerzity v Plzni.

Eliška zaslala do soutěže dvě kolekce, zvítězila ta s názvem DESHOESTRUCTED. Jedná se o kolekci jednoho páru bot a kabelky. Myšlenkové postupy dekonstrukce autorce pomohly rozebrat a pochopit technologii výroby obuvi. Samotné výrobky jsou pak hrou s tvary, s konstrukcí i s barvami.

V kategorii PROFESSIONAL VIEW byly rovněž uděleny tři Čestná uznání odborné poroty formou diplomu a věcné ceny. Tato ocenění získala Patricia Kačmárová ze Západočeské Univerzity v Plzni, Bc.A. Silvie Gajdůšková a Bc.A. Artnošt Mikulička z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Patricia Kačmárová zaujala porotu svojí kolekcí PIKNIK, která Vás přesune na letní louku s lhaví dobrého vína a chutným občerstvením. Piknikový koš, to je přece symbol atmosféry, místa a klidu.

Bc.A. Silvie Gajdušková získala Čestné uznání za sandál vytvořený pro značku The Attico, která je známá svými luxusními, trendy výrobky. Hlavním prvkem, který byl použit při návrhu sandálu, je kožešina. Použití kožešiny dodává značce The Attico další rozšíření její kreativní nabídky.

Bc.A. Arnošt Mikulička zaslal do soutěže kolekci obuvi inspirovanou onemocněním ADHD, již sám autor má. Kolekce reflektuje výrazné barevné kombinace, dynamické linie a hravost. Autor klade důraz na prvky ADHD, které bere jako výhodu, nikoliv jako negativum.

Všechny oceněné výtvory z letošního ročníku soutěže o Cenu Nadace Jana Pivečky bylo možné si prohlédnout v průběhu veletrhů Styl a Kabo v pavilonu P ve skleněných vitrínách.

Zdroj informací: PhDr. Vlasta Mayerová a Ing. Jana Čechmánková

Máte odborné dotazy z oblasti kožedělného průmyslu, kontaktujte ČOKA (Česká obuvnická a kožedělená asociace).

Pokračujte ve čtení zajímavých článků s módní tématikou ZDE.