Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze – v roce 2020 byly muzeu nabídnuty 3 kusy kabelek, které pocházejí původně z majetku manželky Josefa Šímy Nadine.

Josef Šíma součástí úspěšného ateliéru na umělecké knižní vazby

Josef Šíma přijel do Paříže 19. října roku 1921 a krátce po svém příjezdu se ubytoval u slečny Louise-Denis Germain, která provozovala ateliér na umělecké knižní vazby a další kožedělné výrobky. Šíma zde začal pracovat, poznal v tomto místě také její dceru Nadine, s níž se po dvou letech oženil.

Ateliér L. D. Germain byl velice známý a úspěšný, od roku 1903 pravidelně  vystavoval své výrobky na Podzimním salónu, využívaly jej a oceňovali jak přední pařížští módní návrháři, kompletující své modely jejími koženými doplňky, tak i bibliofilové a spisovatelé, kteří obdivovali knižní vazby majitelky salonu.

Louise-Denis si vybírala autory, mezi něž patřili Baudelaire, Huysmans, Claudel, Valéry a další mladí básníci. Její práce byly prezentovány i na autorských výstavách: již v roce 1913 v Buenos Aires, v letech  1927, 1933 a 1979 v Paříži, naposledy v roce 2017 v Národní knihovně v Paříži. (Katalog poslední výstavy je k dispozici v knihovně UPM.)

Ateliér L. D. Germain přinášel Josefu Šímovi také obživu

Šíma v ateliéru nalezl druhý domov plný porozumění a respektu k jeho tvorbě, paní Germain přispěla i k jeho rychlé aklimatizaci v novém prostředí a seznámení se s uměleckou společností Paříže.

V ateliéru získal tedy rovněž obživu, specializoval se na výrobu škrobových předsádek, ale zabýval se také textilní tvorbou, když údajně navrhl několik modelů pro Paula Poireta nebo rozkresloval vzory na látky Raoula Dufyho.

S Louise-Denis také vydali dvě knihy, které Šíma ilustroval, a sice Au temps de Jésus-Christ a Le Livre de mariage, které znamenají počátek jeho ilustrační tvorby, čítající více než 70 titulů.

Kabelky manželky Josefa Šímy, Nadine součástí sbírky módy UPM v Praze

Kabelky Nadine Germain jsou pro UPM v Praze velmi cenné

Získané kabelky jsou pro Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze cennou ukázkou elegantního stylu francouzského art deco a jsou vzácné také proto, že se jich dotýkala vlastníma rukama nejen paní Germain, ale i její dcera Nadine a rovněž i osobnosti českého kulturního života.

Kabelky manželky Josefa Šímy, Nadine součástí sbírky módy UPM v Praze

Muzeum zmíněné kabelky získalo od rodiny Voskovcových. Tyto dostala darem od Nadine švagrová Jiřího Voskovce Marie jako symbol projevu mnohaletého přátelství rodin Voskovcových a Šímových.

Zdroj informací: https://www.upm.cz/vzacny-prirustek-ve-sbirce-mody/

Autor fotografií: Ondřej Kocourek