Jak si stál v červenci 2023 maloobchod v Česku?

Meziročně se tržby v maloobchodě v červenci snížily reálně o 1,8 %, meziměsíčně vzrostly o 0,1 %. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly meziročně o 4,9 % a meziměsíčně o 1,1 %.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) zvýšily v červenci reálně o 0,1 %, přičemž za nepotravinářské zboží vzrostly o 0,3 %, za potraviny stagnovaly a za pohonné hmoty klesly o 0,8 %.

Meziročně se maloobchodní tržby v červenci snížily reálně o 1,8 %, v tom za potraviny klesly o 4,2 % a za nepotravinářské zboží o 3,6 %, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 13,7 %.

„Meziroční pokles maloobchodních tržeb po očištění o cenové vlivy pokračoval již patnáctý měsíc v řadě. Tempo poklesu se v červenci oproti předchozím měsícům snížilo. Tržby klesly za potraviny a nepotravinářské zboží, naopak za pohonné hmoty vzrostly. K růstu tržeb se vrátily po osmnácti měsících internetové a zásilkové obchody,“ říká Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Tržby ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost meziročně klesly o 9,7 %, s oděvy a obuví o 6,2 %, s počítačovým a komunikačním zařízením o 5,4 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 0,7 % a s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 0,4 %. Naopak tržby rostly v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky o 7,6 %. Tržby z prodeje potravin v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se snížily o 4,5 %, naopak ve specializovaných prodejnách potravin se zvýšily o 0,5 %. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 5,0 %. Internetovým a zásilkovým obchodům2) tržby vzrostly o 2,0 %.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel3) reálně meziměsíčně vzrostly o 1,1 %. Meziročně se tržby zvýšily o 4,9 %, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) vzrostly o 6,0 % a za opravy motorových vozidel o 1,1 %.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici na: https://ec.europa.eu/eurostat/web/short-term-business-statistics/publications.

Zdroj informací a podrobnosti naleznete ZDE.

Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com

Další články o ekonomice naleznete ZDE.