Vrcholoví manažeři vybrali nejlepší studentskou firmu roku 2021. O absolutním vítězi soutěže JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU 2021 se rozhodlo ve virtuálním národním finále 5. května. Stala se jím společnost PEAK žáků Gymnázia Ostrava–Hrabůvka, která uvedla na trh aplikaci posilující anglickou slovní zásobu pomocí filmů. V rámci ocenění studenti získali šek na 50 tisíc korun pro další investice.

Finále probíhalo v anglickém jazyce a samotná prezentace firmy porotcům byla také významným kritériem hodnocení. Vítěz bude totiž reprezentovat Česko v 32. mezinárodním finále soutěže JA Europe Company of the Year Competition 13. až 15. července 2021 v litevském Vilniusu, kterého se zúčastní kolem 40 studentských firem z celé Evropy. Rolí porotců v národní soutěži se už tradičně ujali vrcholoví manažeři českých firem, kteří hodnotili výsledky fungujících studentských společností, počáteční nápad i schopnost studentů svůj produkt zpropagovat.

Téměř profesionální práci odvedlo všech osm finalistů a nás nesmírně těší, že úroveň studentských prezentací se každý rok zvyšuje. Potvrzuje se nám, že podpůrné činnosti pro studenty programu JA Studentská Firma jako školení, webináře, soutěže o nejlepší logo či Innovation camp, kde se mladí lidé setkávají s lidmi z praxe, mají smysl. Studenti hýří nápady, jsou kreativní, ale efektivitu jim ve velké míře dodává právě práce dobrovolných mentorů, profesionálů z oboru, kteří se jednotlivým studentským firmám celoročně věnují,“ poukázal realizátor programu JA Studentská Firma a ředitel JA Czech Martin Smrž.

V letošním školním roce si v rámci vzdělávacího programu JA Studentská Firma v Česku vyzkoušelo reálné podnikání přes čtyři tisíce středoškoláků, vzniklo 194 nových studentských firem a 45 z nich se utkalo v soutěži JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU v rámci 26. ročníku soutěžního veletrhu JA EXPO. Jejich aktivity hodnotila 70členná porota v osmi soutěžních kategoriích, například z pohledu efektivity managementu, marketingu, finančního řízení či sociálního podnikání. Do národního finále následně postoupilo osm úspěšných firem ze středních škol napříč Českem.

Výsledky národního finále soutěže JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU 2021:

1. místo: studentská firma  PEAK z Gymnázia Ostrava-Hrabůvka, pod vedením učitelky Mgr. Taťány Szlaurové

2. místo: studentská firma LookUp z OA, SOŠ a JŠ Hradec Králové, pod vedením učitelky Petry Kábrtové

3. místo: studentská firma CLICK-IT OA, SOŠ a JŠ Hradec Králové, pod vedením učitele Zdeňka Pospíšila

Prezentace všech finalistů je možné zhlédnout na webu JA Czech.

Složení poroty:

Martin Smrž (JA Czech), Čestmír Ondrůšek (Raiffeisenbank), Mark Anderson (UNYP), Lenka Vaněk (EY), Marie Doušová (Nestlé), Ján Firda (Citibank), Jiří Halbrštát (ManpowerGroup), Jakub Kovalský (AT&T), Martin Lašek (SAP)

Top 9 v soutěži JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU 2021:

  • CLICK-IT – klikáček, příruční výrobek napomáhající ke snížení přenosu virů a bakterií (OA, SOŠ a JŠ Hradec Králové)
  • StrawEco – kovová brčka s pytlíčky vlastní výroby (SŠ Kostka s.r.o. Vsetín)
  • Glass2Go – designové skleněné láhve s bavlněným pytlíkem (SŠ Kostka s.r.o. Vsetín)
  • GreenFuture – výroba a prodej textilních tašek a roušek s originálním designem (OA a JŠ Písek)
  • ComfyLife – vývoj webové aplikace pro lidi s hendikepem, která umožní komfortnější každodenní cestování (SOŠ Hranice)
  • PEAK – aplikace, která prostřednictvím filmů rozvíjí anglickou slovní zásobu (Gymnázium, Ostrava-Hrabůvka, p.o.)
  • Drink Team – výroba a prodej domácích šťáv (SPŠ strojnická Vsetín)
  • FunnyCom – dětská hra, která učí děti od 3 let dobrým návykům a rozvíjí jejich kreativitu (OA, VOŠ a JŠ Uherské Hradiště)
  • LookUp – výroba a prodej dřevěných podtácků, které pomohou začít zábavnou konverzaci mezi lidmi (OA, SOŠ a JŠ Hradec Králové)

Zdroj informací: https://www.businessinfo.cz/clanky/vrcholovi-manazeri-vybrali-nejlepsi-studentskou-firmu-roku-2021/?utm_medium=email&utm_source=sendpress&utm_campaign

Zdroj úvodní fotografie: https://www.businessinfo.cz/clanky/vrcholovi-manazeri-vybrali-nejlepsi-studentskou-firmu-roku-2021/?utm_medium=email&utm_source=sendpress&utm_campaign