Přinášíme vám únorový rozhovor s Hanou Dědochovou, vedoucí Ligy na ochranu zvířat (LOZ) ČR – místní organizace Olomouc.

Jakou pomoc aktuálně nejvíce v útulku potřebujete?

Ideální by bylo, kdyby nám někdo přišel pomoct s odstraněním ledu a sněhu ve venkovních prostorách. Co by nám velmi pomohlo, jsou finance, které bychom využili na platbu za vytápění našich prostor a pro úhradu veterinární péče našich aktuálních zvířecích obyvatel.

Jakou hmotnou pomoc aktuálně nejvíce oceníte?

V tuto chvíli je náš sklad zásob naštěstí plný díky štědrosti dárců, takže aktuálně hmotnou pomoc nepotřebujeme. Případné dary této podoby bychom neměli tedy ani kam uskladnit.

Má období okolo svátku sv. Valentýna vliv na příchod či odchod psů?

Nevím, jak je to v jiných útulcích, ale u nás tento den vliv nemá. Co se našeho útulku týká, lidé u nás hledají svého nového psího kamaráda, zhruba v 90 procentech, ve chvíli, kdy ten jejich už opustil tento svět a oni chtějí dát domov a lásku jinému chlupáčovi.

Kolik máte k dnešnímu dni fenek a psů ?

Aktuálně pečujeme celkem o 30 psů, mezi kterými jsou jak fenky, tak i psi.

Když se k vám psi dostanou, mají na sobě někde označení, jak se jmenují?

Toto se stává zcela výjimečně.

Kdo vymýšlí jména pro psy, kteří se k vám dostanou?

Ten, kdo je u nás zrovna přijímá.

Podle čeho obyvatele útulku pojmenováváte?

Podle momentálního nápadu, ale když už si nevíme rady a žádné jméno nás nenapadá, existuje kniha, kde je 5 000 jmen a z ní v takovou chvíli čerpáme inspiraci.

Víte, když máte velké množství psů, potřebujete jména dát tak, aby se u zvířat neopakovaly. Důležité je také zmínit, že co se jmen týká, může se stát, že někteří psi nebudou reagovat na nové jméno, důležité je v takovém případě pracovat s intonací našeho hlasu.

Jaké máte požadavky na lidi, co venčí psi?

Měli by to být ideálně lidé, kteří už mají nějaké zkušenosti se psy a jsou zletilí, protože po dobu venčení za zvíře plně odpovídají. Samozřejmostí je, že s venčiteli sepisujeme smlouvu. Minimální na dobu jednoho roku, protože se stávají členy LOZ, kdy se každoročně platí členské příspěvky.

Samozřejmě je možné vypovědět i smlouvu jak ze strany venčících žen a mužů, tak i z naší strany. Aktuálně ale nepřijímáme nové zájemce o venčení psů, protože nám město neprodloužilo smlouvu na péči o psy a psů je v útulku méně, než bývalo dříve. Pro zájemce bychom tudíž aktuálně neměli vhodné psy.

Děkuji za rozhovor.

Autor úvodní fotografie: archiv LOZ ČR – místní organizace Olomouc, na fotografii je Kokršpaněl Bady