Rozhovor s velvyslancem Turecké republiky v Praze, panem J.E. Egemenem Bagisem

Dnes vám přinášíme rozhovor s panem tureckým velvyslancem J. E. Egemenem Bagisem, který je velmi přátelský člověk a rád propojuje lidi mezi sebou a utužuje byznysově přátelské vztahy.

Z jakého důvodu jste se ocitl v České republice jako velvyslanec Turecké republiky?

Narodil jsem se v Turecku. Během středoškolského studia jsem se přestěhoval do USA, kde jsem během 17 let (1985-2002) v USA aktivně působil v nevládních organizacích. Byl jsem prezidentem Federace turecko-amerických asociací. Do Turecka jsem se vrátil v roce 2002 na pozvání zakládajícího předsedy strany AK Recepa Tayyipa Erdoğana a ve stejném roce jsem byl zvolen poslancem İstanbulského parlamentu (PM) ze strany AK a stal jsem se Erdoğanovým hlavním poradcem odpovědným za mezinárodní vztahy.

Ve volbách v roce 2007 jsem byl podruhé zvolen İstanbul PM ze strany AK a v témže roce jsem byl jmenován místopředsedou strany AK pro zahraniční vztahy. V tomto období jsem také působil jako člen ústřední výkonné rady, nejvyššího výkonného orgánu strany AK.

Do Rady ministrů jsem vstoupil v roce 2009 jako státní ministr a hlavní vyjednavač s EU, potřetí jsem vstoupil do parlamentu jako premiér Istanbulu ze strany AK ve volbách v roce 2011 a působil jsem jako první ministr Evropské unie v Turecku a Hlavní vyjednavač v 61. vládě ustanovené po volbách. V tomto období jsem také převzal úkol vést jednání o plném členství Turecka s EU, předsedal jsem vyjednávacímu týmu Turecka v EU.

Během svého mandátu poslance a ministra jsem se zasloužil o diverzifikaci a rozvoj zahraniční politiky Turecka a zároveň jsem plnil poslání řídit a koordinovat zahraniční politiku strany AK v jejích národních a mezinárodních kontaktech a organizacích.

V tomto období, kdy se vztahy mezi Tureckem a EU rozvíjely a stoupaly, měla moje mezinárodní práce dopad nejen na zahraniční politiku Turecka, ale také na jeho domácí politiku. Ústavní a legislativní změny v Turecku během procesu harmonizace EU zásadním způsobem přispěly k rozvoji liberální demokracie v Turecku. V tomto období mezi lety 2002 a 2015 jsem také působil jako člen ústředního rozhodovacího a výkonného výboru strany AK jako Předseda skupiny meziparlamentního přátelství Türkiye-USA a předseda Transatlantického výboru Parlamentního shromáždění NATO.

Od kdy jste velvyslancem Turecké republiky v České republice?

Byl jsem jmenován velvyslancem Turecké republiky v Praze v roce 2019 naším prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem a ve službě jsem od listopadu 2019.

Než jste se stal velvyslancem, byl jste někdy v České republice?

Během své funkce státního ministra a hlavního vyjednavače jsem od roku 2002 mnohokrát navštívil Českou republiku. Zejména v roce 2009 jsem se setkal s českými představiteli ohledně vyjednávacího procesu Turecka a bilaterálních obchodních vztahů.

Co se vám líbí na České republice? Vidíte nějakou podobnost mezi Českem a Tureckem?

Jako své oblíbené zájmy musím zdůraznit bohaté kulturní dědictví a přírodní krásy Česka. Tato země má malebné památky z dávných dob Čech a Moravy. Nejen Praha, která je snovým místem, ale i další města a český venkov nabízí možnost navštívit pozoruhodné hrady a sakrální památky. Přírodní parky v zemi nabízejí návštěvníkům osvěžující, téměř léčivé chvíle.

Naše země sdílí velký zájem turistů z celého světa. Podobně má Turecko také velké historické dědictví z různých civilizací v Anatolii. Místa v přírodě v Turecku jsou okouzlující. Není žádným překvapením, že obě země každoročně přitahují miliony turistů.

Jaké je vaše oblíbené turecké jídlo a můžete popsat například jeho složení?

Musím jmenovat alespoň tři. Dolma, Mantı a İskender Kebab. Dolma je v podstatě plněná zelenina. Můžete naplnit lilek, cuketu, rajčata a dokonce i hroznové listy. Podávají se buď horké, když jsou plněné rýží a mletým hovězím masem, nebo studené, když jsou plněné rýží, ořechy a rozinkami.

Mantı jsou knedlíky, známé v mnoha kulturách. Naše podoba znamená je uvařit a podávat s jogurtovou omáčkou. Většinou se plní mletým hovězím masem.

Nakonec je İskender Kebab döner podávaný na čtvercovém nakrájeném pita chlebu spolu s rajčatovou omáčkou a jogurtem. Je možné jmenovat mnohem více tureckých lahůdek. Ochutnat je můžete v tureckých restauracích v různých částech Prahy.

Když máte volno, jaké máte záliby?

Bohužel vzhledem k mému nabitému rozvrhu mohu věnovat pouze málo času svým koníčkům. Když mám příležitost, velmi rád se svojí rodinou navštěvuji česká místa a ochutnávám místní kuchyni, a také si užívám historii nebo obdivuji umělecká díla. Nedávno jsem také začal hrát golf.

Co aktuálně považujete za největší a pravděpodobně nejnáročnější výzvu ve své práci?

Politické vztahy mezi našimi zeměmi jsou dlouhodobé a poměrně stabilní. Během své služby v Praze jsem si užíval konstruktivních a plodných bilaterálních politických vztahů a snažil jsem se je dále rozvíjet a stejně tak vidím blízkou budoucnost. Musím také zdůraznit, že jsem ve svém funkčním období společně s kolegy na velvyslanectví inicioval intenzivní snahu o posílení bilaterálního obchodu mezi našimi zeměmi. Od roku 2019 se objem obchodu mezi Tureckem a Českem posunul z ročních 3,5 miliardy USD na téměř 5 miliard USD.

Jak Turecko reaguje na konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou?

Ruskou agresi proti Ukrajině považujeme za nepřijatelnou a odmítáme ji. Agrese je vážným porušením mezinárodního práva a představuje vážnou hrozbu pro bezpečnost našeho regionu a světa. S vírou v nutnost respektovat územní celistvost a suverenitu zemí je Turecko proti změně hranic použitím zbraní. Naše podpora politické jednoty, suverenity a územní celistvosti Ukrajiny bude pokračovat.

Na druhou stranu Turecko se od prvního dne snaží zprostředkovat praktikování diplomacie mezi stranami. Turecko se svými hluboce zakořeněnými diplomatickými institucemi věří v dialog, který urychlí proces budování míru. Doufáme, že tuto válku co nejdříve ukončíme dialogem.

Jaké konkrétní kroky podnikáte na podporu česko-tureckých obchodních vztahů?

Provádíme aktivní ekonomickou diplomacii. Nedávno Turecko a Česká republika vytvořily mechanismus dialogu a spolupráce, který to umožňuje zlepšování obchodních vztahů, řeší veškeré problémy, kterým čelí obchodní kruhy a podporuje vztahy B2B. Očekáváme, že první zasedání tohoto mechanismu letos uspořádáme v Turecku za účasti ministrů obchodu obou zemí a podnikatelů. Na úrovni soukromého sektoru je aktivní turecko-česká obchodní rada, která se zaměřuje především na pořádání B2B akcí a posilování dialogu mezi ekonomickými subjekty.

Pan velvyslanec Turecké republiky J.E. Egemen Bagis a já (Sandra Friebová)

Pan velvyslanec Turecké republiky J.E. Egemen Bagis a já (Sandra Friebová, majitelka Fashion Industry CZ) na eventu při příležitosti Nejdůležitější noci turecké demokracie, kam mě, jakož i další hosty, pan velvyslanec pozval

Mezi priority naší ambasády patří také posilování obchodních vztahů. Setkáváme se s klíčovými aktéry, včetně obchodních komor a místních úřadů, abychom je informovali o potenciálu bilaterálního obchodu a také o příležitostech pro exportéry a investory z obou zemí. V rámci našeho velvyslanectví je obchodní kancelář, která se zabývá výhradně obchodními a obchodními vztahy. Ve spolupráci s tímto úřadem pořádáme osobní a online akce na podporu již tak výhodného obchodního a investičního klimatu v obou zemích a diskutujeme s obchodníky o způsobech, jak zlepšit objem našeho bilaterálního obchodu.

Svět prochází těžkými časy, pokud jde o zabezpečení dodavatelských řetězců. V korespondenci s českými firmami je proto upozorňujeme na turecké dodavatele, jako na spolehlivý, kvalitní a rychlý zdroj dovozu. Pomáháme také českým firmám, které zvažují dodávky vstupů z Turecka tak, aby je spárovali s potenciálními dodavateli a hostili je na výstavách a nákupních misích konaných u nás, kde cestovní náklady zúčastněných českých firem hradí turecká strana.

Fashion Industry CZ je připravena pomoci s prezentací tureckých firem v České republice, ale díky svému přesahu i v Evropě. Máte aktuální údaje o exportu oblečení, obuvi a módních doplňků z Turecka do ČR?

Jsme rádi, že můžeme spolupracovat s jakýmkoliv subjektem v jeho snaze prezentovat turecké společnosti a informovat evropské společnosti o výhodách spolupráce s tureckými partnery.

Textilní, oděvní a obuvnický průmysl patří mezi klíčová odvětví, která představují významný podíl našeho exportu. V roce 2021 s objemem 362 milionů USD tvořila tato 3 odvětví 22 % našeho exportu do České republiky. Mezi nimi má nejvyšší podíl oděvy; loni jsme do Česka vyvezli oblečení v hodnotě 253 milionů USD.

Kdo jsou v současnosti největší partneři Turecka v módním průmyslu?

S hrdostí mohu konstatovat, že Turecko má v Evropě největší vertikálně integrovanou kapacitu výroby oděvů a textilu. Díky inovativním, udržitelným a rychlým výrobním postupům a poskytování velmi vysoké kvality za dostupné ceny se Turecko řadí mezi přední výrobce a vývozce v módním průmyslu. V loňském roce jsme exportovali do více než 200 zemí, mezi nimiž byly nejlepšími destinacemi Německo, Španělsko, USA, Velká Británie, Nizozemsko, Itálie a Francie. Česko je naopak v exportu textilu, oděvů a obuvi na 23. místě.

Když chtějí české firmy vyvézt své textilní, kožené zboží atd. z módního průmyslu do Turecka, kam se mohou obrátit pro více informací?

Turecké ministerstvo obchodu a Istanbulský svaz vývozců textilu a oděvů mají informační webové stránky (ticaret.gov.tr ​​a itkib.org.tr). Čeští exportéři jsou vždy vítáni,  mohou nahlédnout do tureckého průmyslu z těchto otevřených zdrojů.

Zatímco naše obchodní kancelář v Praze pracuje především na zlepšení exportu z Turecka do Česka; Velvyslanectví ČR v Ankaře a Generální konzulát ČR spolu s Czechtrade Offices v Istanbulu se zaměřují na zvýšení českého exportu do Türkiye. Existuje také Turecko-česká smíšená obchodní komora se sídlem v Praze, která by mohla pomoci českým exportérům.

Podporujete například Erasmus pro výměnné studenty z oboru textilního či obuvnického studia mezi ČR a Tureckem?

Turecko je velmi aktivní partnerskou zemí v programu Erasmus+. V období 2014–2020 z něj samo těžilo téměř 10 % rozpočtu programu, což z něj činí prominentní zemi pro navazování partnerství v rámci programu Erasmus+. Studenti a lektoři z našich zemí mohou těžit a užívat si výměnu silných stránek Turecka know-how v daných oborech a zkušeností českého odborného vzdělávání.

Mají například turecké firmy nebo módní návrháři, ať už ti, kteří zde existují, nebo ti, kteří se sem chystají, s vaší podporou uspořádat módní přehlídku nebo něco jako prezentační den tureckého módního průmyslu?

Turecké ministerstvo obchodu takovéto aktivity dlouhodobě finančně podporuje. Tyto programy podpory zahrnují především účast na mezinárodních veletrzích a výstavách včetně módních přehlídek. Když se turecká exportní společnost účastní mezinárodního veletrhu, ministerstvo může poskytnout určité procento (až 70 % v závislosti na zemi a sektoru) svých nákladů spojených s pronájmem stánku, dopravou zboží, přípravou stánku a zpátečními jízdenkami. zástupců společnosti.

Podporovány jsou také některé náklady oprávněných organizátorů národní účasti na předních veletrzích. Podmínky takové státní podpory jsou definovány zákonem a naše obchodní kancelář ráda poskytne zájemcům bližší informace.

Děkuji, že jste mi dali šanci oslovit vaše čtenáře!

Bylo nám potěšením!

Zdroj všech fotografií v tomto článku: archiv Sandry Friebové

Informace o Velvyslanectví Turecké republiky v Praze získáte ZDE.

Další zajímavé články naleznete ZDE.