Jak již díky našemu blogu a článku na něm Podporujeme Ligu na ochranu zvířat ČR – místní organizaci Olomouc  víte, rozhodli jsme se podporovat olomoucký útulek, jehož celý název právě zní Liga na ochranu zvířat ČR – místní organizace Olomouc, často známý taky pod zkratkou LOZ ČR – místní organizace Olomouc.

Informační web o módě Fashion Industry CZ je nový projekt a jak všichni víme, žádný začátek není zcela lehký, zvláště finančně, proto aktuálně podporujeme výše zmíněnou organizaci mediálně, ale již během roku 2021 ji začneme podporovat také finančně.

Mimo jiné, každý měsíc se zde, na informačním webu o módě Fashion Industry CZ, v kategorii Rozhovory, můžete těšit na rozhovor s paní vedoucí Ligy na ochranu zvířat ČR – místní organizace Olomouc, Hanou Dědochovou.

Rozhovor s vedoucí útulku v Olomouci - Hanou Dědochovou

Od kdy pracujete pro útulek? Jaké byly vaše začátky?

Od roku 1999 jsem pro útulek pracovala jako ošetřovatel, do té doby jsem byla pouze aktivní člen LOZ (Ligy na ochranu zvířat). Zhruba po čtyřech letech, v roce 2005, jsem se stala vedoucí útulku.

Co se týká mých začátků na pozici vedoucí útulku, bylo to těžké a náročné období, protože pečovat o psy je něco zcela jiného, než řešit fakturace apod., ale energicky jsem se s tím snažila poprat a funguji dodnes. Nikdo mě tehdy nezaučoval, dostala jsem klíče od kanceláře a musela jsem začít fungovat. Po čase si to sedlo a moje nová práce pro mě byla snadnější.

Jak vypadá váš běžný den v útulku?

Moje pracovní náplň na vedoucí pozici je pestrá, obnáší různé aktivity. Pracovní aktivity během dne se příliš plánovat nedají a organizovat je lze jen do určité míry, protože pokud se náhle zhorší stav nějakého našeho zvířecího svěřence, okamžitě sedám do auta a vezu zvíře k veterináři. Stejné to je, když se zvíře například nějak zraní. Tyto situace opravdu nelze předvídat, protože nemůžete ani tušit, kdy mohou nastat.

Moje práce zahrnuje také spoustu administrativního papírování, ale i nakupování od toaletního papíru až po potřeby pro zvířata. Někdy mě mrzí, že mám tolik papírování, protože bych raději pracovala venku u zvířat, byla s nimi v přímém kontaktu, ale uvědomuji si, že z kanceláře můžu v jejich prospěch něco změnit, či zlepšit, což je důležité a jsem za to moc ráda.

Když nám chybí lidi na práci okolo zvířat, například když někdo vypadne, tak s radostí jdu za zvířaty a pečuji o ně, což mě naplňuje, potom ale musím dohnat administrativní činnosti, protože ty neutečou, nikdo vám je nevezme a počkají na vás.

Také komunikuji s lidmi, kteří mají zájem, aby se naši zvířecí svěřenci stali jejich mazlíčky, protože tito lidé někdy nechtějí komunikovat s řadovými ošetřovateli a chtějí mluvit přímo se mnou. Zastávám i další manažerské a pr aktivity – dávám na Facebook fotky, píši příběhy a dávám rozhovory, díky kterým zvyšuji povědomí o našich svěřencích a zvyšuji jim tak šanci na nový domov.

Doslechla jsem se, že se k vašemu fungování váží významné změny, co je na tom pravdy?

Ano. Město Olomouc vypovědělo smlouvu našemu útulku, takže k nám již nebude městská policie tohoto města vozit odchycené psy, proto jsme nuceni snížit zaměstnanecké stavy. Nyní budeme fungovat převážně a pouze z finančních darů od lidí.

Kolik máte zaměstnanců?

Do konce října 2020 nás bylo 6, ale od začátku roku 2021 včetně mě, budeme 3.

Jaká je kapacita vašeho útulku?

Kapacitu útulku pro zvířata schvaluje Krajská veterinární správa (KVS). My máme povolení ubytovávat 80 psů, 10 koček a 3 fretky.

Co považujete na svojí práci za nejtěžší?

Když víte, že přichází chvíle, kdy musíte zavolat veterinárního lékaře a nechat zvíře uspat, protože už není jiná možnost. Náročný je střet s lidmi bez nálady. Práce s lidmi je jedna z nejtěžších, protože ne každému se zalíbíte a není ve vašich silách mu splnit to, co zrovna chce.

Co vás na vaší práci nejvíce baví?

Když vidím, že zvíře, které k nám doputovalo ve špatném fyzickém či psychickém stavu, po čase doslova rozkvete. To je mnohem větší odměna než výplata. Úžasné také je, když nám přijdou zprávy z nového domova zvířete od lidí, kteří jsou s ním šťastní a zvíře je šťastné a spokojené a má vše, co potřebuje a chce.

Jsou u vás jen psi nebo i jiná zvířata?

Aktuálně jsou u nás jen psi a kočky. Dříve u nás bývaly fretky i jiná zvířata, ale jak se během let vyvíjí právní předpisy, tak se to měnilo. Nyní máme povolení pečovat o psy, kočky i fretky. Fretka u nás ale žádná není, protože k nám žádná nedoputovala.

Jaký je postup, který následuje po tom, co přijmete zvíře k vám do útulku?

Městská policie k nám přiváží psy zaběhlé, často se potom najde majitel a okamžitě si zvíře vyzvedne a bere jej domů, bohužel k některým zaběhlým psům se majitel nenajde, potom je jasné, že se jej nějaký člověk chtěl zbavit.

Když se k nám zvíře dostane, vypíšeme vstupní papíry, zvážíme jej, kontrolujeme, zda má čip či tetování, vypíše se mu karta, ubytuje se do karantény – zde se odčervuje a odblešuje a prohlédne jej veterinář. Zmíněná karanténa u nás trvá 7 dní, potom zvíře očkujeme, následně jej 2 až 3 dny kontrolujeme a následně jej nabízíme k adopci.

Jak řešíte situaci, když vám někdo zvíře přivede s tím, že není schopen se o něj starat?

Je to zcela individuální. Chápu, že člověk se může dostat do problémů, ale tvrdím, že pod mostem a v exekuci se neocitnete ze dne na den, současné případné problémy jsou výsledkem dlouhodobého neřešení problémů. Rozumím tomu, že člověk je např. na Moravě sám v domě, rodinu má v Praze v bytě a zůstane po něm pes, v takovém případě se snažím pomoct s inzercí zvířete, případně požaduji nějakou finanční částku od člověka, který zvíře přivádí.

Jak pracujete se zvířaty v období Silvestra?

Máme vytipované jedince, kteří se bojí. Kdo může a chce, z našich zaměstnanců a pomocníků, sejdeme v prostorách útulku a jsme fyzicky se zvířaty a snažíme se je uklidnit, aby neměli pocit osamění a byli více v klidu a pohodě.

Když městská policie Olomouc k nám zatoulané psy vozila, mělo to přínos nejen pro zvířata, že netrpěla dlouhým převozem, ale i pro lidi. Bohužel se stává, že starší osoba má psa a ten se zaběhne, pro takového majitele zvířete bylo snadné a dostupné si zvíře u nás vyzvednout. Tato jednoduchost byla úžasná zvláště v období Silvestra, kdy jsou zvířata nejvíce vystresovaná a můžou se zaběhnout.

Jakou pomoc byste aktuálně uvítali?

Je období před Vánocemi, a to lidé všeobecně více pomáhají, za což jsme vděční. Nyní máme sklad téměř plný, pomohly by nám ale finance. Mnohdy si lidé neuvědomují, že péče o psa, či kočku nejsou jen granule a očkování, ale musíme platit vytápění pro psy, veterinární péči apod.

V případě, že máme finance, kupujeme krmení od nasmlouvaného distributora logisticky přesně podle našich potřeb, distributor nám doručí přesný typ a množství krmiva, které aktuálně potřebujeme, doručí nám krmení na místo, kam potřebujeme, my ušetříme čas, který bychom museli věnovat transportu pytle s krmivem a můžeme se věnovat zvířatům.

Pokud byste nám rádi darovali hmotný dar pro naše svěřence, neváhejte se na nás obrátit na telefonním čísle +420604307165.

Finančně nás můžete podpořit na našem transparentním účtu číslo 776655733/5500.

Děkuji za rozhovor.

Autor všech fotografií v tomto článku: archiv Hany Dědochové