Komerční obsah. Dnes Vám přinášíme rozhovor s majitelkou značky šperků Navlečeno, paní Karolínou Němcovou. Módní průmysl tvoří nejen velké firmy, ale i malí tvůrci. Neodmyslitelnou součástí módního průmyslu jsou nejrůznější módní doplňky a jistě nám dáte za pravdu, že šperky jsou krásným doplňkem outfitu, ke kterému vhodně ladí. Uvědomujeme si význam každého článku módního průmyslu, bez ohledu na jeho velikost jako firmy, a proto máme radost, že se paní Němcová s námi podělila o svůj příběh, jak se dostala k tvorbě šperků.

Můžete nám říct něco o sobě?

Jsem žena, která na první pohled příliš nevybočuje z řady. Mám dvě malé děti, se kterými jsem momentálně na rodičovské. S manželem žijeme v dvojdomku vedle mojí maminky na vesnici ve Středních Čechách. Nuda? Neřekla bych. Hlavou mi, prakticky neustále, běží divoká změť nápadů z různých oblastí života.

Jako milovníka přírody mě nejvíce zajímá věčné téma příroda a my. Jak s ní žít v souladu, jak šetrně hospodařit s vodou, co konkrétního mohu udělat já dejme tomu pro vrabce. Chci se naučit včelařit, mluvit čínsky, plést košíky a konečně zjistit, jak funguje feng-šuej :-). Neustále se potřebuji něco učit, posouvat své hranice a především tvořit. A na to mám už osm let korálky.

Rozhovor s majitelkou značky šperků Navlečeno

Logo značky Navlečeno

Jak vznikla značka Navlečeno?

8 let jsem tvořila šperky tzv. do šuplíku, obrazně se to tak říká, ale u mě to tak skutečně bylo. Postupně jsem začala řešit, jak s těmito výrobky naložím. Obdarovávala jsem své okolí, kterému se moje tvorba velmi líbila, mě tvoření bavilo stále více, kouzlu korálků jsem propadla naplno a denně jsem něco tvořila. Vzhledem ke kladným zpětným vazbám na moje výrobky, jsem se v loňském roce rozhodla, že se zúčastním trhů. Podařilo se mi to pouze 2x, následně začal lockdown.

Když jsem na konci roku 2020 viděla, že se situace nelepší, založila jsem si e-shop s názvem Navleceno.cz. Tento nápad jsem měla v hlavě již delší dobu a pandemická situace urychlila jeho realizaci.

Budu ještě necelý rok a půl na rodičovské a to beru jako skvělou příležitost zkusit se realizovat. Neumím si představit, že bych potom děti někam šoupla a šla na 8 hodin do práce. Chci jim být k dispozici, dokud mě budou potřebovat nejvíce.

Práce z domova a ještě k tomu na tom, co miluji, mi přijde jako skvělé řešení. Pokud tedy rozlousknu záhady marketingu. Tvoření je můj šálek čaje, zato propagace a marketing pro mě byly ještě před pár měsíci cizí slova. Na zlepšení marketingu postupně pracuji.

Rozhovor s majitelkou značky šperků Navlečeno

Tento náramek využijete nejen na svatbu https://www.navleceno.cz/naramek-svatebni-sity-z-koralku-sparkle/

Co vše nabízíte v internetovém obchodě navleceno.cz?

Zamilovala jsem si techniku šitý šperk, kdy z drobných skleněných korálků (můžete se zde setkat se slovem rokail) tenkou jehlou šiji a prošívám tak, aby vznikl požadovaný tvar. Používám speciální korálkářskou nit.

V e – shopu nabízím náušnice, náramky, náhrdelníky, ale i brože nebo spony do vlasů. Jeden čas jsem také hodně háčkovala z korálků, tzv. háčkovanou dutinku, ale tomu se věnuji už jen okrajově a háčkované náramky jsou momentálně ve výprodeji. Aktuální nabídku šperků naleznete na https://www.navleceno.cz/.

Na koho cílí značka Navlečeno?

Tím, že zbožňuji, alespoň ve špercích, vše blýskavé, ztotožní se s mojí nabídkou především ženy, kterým se líbí podobný styl.

Moje první cílová skupina jsou nevěsty, protože při tvorbě pro ně, vzhledem k účelu, kam šperk vynesou, se mohu s blýskavými korálky, jak se patří, vyřádit. Moje zákaznice jsou zhruba ve věku 23-35 let.

Druhá skupina jsou ženy starší 35let, kterým nedostačuje bižuterie, která, jak známo, obvykle brzy zčerná. Tyto zákaznice vyhledávají kvalitní šperky s dlouhou životností, uvědomují si časovou náročnost její výroby a chápou, že se tento fakt projeví v ceně výrobků a plně to respektují. Jsou to často ženy, které se zajímají o slow fashion, tak jako já a je jim blízký způsob života, který je šetrný k přírodě.

Rozhovor s majitelkou značky šperků Navlečeno

Propadněte kouzlu tohoto náhrdelníku. Více se o něm dozvíte zde https://www.navleceno.cz/svatebni-nahrdelnik-listecky/ .

S jakými komponenty pracujete při tvorbě šperků?

Jak jsem již říkala, kladu důraz na kvalitu a dlouhověkost šperků, proto pracuji jen s materiály, které dlouho vydrží. Skleněné korálky a komponenty z chirurgické oceli musí vydržet i pro moje vnoučata.

Nechci nechávat větší ekologickou stopu než je nutné a tak využívám toho, že jsme šikovný národ sklářů a naprostá většinu materiálu, které používám, pochází z Česka. Šiji z korálků našeho českého výrobce Preciosa, nejmenší korálky si však vybírám od japonského dodavatele TOHO, jelikož i přes svou miniaturní velikost zůstávají tvarově přesné.

Oblíbila jsem si rivolky od firmy Swarovski. Ta bohužel oznámila, že letos končí s prodejem komponentů, kamenů a toho všeho, co tolik potřebuji a bude se se soustředit na prodej svých hotových výrobků. To se pro mě rovná korálkové katastrofě. Finance, které vydělám, ihned investuji do nákupu rivolek do zásoby.

Kde získáváte inspiraci pro tvorbu šperků?

Jelikož na korálky myslím opravdu hodně, nejednou se mi stalo, že jsem nějaký motiv vymyslela v noci (z čehož jsem pak ani nemohla usnout). Barevné kombinace hledám například i v květinách nebo mracích na obloze.

Jelikož jsem samouk a od začátku zkouším tvořit podle YouTube nebo tištěných návodů, nemohu říci, že mám naprosto unikátní nápady. Často si ale základ upravuji podle svých představ. Někdy mám pocit, že všechno už bylo vynalezeno. Přesto si troufnu říci, že mé výrobky jsou originální, jelikož ani já neudělám dva totožné náhrdelníky. Nemluvě o tom, že to je něco opravdu jiného než masově vyráběná bižuterie.

Rozhovor s majitelkou značky šperků Navlečeno

Tyto nádherné náušnice můžete mít i vy. Zakopupíte je zde https://www.navleceno.cz/svatebni-nausnice-ze-swarovski-rivoli-star/ .

Přichází za vámi zákaznice s jasnou představou a chtějí po vás její vytvoření?

Ano. Nic není nemožné. Dokonce jsem těmto drobným výzvám nakloněna, protože je to zase něco nového, co se mohu naučit. Nejčastější požadavek v zakázkách na míru je stále délka uzpůsobená nositelce, případně barva.

Které techniky používáte při tvoření šperků?

Šitý šperk.

Co považujete za nejtěžší při své práci?

Skutečnost, že mám jen dvě ruce, protože nápadů mám ještě minimálně na dva životy dopředu.

Rozhovor s majitelkou značky šperků Navlečeno

O těchto krásných nášnicích se dozvíte více zde https://www.navleceno.cz/nausnice-sita-z-koralku-kvitek/ .

Jak na údržbu šperků od vás?

Když je budete mít rádi, půjde to samo. Nebudete je ohrožovat krémem, ale počkáte, až krém na rukou uschne (to samé s ostatní kosmetikou) a až poté si je vezmete na sebe. Nenecháte je pražit na sluníčku, ale uklidíte si je pěkně do šperkovnice, kde se na ně nebude prášit. Po dlouhém dni v práci s nimi nešvihnete na noční stolek, ale hezky se s nimi pomazlíte, protože je prostě budete mít rády.

Jaký šperk byste si na sebe nikdy nevzala?

Takový, který by se mi nelíbil.

Co ráda děláte ve volném čase?

V jakém? 🙂

Co je váš osobní a pracovní sen?

V osobní rovině je to jasné, chci, abych já i má rodina byla šťastná. A pracovně? Přála bych si, aby lidé začali hledět na kvalitu místo na kvantitu a netvořili tak krátkozrace to neskutečné množství odpadu. Můj sen je k téhle změně uvažování přispět tvorbou šperků, které mají dlouhou životnost.

Děkuji za rozhovor.

Zdroj všech fotografií: archiv Karolíny Němcové