Rozhovor s koordinátorem Nadačního fondu Muži proti rakovině Jiřím Hofreitrem

Máme tady listopad, tedy měsíc, který mnoho lidí už má spojený s pojmem Movember. Pro vás, jenž jste pojem Movember nikdy neslyšeli, si dovolíme krátké vysvětlení – jedná se o měsíc, v němž je upozorňováno na rakovinu prostaty u mužů a věnována pozornost prevenci této nemoci. Jsme rádi, že nabídku rozhovor přijal Jiří Hofreitr koordinátor Nadačního fondu Muži proti rakovině.

Koordinátor Nadačního fondu Muži proti rakovině Jiří Hofreitr

Koordinátor Nadačního fondu Muži proti rakovině Jiří Hofreitr

Můžete nám prosím představit Nadační fond Muži proti rakovině?

Nadační fond Muži proti rakovině vznikl v roce 2012 pod záštitou Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.

Naší náplní je primárně prevence a osvěta na poli mužského zdraví se zaměřením na typicky mužské formy rakoviny, jakými jsou rakovina prostaty a varlat.

Jak jistě víte, muži nemají problém se před kamarády pochlubit, že jim chybí dva články prstu, mají problém s achilovkami, ale nikdy se nepřiznají, že mají jakýkoliv urologický problém. Je to pro ně až příliš citlivé téma, proto to bohužel často nepřiznají ani sami sobě. A pokud ano, bývá to většinou pozdě. Bohužel. A to je přesně to, co se snažíme ve svých kampaních změnit.
Již od svého vzniku jsme držitelem licence v Česku na pořádání největší osvětové kampaně Movember na poli mužského zdraví.
Bude letošní Movember jiný než ty předchozí a v čem?
Každý ročník je svým způsobem jiný a unikátní. I díky našim dosavadním aktivitám byl na začátku letošního roku v České republice spuštěn program časného záchytu karcinomu prostaty pro muže ve věku 50 až 69 let. Jsme za to moc rádi, protože mnoho zemí na světě podobný plošný screening vůbec nemá. Zároveň nám výrazně ulehčuje činnost, respektive věřím, že s programem budeme ještě efektivnější.
Věnujte pozornost prevenci

Věnujte pozornost prevenci

V předchozích ročnících jsme totiž vyzývali muže k preventivnímu urologickému vyšetření. Když se nám je konečně podařilo přesvědčit, po zjištění, že vyšetření probíhá per rectum – řečeno lékařskou terminologií, o dost nadšených zájemců jsme následně i přišli.
Nyní v rámci screeningu rakoviny prostaty se na začátku zjišťuje hladina PSA (prostatického specifického antigenu), která se v krvi zvyšuje se zvětšením prostaty, a také právě v případě nádoru.
Další podmnožinou je prevence rakoviny varlat, která se týká pro změnu mladších ročníku. Zde je nejčastěji uváděna ohrožená skupina ve věku 15-40 let, což ale bohužel neznamená, že by se nádor nemohl objevit u mužů ve vyšším, nebo naopak nižším věku.
Pořádáte přednášky veřejné i pro firmy apod.? Kde veřejně můžeme navštívit vaše přednášky? Lze si vás objednat do firmy či na soukromý event apod?
Společnosti a firmy si většinou naše přednášky objednávají. Často se v rámci jejich CSR aktivit objevujeme i na dnech zdraví, které jednotlivé společnosti a podniky pořádají. Veřejných přednášek bývá jen několik málo, což si vysvětluji tím, že o ně není až takový zájem.
My ale vydáváme i celou řadu osvětových materiálů a díky spolupráci s Českým rozhlasem Plzeň se nám řadu z našich materiálů podařilo dostat i do zajímavé audio podoby. Například aktuálně budu na náš nový Spotify účet přidávat psychologickou publikaci Rakovina: Průvodce vnitřních pocitů, kterou pro nás zdarma načetl herec David Matásek.
Známý český herec David Matásek se angažuje v aktivitě Nadačního fondu Muži proti rakovině

Známý český herec David Matásek se angažuje také v aktivitě Nadačního fondu Muži proti rakovině

Zároveň jsme spustili i program preventivních přednášek zdarma pro žáky základních a středních škol. Problematiku a prevenci rakoviny varlat a nutnost samovyšetření komunikujeme na základě skutečného pacientského příběhu mladého hokejisty, který jsme vydali pod názvem Mimo hru. I jeho audio podoba je nyní zdarma dostupná na Spotify.
Jak vás mohou podpořit jednotlivci a firmy?
Způsobů, jak nás podpořit, existuje hned několik. Tím nejzábavnějším je bezesporu vytvoření týmu a zapojení se do Movemberu. Před lety jsem ještě v předchozím zaměstnání působil jako kapitán týmu Horsefeathers, tak vím, že i s minimálním úsilím a kreativitou je možné vyvinout řadu aktivit, které kolegy nebo zaměstnance baví a zároveň pomáhájí.
Další podporou může být přednáška nebo účast na zmíněných dnech zdraví v rámci nejrůznějších CSR aktivit. Přednášky pro obchodní společnosti a firmy jsou na rozdíl od škol symbolicky zpoplatněny. Poslední možností je samozřejmě tradiční dar. Čísla na veřejnou sbírku i číslo našeho dárcovského transparentního konta je na našich stránkách https://www.muziprotirakovine.cz .
Můžete prosím zmínit data v souvislosti s úmrtím i prevencí apod.?
Rakovina varlat je nejčastějším nádorovým onemocněním mladých mužů. Česká republika je s 500 novými případy dlouhodobě na 7. místě celosvětového žebříčku výskytu nádorů varlete. Poměrně překvapivou informací může být i to, že na prvním místě je Norsko.
Nicméně tato statistika vychází i z diagnostiky, která je například u nás na mnohem vyšší úrovni než v řadě ostatních zemí. Dokazují to i tvrdá fakta. V osmdesátých letech byl výskyt rakoviny varlat podle statistik mnohem menší, nicméně úmrtnost se tehdy pohybovala až kolem 50%.
V případě časného záchytu je dnes nádor velmi dobře léčitelný a jeho odhalením si lze výrazně pomoci, je ovšem třeba jednat rychle a bez zbytečného odkládání a co možná nejdříve navštívit lékaře. Současně platí, že nejlepší a zároveň jedinou prevencí je pravidelné samovyšetření.
Co se týká rakoviny prostaty, tak v ČR každoročně onemocní zhruba 8 100 mužů, 1 400 jich zemře a 80 000 s historií onemocnění žije.
Můžete zmínit doporučení pro prevenci? Je v Česku dostatečná?
My se neustále snažíme, aby byla prevence v Česku dostatečná. Ale pořád je důležité mít na zřeteli, že mluvíme k mužům, kteří jsou oproti ženám mnohem více rezistentní, co se prevence týče. Mají často pocit, že se jich to netýká. Že je to problém těch druhých, ale není. Žádní druzí nejsou. Pořád jsme to jen my.
Jak už bylo řečeno, jedinou prevencí rakoviny varlat je samovyšetření, které by u každého muže mělo probíhat jednou měsíčně. Návod na něj je na našich stránkách, ale i na našich profilech na sociálních sítích.
Samovyšetření má velký význam v oblasti prevence rakoviny prostaty

Samovyšetření má velký význam v oblasti mužského zdraví

V rámci rakoviny prostaty doporučujeme při nejbližší příležitosti požádat svého praktického lékaře nebo urologa o zapojení se do programu časného záchytu karcinomu prostaty. On už bude vědět. To samozřejmě platí pro muže ve věku 50 až 69 let.
Mladší muži, kteří měli tuto nemoc v rodině, by tuto skutečnost rovněž měli oznámit praktikovi nebo urologovi. Jsou podobně pozorně sledováni. Naopak starších mužů se předpokládá, že k urologovi v sedmdesáti letech dochází podobně často jako například na interní vyšetření.
Čím si pánové v této oblasti zdraví nejvíce škodí?
Příčiny vzniku rakoviny nejsou známy, ale určitě má vliv nezdravý životní styl a nedostatek pohybu jednotlivého člověka.
Je pravda, že vhodná velikost kalhot u pánů podporuje jejich mužské zdraví?
Není dokázána přímá souvislost s výskytem rakoviny varlat, ale pravdou je, že velikost kalhot nebo nevhodné spodní prádlo může ovlivnit tvorbu spermií.
Když jsme u toho oblečení, jaký typ módy rád nosíte vy?
Nejraději mám streetwear. V podstatě nic jiného nenosím a v žádném jiném oblečení se tak dobře necítím. Kdysi jsem pět let pracoval jako návrhář a designér jedné velké české značky a mimo streetwearu jsem měl na starosti i tvorbu dámské kolekce. Mám z té doby ještě malou profesionální deformaci, tak čas od času si ještě na ulici pro sebe porovnávám střihy kalhot a tvary prošití zadních kapes. Podobné je to se střihem triček. Dostal jsem během těch let takovou nalejvárnu, že už při výběru trika nebo mikiny porovnávám a odhaduji kvalitu bavlny.
Jiří Hofreitr má v oblibě pohodlnou módu

Jiří Hofreitr má v oblibě pohodlnou módu

Která je vaše oblíbená barva?
Nemám vyloženě oblíbenou barvu v souvislosti s oblečením. Nicméně vím, že černá zužuje, horizontální pruhy rozšiřují, a že když mám jít do televize, nesmím zapomenout na čisté boty a vršek, který pokud je správně zvolený je výsledek o něco milosrdnější. Ale pravdou je, že získat tato zjištění, mi chvíli trvalo.
Existuje oděv, obuv či módní doplněk, který byste nezařadil do svého outfitu?
Rozhodně nic se svastikou. Ale nemám žádný vztah ani ke kovbojským doplňkům, obuvi tohoto stylu či koženým bundám. Pravdou také je, že ve společenském obleku dost trpím, tak když jej nemusím mít na sobě oblečený a jen trochu to jde, preferuji variantu s trikem a teniskami. Společenská bota je pro mě totéž co ta španělská. I když musím přiznat, že tomu nerozumím, nevyhledávám příležitosti a své dva obleky mám půjčené od kamaráda bankéře. Tím nechci říct, že se mi společenská móda nelíbí. Jen ji v podstatě neumím nosit a už se to nejspíš nenaučím. Naštěstí pro mě to ale nikdo po mě nevyžaduje.
Děkuji za rozhovor.
Zdroj fotografií: archiv Jiřího Hofreitra
Více informací o Nadačním fondu Muži proti rakovině naleznete na jeho WEBU.
Pokračujte ve čtení zajímavých článků a rozhovorů ZDE.