Rozhovor s Andreou Novákovou, zakladatelkou projektu Nebýt na to sama

Jsme sice prvotně web o módě, ale protože vše spolu souvisí, zabýváme se i ekonomickými informacemi a lifestylovým typem obsahu. Do lifestyle patří i zdraví. Bez zdraví nikdo z nás nemůže fungovat. Zdraví je skutečně velice zásadní. Chceme vás, naše čtenářky a čtenáře, inspirovat k pravidelné prevenci a zvýšení vašeho zájmu o vlastní zdraví, ale i zdraví vašich blízkých. Čas od času vám tedy přinášíme a přineseme obsah zaměřený tímto směrem.

Život přináší bohužel i různé náročné situace, a tak je fajn vědět, že je tu někdo, například i projekty, na které se můžete v případě potřeby obrátit. Jedním z těchto projektů je Nebýt na to sama, který založila a dodnes za ním stojí Andrea Nováková, s níž vám dnes přinášíme rozhovor.

Andrea Nováková, zakladatelka projektu Nebýt na to sama, byla také onkologická pacientka

Andrea Nováková, zakladatelka projektu Nebýt na to sama, byla také onkologická pacientka

Můžete nám představit projekt Nebýt na to sama?

Projekt Nebýt na to sama, který pomáhá onkologickým pacientkám a pacientům na jejich cestě za uzdravením, vznikl v roce 2021 je otevřený lidem se všemi diagnózami a všech věkových kategorií.

V dobách našich začátků jsme se zaměřovali na podporu onkologických pacientek. Na základě vyvíjení se projektu podporujeme všechny onkologické pacienty, jak ženy, tak i muže. Na jejich potřeby zaměřujeme jednotlivé aktivity. Námi nabízené aktivity spočívají v poskytování terapií, workshopů, cvičení, onkokosmetického poradenství, edukačních programů, psychologické podpory, kontrol znamének a samovyšetření prsou, dále také kampaní a osvětových akcí.

Naše aktivity směřujeme nejen na Brno, ale i celý Jihomoravský kraj. Nejvíce si ceníme spolupráce s Masarykovým onkologickým ústavem v Brně, který považujeme za nejkomplexnější onkologické centrum v České republice. Tato spolupráce pro nás znamená rovněž velký závazek.

Aktivity myslím, byly na samém počátku projektu Nebýt na to sama dobře nastaveny a většinu z nich v současnosti rozvíjíme.

Projekt Nebýt na to sama rozvíjí různé aktivity

Projekt Nebýt na to sama rozvíjí různé aktivity

A z jakého důvodu jsem založila projekt Nebýt na to sama? Sama jsem byla onkologickou pacientkou. Během léčby jsem poznala spoustu žen v podobné situaci a s podobným osudem. Když jsem byla hospitalizovaná, můj život se najednou změnil. Z plně aktivního života jsem se přesunula na nemocniční lůžko a začínala život vidět z jiného úhlu.

Každý, kdo byl někdy hospitalizovaný v nemocnici, tak ví, že čas v nemocnici se měří jinak. U onkologických pacientů a pacientek je to od chemoterapie k chemoterapii, od ozařování k ozařování. Najednou jsem se cítila osamocená a nepotřebná. Bloumala jsem chodbami, potkávala ženy ve stejné situaci.

Časem jsem si uvědomila, že v Brně chybí místo, kde by pacientky a pacienti mohli sdílet navzájem své zkušenosti s nemocí nebo hledat jakoukoliv pomoc při náročné léčbě. Odtud už byl jen krůček k realizaci myšlenky podpory aktivního přístupu k životu, ke vzniku projektu Nebýt na to sama.

Spolupracujete s veřejně známými osobnostmi?

V roce 2023 jsme vydali kalendář Nebýt na to sama, jehož hlavní tváří se stala Anička Slováčková. Velmi si toho ceníme a je určitě vhodné dodat, že práce na kalendáři s ní byla velmi příjemná a inspirující. Těší nás, že kalendář získal 1. místo Cenu veřejnosti ČR za kalendář roku 2023.

Jaké má projekt Nebýt na to sama plány na tento rok?

V letošním roce se náš projekt zaměří na podporu nejen brněnských onkologických pacientů, ale také rozšiřujeme své pravidelné aktivity mnohem intenzivněji do celého Jihomoravského kraje, zejména do Mikulova. Také se bude rozjíždět projekt Nebýt na to sama Jižní Čechy.

V průběhu celého letošního roku v rámci České republiky je možno shlédnout výstavu s názvem Pod vašimi křídly, která vznikla ve spolupráci s MOÚ Brno.

Je známo, že vaše klientky se staly v minulosti i několikrát modelkami, můžete nám o tom říct více informací?

Za dobu existence projektu Nebýt na to sama jsme již realizovali několik úspěšných módních přehlídek, kde naše ženy vystupovaly v roli modelek. Naposledy naše ženy vynesly autorskou kolekci Metamorfóza od mladé módní návrhářky Terezy Helánové.

Klientky projektu Nebýt na to sama se skvěle čas od času chopí role modelek

Klientky projektu Nebýt na to sama se skvěle čas od času chopí role modelek

Kde vás ženy či i muži najdou, když potřebují pomoc?

Naše zázemí máme vybudováno v ONKO Pointu, Husova 5, Brno, kde se pravidelně scházíme.

Kdo a jak může váš projekt Nebýt na to sama podpořit?

Náš projekt může podpořit každý člověk, firma či společnost, a to ať už nabídkou dobrovolnictví či jiným druhem podpory. Za dobu fungování projektu máme již své několikaleté podporovatele, díky jejichž finanční podpoře projekt může růst. Jsme jim za jejich podporu velmi vděční. Budeme rádi za každou novou příznivkyni a příznivce našeho projektu, kteří se budou některou z výše zmíněných forem podílet na našem fungování.

Co se vám honilo hlavou, když jste zjistila, že máte rakovinu?

Myslím, že většina onkologických pacientů toto oznámení vnímá podobně, jako jsem jej tehdy prožívala já. Je to jednoduše životní moment, který se vryje člověku pod kůži a na který nejde zapomenout. Zpětně si tu situaci naprosto přesně vybavuji – vůbec mě nenapadla možnost, že bych tady dál „nebyla“ nebo, že se nevyléčím do plného zdraví. Takto jsem si to okamžitě ve své mysli nastavila a skutečně po celou dobu léčby jsem věřila, že se vyléčím.

Co myslíte z pohledu bývalé onkologické pacienty, lze rakovině nějak předejít? Co udělat proto, abychom si my ženy uchovaly zdraví a samozřejmě i muži?

Myslím, že většina z nás ví přesně, jaké jsou zásady předcházení onkologickému onemocnění. Máme jíst zdravě, sportovat, nekouřit, nepít alkohol, cvičit, nechat se očkovat, chodit na preventivní prohlídky. Všichni to víme, ale málo z nás to dodržuje. Za mě je důležité žít více v pohodě, nestresovat se zbytečnostmi a jednoduše myslet na své zdraví. Máme ho jen jedno. A na to je potřeba pamatovat a připomínat si to.

Andrea Nováková si uvědomuje, jak je důležitá pohoda pro zdraví

Andrea Nováková si uvědomuje, jak je důležitá osobní pohoda pro zdraví

Co nejvíce pomáhá onkologickým pacientkám a pacientům samozřejmě mimo léčby, podpora duševní, finanční pomoc apod.?

Vzhledem k fungování projektu již čtvrtým rokem bych řekla, že nejvíce pomáhá nebýt na nemoc sám. Mít kolem sebe rodinu, přátele, kamarády, kteří vás podpoří. Jsem přesvědčená, že toto se nám v projektu daří a je to u nás o tom skutečném, opravdovém společném sdílení.

Co byste ráda vzkázala zdravým ženám různého věku nebo obecně všeho věku?

Važte si toho, že jste zdravé, protože teprve často až v momentě, kdy člověk začne zdraví ztrácet, pochopí, jak je důležité.

Můžete prosím uvést nějaká data v souvislosti rakovinou?

Ze statistiky vyplývá, že přibližně každý 4. člověk v České republice zemře na nádorové onemocnění. Můžeme také říct, že 4 nádorům z 10 lze předejít. Jsou to jednoduchá čísla a ta mluví jasně. Nejčastějším druhem rakoviny u žen je karcinom prsu. Ten je každoročně diagnostikován u téměř 8 000 žen a kolem 1 700 pacientek na ni bohužel zemře. Preventivního mamografického vyšetření se přitom účastní jen 58,5 % žen.

Nejčastějším druhem rakoviny u žen je karcinom prsu

Nejčastějším druhem rakoviny u žen je karcinom prsu

Co se vám vybaví, když se řekne Mezinárodní den žen? Jak jej slavíte se svým okolím?

Vybaví se mi síla, odvaha a odhodlání žen měnit svět…Každá žena je jedinečná a samotné ženství je dar. Tento v podstatě svátek slavím od dětství, kdy jsem nejbližším ženám v rodině udělala vlastnoručně nějaký hezký dárek a nyní to stále zažívám od své již dospělé dcery. Je to moc hezké.

Jaké jídlo, které podporuje zdraví, řekněme, že pomáhá chránit před rakovinou alespoň nějak částečně, máte nejraději?

Je to obecně zelenina, avokádo, rajčata a ovoce, zejména borůvky, citrusy. Mám velmi ráda ryby na jakýkoliv způsob.

Co vy osobně očekáváte od tohoto roku?

Věřím, že já i moje rodina budeme zdraví, budeme mít hezké rodinné vztahy, budu více cestovat, sportovat a mít více času na své koníčky. Pracovně se budu těšit na nové příležitosti a zajímavé lidi, které poznám. Také věřím, že v projektu najde pomoc mnoho pacientek i pacientů, kteří to budou potřebovat.

Co ráda děláte ve volném čase?

Ráda sportuji, běhám v přírodě, pracuji na zahradě a užívám si hezkých chvil společně strávených s lidmi, které mám ráda.

Andrea Nováková ráda poznává zajímavé lidi a následně se jimi obklopuje

Andrea Nováková ráda poznává zajímavé lidi a následně se jimi obklopuje

Jaký módní styl vyznáváte?

S přibývajícími léty se u mě móda hodně posunuje do neformálního, spíše sportovního stylu. Také u mě došlo k výměně lodiček za tenisky, a to v souvislosti s denním nošením. Pokud je ovšem nějaká večerní nebo významná událost, vždy se ráda obléknu jako žena do šatů a k tomu nazuji lodičky.

Andrea se nebrání sportovnějšímu stylu, který pohodlný

Andrea se nebrání sportovnějšímu stylu, který je pohodlný

Pro co v módním průmyslu máte slabost? Například pro obuv či módní doplňky?

Ano, jak jste správně vybrala, jsou to boty a také kabelky.

Co vám v poslední době udělalo největší radost?

Dá se říct, že si život užívám opravdu každý den a mám radost z naprosto obyčejných věcí. Ale pokud můžu zmínit něco konkrétního, tak to asi to bude několik dnů, které strávím s manželem na našem oblíbeném místě…v Římě.

Děkuji za rozhovor.

Zdroj všech fotografií: archiv Andrey Novákové

Pokračujte ve čtení dalších zajímavých rozhovorů ZDE.