Dnes vám přinášíme letní rozhovor s Hanou Dědochovou, vedoucí LOZ (Liga na ochranu zvířat) ČR – místní organizace Olomouc.

Jak vypadá vaše letošní léto?

Jestli se ptáte na dovolenou, tak žádná nebyla a ani není v plánu. Vzhledem k organizačním změnám na útulku není prostor na více dnů volna. V úvahu přichází jen jednodenní výlet nebo návštěva koupaliště.

Vedoucí Loz ČR - místní organizace Olomouc, Hana Dědochová, se svojí rodinou

Vedoucí Loz ČR – místní organizace Olomouc, Hana Dědochová, se svojí rodinou. Zdroj fotografie: archiv Hany Dědochové

Co byste doporučila lidem, kteří najdou psa na ulici v zahraničí, v rámci Evropy? Když mu chtějí pomoct, na koho je vhodné se tam obrátit?

Nevím, mohu se jen domnívat, že podobně jako u nás by měla poradit policie či nějaký zástupce města nebo obce.

Jak nejlépe reagovat, když se toto stane v Česku?

U nás v Česku by se měl nálezce obrátit vždy na obecní úřad, popřípadě na městskou policii. Minimálně by tam nálezci měli poradit, kam nebo na koho se v konkrétním městě či obci obrátit. Některé obce či města mají své záchytné kotce nebo své útulky, popřípadě smluvní útulky.

Jak postupovat, když v jižních státech Evropy, kde jsme na dovolené najdeme na ulici osamoceného přehřátého psa, který evidentně potřebuje pomoct?

Jednoduchá otázka a přitom složitá …záleží na tom, zda se doopravdy jedná o přehřátí, v případě, že ano, jako první pomoc je – pokud je to možné, přemístit zvíře do stínu, nebo klimatizované místnosti, máme – li s sebou vodu, s ochlazováním je vhodné začít u tlapek, nejlépe namočeným ručníkem, dále třísel, břicha a hlavy.

Při ochlazování zvířete je důležité dodržet správný postup

Při ochlazování zvířete je důležité dodržet správný postup

Jak zvíře neochlazovat – rozhodně neochlazovat prudce např. hozením do vody či stříkáním z hadice, dát mu zkusit napít (ovšem záleží na tom, jak závažný je jeho stav), pokud vážný vyhledat veterinární ordinaci.

Jak předcházet přehřátí psa?

Nevystavovat jej slunci, nevenčit v pravé poledne, snažit se venčit jej brzy ráno a pozdě večer, popřípadě když je to nutné, tak i během dne ale alespoň ve stínu stromů, nenechávat psa (ani jiné zvíře) v autě, nenutit je chodit po rozpáleném asfaltu. Dostatek čerstvé vody by měl být samozřejmostí.

Jak vypadá léto ve vašem útulku? Je něčím odlišné od předchozích let? 

Léto v útulku, stejně jako i jinde, je ve znamení častých veder. Tudíž je v útulku velká spotřeba vody, kdy ochlazujeme kotce, několikrát za den měníme vodu na pití a ještě vodu v bazéncích  tak, aby bylo zvířatům lépe a alespoň relativně v pohodě snášela mnohdy úmorná vedra.

Pomozte Loz ČR - místní organizaci Olomouc koupí charitativního kalendáře

Pomozte Loz ČR – místní organizaci Olomouc koupí charitativního kalendáře

Kolik máte aktuálně zvířat a jaká plemena?

51 psů a 2 kočky, převážně jsou to kříženci.

Jaká pomoc se vám aktuálně nejvíce hodí? Jak postupovat, když se někdo rozhodne, že vám chce pomoct?

Vzhledem k obrovskému růstu cen, nejen energií, nejvíce nám pomůže finanční podpora, ta je využívána jak na nákup krmiva, veterinární péči, tak i na platby jako je vodné, elektrická energie, odvoz odpadních vod, desinfekce atd.

Samozřejmě je možné náš útulek (LOZ ČR – místní organizace Olomouc) podpořit i materiálním darem, například formou krmení, dek, pamlsků, úklidových prostředků atp. Vždy je vhodné, když se rozhodnete, že nám chcete pomoct, nejdříve nám zavolat a zeptat se, co právě v danou chvíli nejvíce potřebujeme. Velmi si všech darů a pomoci vážíme, ale někdy potřebujeme něco akutněji.

Paní Dědochová, pokud chcete cokoliv dodat, udělejte to, prosím.

Dodala bych jen prosbu o podporu našeho projektu na Startovači, kde je možné si zakoupit krásný kalendář, ale pomůže nám i sdílení

https://www.startovac.cz/projekty/charitativni-kalendar-pole-dogs-2023

Děkuji za rozhovor.

Přečtěte si i další rozhovory a zajímavé články ZDE.

Více informací o LOZ ČR – místní organizaci Olomouc, jejich aktivitách, zvířatech k adopci atd., najdete na jejím webu.