V této katagorii Rozhovory Vám dnes, na informačním webu o módě Fashion Industry CZ, přinášíme rozhovor s Lenkou Malučkou, která se vypracovala z řádové členky do výboru vedení Sokola T. J. Sokola Valašské Meziříčí.

Od řádové členky do výboru vedení Sokola

Jak ses dostala do sokola?

Bylo to díky mému staršímu synovi. Když byl v předškolním věku, začala jsem s ním, u nás ve Valašském Meziříčí, chodit do Sokola cvičit.

Od kdy jsi ve výboru vedení Sokola a jak ses k tomu dostala?

Moc se mi cvičení se synem v Sokole líbilo, chodila jsem pravidelně a ráda, tehdejší cvičitelky z oddílu rodičů a dětí mě oslovily, zda bych měla zájem stát se jednou z nich. Nabídka se mi líbila, přijala jsem ji, ale proto, abych mohla být cvičitelka, jsem si musela udělat zkoušky, což jsem úspěšně zvládla a stala se tak další cvičitelkou sokola.

Když jsem byla cvičitelka, tak se mnou chodil do Sokola můj mladší, tehdy 2letý, syn, který následně se mnou začal vystupovat od svých 2 a půl let věku.

Když chcete udělat zmíněné zkoušky, musíte dva víkendy od pátku do neděle věnovat teoretickým i praktickým seminářům, mezi které se řadí i seminář první pomoci.

Ve výboru je nás 9 osob včetně mě. Součástí výboru vedení T. J. Sokola Valašské Meziříčí jsem 10 let.

K vedení se váže možnost rozhodovat, jak se rozhoduje u vás v Sokole?

Rozhodujeme všichni společně, tedy náš výbor vedení Sokola, kterého jsem součástí, a to pomocí hlasování. Nikdo z nás tedy o ničem sám rozhodnout nemůže. Každý člen výboru má nějakou funkci, moje funkce je náčelnice a zabývám se vším, co souvisí se cvičením lidí od věku malých dětí až po seniory (máme pro tuto skupinu označení věrná garda).

Jaké aktivity má T. J. Sokol Valašské Meziříčí?

Cvičení pro rodiče a děti, předškolní a mladší žactvo, starší žactvo, dorostence, ženy i muže, věrnou gardu. Provozujeme taneční školu (irské tance, přípravku malých dětí, silovou gymnastiku, jógu, formy aerobiku a další).

Věnujeme se také kulturní činnosti – loutkovému divadlu, jedná se oddíl Pimprlata, máme černé divadlo a pořádáme kulturní sokolské i nesokolské události (módní přehlídky, koncerty).

Od řádové členky do výboru vedení Sokola

Kolik lidí se k vám vejde do sokolovny během společenských událostí?

Záleží na typu společenské akce, protože s tím souvisí úprava rozmístění židlí apod., na přehlídku se vejde cca 120 lidí, na koncert a divadlo až 230 lidí. Od listopadu loňského roku rekonstruujeme náš sál a po rekonstrukci se k nám vejde na koncert a divadlo až 300 lidí a fashion show zhruba polovina z tohoto čísla. Sál by měl být hotový v polovině března 2021.

Jak ses dostala k pořádání kulturních akcí?

Sama jsme si to vymyslela, byla to tedy moje vlastní iniciativa. Chtěla jsem vyzkoušet uspořádat koncert a rozhodla jsem se oslovit zpěváka Bohuše Matuše, protože se mi velmi líbil jeho hudební projev, který jsem znala z muzikálů. Potom jsem si řekla, že by bylo fajn uspořádat i jinou kulturní událost než jen koncert, například módní přehlídku, což se úspěšně také podařilo, a to mě moc těší.

Od řádové členky do výboru vedení Sokola

Kolik lidí se podílí na uskutečnění módní přehlídky?

Zhruba 40, včetně modelek, moderátora, apod.

Jak dlouho trvá příprava akce a co to obnáší?

Obvykle zhruba dva měsíce, ale co se týká poslední módní přehlídky, tak jsme o ní komunikovali od února a měnili termíny, až se se akce uskutečnila úspěšně v červenci. Na vině byla omezení plynoucí z pandemie koronaviru.

Jak řešíte propagaci vašich akcí?

Šíříme plakáty offline i online způsobem, prodáváme s předstihem v klasické tištěné podobě vstupenky, informujeme média a velké firmy, které rády umístily v nedávné minulosti naše plakáty ve svých prostorách.

Kdo všechno už u vás vystoupil?

Bohuš Matuš se svými hosty jako např. Nela Třetinová, byl to u nás její první koncert. Dále Josef Bouda Karel Gott Revival Morava, Magda Malá a další. Až to situace dovolí, chystáme koncert Jaroslava Břeského.

Od řádové členky do výboru vedení Sokola

Mnoho lidí bude určitě zajímat, zda mají tyto VIP osobnosti nějaké zvláštní požadavky v souvislosti se svým vystoupením u vás v Sokole?

Tito lidé ne, zvláště vůbec Bohuš Matuš nic speciálního nepožaduje, je to velmi skromný a milý člověk. Několikrát jsem jen některým vystupujícím pomáhala, na jejich žádost, rezervovat ubytování.

Jsou vystupující placení za večer podle hodin, či jinak?

Co se týká modelek na našich přehlídkách, netuším, protože já jsem fungovala pouze jako pronajímatel prostor. Co se týká zpěváků, kteří u nás vystupovali, ano mají určitou taxu za odezpívanou hodinu.

Co bych chtěla dodat na závěr?

Ať už konečně skončí doba koronavirová, je to strašné omezení zvláště pro nás, kteří chceme a máme potřebu být s lidmi, pořádat pro ně kulturní akce a mít pocit, že žijeme a společně se radovat ze života.

Děkuji za rozhovor.

 Od řádové členky do výboru vedení Sokola

Kdo je Lenka Malučká?

Lenka Malučká (49) je sokolka, člověk, který miluje práci s lidmi a dětmi a pracuje v mateřské školce. Lenka je žena, která má dva dospělé syny a miluje psa patřící mladšímu z nich a s radostí s ním chodí na vycházky do přírody.

K práci s lidmi Lenka dodává: „Člověk musí najít vhodný styl komunikace, pomocí které s lidmi bude komunikovat. Zvláště VIP osobnosti si musí člověk získat, trvá nějakou dobu, než mu začnou věřit, protože už zažili různé nepříjemnosti.“

Lenka považuje za nejkrásnější na práci s lidmi to, že jim dělá radost aktivitami, které pro ně dělá a je šťastná, když jsou následně spokojení nejen diváci, ale i účinkující.

Lenka vystudovala Střední škola obchodu a služeb, ve volném čase ji baví poslouchat hudbu, nejlépe muzikálové písně. S potěšením navštěvuje divadla a muzikály, ráda zahradničí, a když má čas, věnuje se ručním pracím, například vyšívání.

Autor všech fotografií: archiv Lenky Malučké