„Nepodléhejte módnímu diktátu“, říká stylista a vizážista Kája Pavlíček

Dnes jsme pro vás připravili další rozhovor. Tentokrát to bude rozhovor s Kájou Pavlíčkem. S významným stylistou a vizážistou a ikonou české módní scény.

Je o Tobě známo, že jsi velmi aktivní a máš mnoho aktivit. Čemu se aktuálně věnuješ?

Mám rád, když je život obecně pestrý.  Proto je i moje práce pestrá a různorodá. Řečeno stručně. Poradenství, školení a realizace vizážistiky a stylistiky, a to jak pro soukromé, tak i firemní klienty. Navrhování a realizace doprovodných programů a akcí spojených převážně s módou. Moderuji. Píšu scénáře a dělám dramaturgii. A příležitostně řeším i témata interiérového designu. Vyrábím kovové šperky.

Kája Pavlíček na PVA For Beauty

Kája Pavlíček na PVA For Beauty

Úzce spolupracuješ s JO Group magazíny. Děláš tam i módní policii. Jaké to je, hodnotit celebrity?

Módní policie je velice specifická disciplína. Hodnocení oblečení a stylu druhých lidí není jednoduché. Vždy, když dostanu do ruky nějakou fotografii, kterou mám hodnotit, snažím se zjistit informace okolo, jako například co to bylo za akci, kde se akce konala, jestli byl daný dress code a jaký. To je pro mé hodnocení zásadní. Šaty, které jsou na jedničku s hvězdičkou na zahradní party, nejsou ideální k vynesení na červený koberec a podobně. Módní trendy jsou také důležité, ale nemusí vždy v hodnocení hrát hlavní roli.

Jsou Tvé služby v oblasti poradenství k objednání i běžným smrtelníkům?

Mé služby nepatří k těm, které klienti využívají denně, proto si myslím, že dovolit si konzultaci nebo třeba líčení, na svatbu či ples nebo nějakou  akci, si může dovolit téměř každý bez ohledu na jeho společenské postavení.

Práce Káji Pavlíčka

Práce Káji Pavlíčka

Nedávno jsi byl na premiéře filmu „Když prší slzy“. Ve filmu jsi i hrál, máš herecké ambice? 

Film je velice zajímavé drama podle skutečné události.  Přestože mám raději komedie, jsem rád, že jsem byl do filmu přizván a zahrál si tam malou roli. Premiéra je vždy akce, kam lze vynést a prezentovat tam zajímavé šaty a užít si skvělou atmosféru. Přiznám se, že filmování mě baví, nemám rád obecně stereotyp a ten u filmu rozhodně není. Kdyby přišla další zajímavá nabídka, nebránil bych se, ale můj svět je hlavně móda.

Proslýchá se, že připravuješ nějakou velkolepou módní akci, můžeš nám prozradit podrobnosti?

Sleduji módní trendy a návrháře. Mám rád atmosféru přehlídek již od doby svého dětství. Dostal jsem příležitost spolupráce na festivalu módy, za kterou jsem moc vděčný.

Připravuji na přelomu září a října ve spolupráci se spoustou profesionálů, akci plnou módy TOP FASHION WEEK 2022. Konat se bude v Karlových Varech v Grand Hotelu Pupp. Moderovat jí bude Iva Kubelková a těšit se můžete na spoustu českých i zahraničních návrhářů. Ale i na spoustu zajímavého doprovodného programu.

Kája Pavlíček je známý stylista a vizážista

Kája Pavlíček je známý stylista a vizážista

Připravuješ a organizuješ módní přehlídky, jako modelové Ti chodí například finalisté Muže roku a další ikony modelingu. Plánuješ tvorbu nějaké svojí vlastní kolekce, která se také objeví na módních molech?

Ano chodí Muži roku, ikony modelingu, ale i herečky a zpěvačky. Já sám jsem od 15 let předváděl, a proto mám mezi těmito lidmi spoustu známých a kamarádů. Na Muže roku jezdím už dvacet let a je to jedna z akcí u nás, která má dlouholetou tradici a stále si drží vysokou úroveň. Když se s někým dlouho znáš, je spolupráce možná i trochu jednodušší. A co se mojí vlastní kolekce týká, přiznám se, že bych měl svoji vlastní moc rád, ale musí přijít ten správný čas.

Ti, co Tě znají lépe, vědí, že jsi pracoval pro firmy jako Yves Saint Laurent  a Christian Dior. Jaké to bylo?

Práce s těmito značkami byla rozhodně obrovská zkušenost.  Bylo to v době, kdy jsem začínal s líčením. Přišla nabídka do konkurzu na vizážistu a školitele YSL pro Českou republiku. Konkurz jsem vyhrál a tím to vlastně vše začalo. Byla to úžasná doba, ale i velká škola a praxe. Z filosofií těchto značek čerpám inspiraci dodnes.

Kája Pavlíček má v životě rád pestrost.

Kája Pavlíček má v životě rád pestrost

Co pro Tebe znamená móda?

Móda je pro mě zábava a hra. Módu miluji. Móda mě provází od dětství. Moje maminka byla pánská krejčová, tudíž jsem byl jako dítě velice často u jejího šicího stroje a pozoroval ji. Bylo to v době, kdy se nedalo všechno oblečení sehnat tak, jako dnes. A maminka je dodnes velice šikovná a ušila téměř cokoliv. Takže jsme byli doma vychovávaní o sebe pečovat a hezky se oblékat. Pečování o sebe a etiketa jsou proto pro mě přirozená věc.

Kam se chystáš v létě na dovolenou? Z jakého důvodu?

Dovolené cíleně neplánuji příliš dlouho dopředu. Mám moc rád cestování. Během roku jezdím často na výlety. A to nejen po Čechách, ale i do zahraničí. Jinak miluji moře a slunce, takže volba mojí ideální dovolené je jasná. Turistika, koupání v moři, válení se na pláži, večer posezení s hudbou. V posledních letech jsem si oblíbil Tunisko, pro jeho krásné moře a kuchyni. Letos se těším, že poznám i další země. Při natáčení filmu Když prší slzy,  jsem objevil kouzlo jachtingu a vodních sportů.

Chceš něco sdělit našim čtenářům? 

Užívejte si módu. Hezké oblečení vám může zlepšit den, náladu a změnit vaši energii. Berte oblékání a péči o sebe jako zábavu. Nepodléhejte módnímu diktátu, když to tak necítíte. Žijte přítomným okamžikem a mějte se rádi.

Zdroj všech fotografií v tomto rozhovoru: archiv Káji Pavlíčka

Další rozhovory se zajímavými lidmi si můžete přečíst zde.