Léto s návrháři – 1. díl – Martin Čapek

Právě začíná náš historicky první seriál článků – rozhovorů Léto s návrháři, který otevírá rozhovor s módním návrhářem Martinem Čapkem žijícím nedaleko Olomouce. V rámci tohoto rozhovoru se můžete těšit na 3 sekce, ta první je věnovaná Martinovi a jeho tvorbě, druhá Martinovému pohledu na léto a závěrečná třetí pozvání od Martina Čapka.

Sekce O Martinovi Čapkovi a jeho tvorbě

 

Kdo je Martin Čapek? Co na sobě máš nejraději, myšleno vlastností, ale i oblečení?

Jsem módní návrhář, který tvoří sám za sebe vlastní tvorbu pro zákazníky pod svojí značkou Garcon De YUZU, dbám na kvalitní materiály, mám rád přírodní materiály a kvalitní zpracování modelů pro spokojenost zákazníka, protože spokojený zákazník dělá nejlepší reklamu a navíc se rád vrací.

Mám na sobě nejraději svůj nadhled, snažím se, si jej vždy udržet, a to v každé situaci a nekoukat na to, jak mi život tzv. danou situaci naservíruje. A co se týká typu módy, kterou rád nosím, tak je to ležérní móda, protože je fajn a dopřává mi pohodlí. Oděvy si na sebe šiji sám, protože běžně dostupná nabídka módy mi nevyhovuje.

Módní návrhář Martin Čapek je známý svojí láskou ke žluté barvě

Módní návrhář Martin Čapek je známý svojí láskou ke žluté barvě

Jsi známý svojí láskou ke žluté barvě, povíš nám o tom více?

Když jsem studoval, tak jsem během studia měl rád hnědou a béžovou barvu, před asi 20lety jsem měl rád zelenou a vydržela mi k ní láska dlouho a teď asi 7 let je mi blízká žlutá barva. Tato barva se mi vryla pod kůži a miluji ji. Je to psychologická uspokojenost. Mám tedy aktuálně období žluté barvy a cítil bych se značně nesvůj, když bych ji na sobě v nějaké podobě neměl.

Jak ses dostal ke své práci fashion designera? Co pro tebe na začátku tvé cesty k této profesi bylo nejtěžší?

Na střední škole během studia krejčovského oboru jsem se rozhodl, že nechci zůstat u práce u pásu. Práci za pásu ale považuji za velmi prospěšnou k tomu, aby studenti získali rychlost a preciznost, velmi to totiž pomůže mít tyto schopni, zvláště někdy před přehlídkou se to hodí, jinak se to člověk učí dlouho. Myslím, že alespoň rok by se takovéto práci měli studenti věnovat.

Náročné bylo pracovat sám na sebe. Díky svému životnímu nadhledu jsem nezažil takovou tu mylnou představu, že si ze mě lidé sednou na zadek.

Mám ovšem za to, že chybí pomoc škol studentům během studia, aby byli připraveni na fungování v praxi, ale i po studiu. Ideální by bylo, kdyby v posledním ročníku spolupracovali studenti s firmami v okolí školy, s nimiž by škola měla navázané spolupráce.

Já jsem po ukončení školy pracoval v různých krejčovských a módních salonech, i v OP Prostějov. Nic z toho pro mě nebylo naplňující, po získání zkušeností jsem se rozhodl jít podnikat sám na sebe a už se tomu věnuji od roku 2006. Musím říct, že mi v mých začátcích pomohlo rozhodnutí specializovat se na pánskou módu (tvořím ale i dámskou módu) a také užitečná je prezentace na sociálních sítích. Lidé si zajímavých věcí všímají.

Martin Čapek při práci v zákulisí před svojí módní přehlídkou

Martin Čapek při práci v zákulisí před svojí módní přehlídkou

Pro koho a jakou tvoříš módu? Čím je tvoje tvorba specifická? Jaké používáš rád materiály?

Jsem zaměřený na pánskou módní tvorbu, ale rád okrajově tvořím i pro dámy. Co se týká mých zákazníků a zákaznic, tak je to o tom, že přijde člověk, který si mě někde vyhledal a má zájem si něco nechat ode mě vytvořit, setkáme se, pobavíme se o tom buď se dohodneme nebo ne. Lidé dříve měli značně zkreslené představy o ceně oděvů od návrhářů obecně, naštěstí takové to, že srovnávali ceny oblečení v různých běžných supermarketech s tvorbou od nás už je pryč. Dnes si lidé naštěstí konečně už uvědomují, že nechat si vytvořit nějaký oděv na míru od návrháře je bude stát nějakou finanční částku vyšší než v obchodech, ale má to pro ně zvláště pak z dlouhodobého hlediska větší smysl a přínos. Kvalita je totiž dlouhodobá a tu u návrhářů naleznou.

Martin Čapek tvoří módu pro pány, ale i dámy

Martin Čapek tvoří módu pro pány, ale i dámy

Moje tvorba je specifická použitím materiálů, stylem. Za léta, která se módní tvorbě věnuji je na ní znát můj rukopis a lidé jsou schopni rozpoznat, zda jsou to moje výtvory či někoho jiného.

Část ukázky pánské módní tvorby

Část ukázky pánské módní tvorby

Velmi rád používám přírodní materiály, ale ne vždy zcela přírodní materiály použít na každý oděv lze, je to dáno požadovanými vlastnostmi oděvu apod., ale pokud někoho zajímá z této oblasti více informací, rád to při každé zakázce upřesněním a vysvětlím.

Zde je důkaz, že ležérní pánská móda může být extravagantní, zajímavá a přesto nositelná

Zde je důkaz, že ležérní pánská móda může být extravagantní, zajímavá a přesto nositelná

Jaká je tvoje snová zakázka?

Snová zakázka, k tomu mě odpověď úplně nenapadá, ale mám spíše sen v mém pracovním životě, řekl bych. Rád bych spustil malosériovou výrobu, je to můj cíl i proto, abych se mohl věnovat jen čistě tvorbě módy, navrhování. Rád už nyní tvořím módu, která je nositelná. Bylo by krásné posunout se do oblasti haute couture, ale to je pro mě vzdálenější budoucnost, je k tomu totiž potřeba mnoho finančních i lidských zdrojů.

Čím je specifická tvoje klientela?

Jsou to různé typy lidí od věku 25 let. Můj nejstarší zákazník měl 87 let, jednalo se o operního pěvce v důchodu. Ještě si dovolím uvést, že asi nejspecifičtější zakázka, kterou jsem tvořil, bylo ležérní sako pro prominentního brněnského podnikatele, který měřil 160 cm na výšku a v pase měl 150 cm.

 

Sekce léto Martina Čapka

 

Co se ti vybaví, když se řekne léto?

Teplo, voda, pohoda :-).

Co máš na létě nejraději?

Barvy, kvetoucí rostliny, zelenání se rostlin. Nemám rád podzim a zimu, protože s sebou nesou pochmurné, vlhké a chladné počasí.

Jak rád léto trávíš a kde?

Léto pro mě není příliš výjimečné, co se týká trávení času. Jako celý rok i v létě se snažím chodit o přírody, ale je pravda, že v létě asi ve větší míře, hlavně relaxovat někam k vodě.

Martin ve volném čase se svými psy

Martin ve volném čase se svými psy

Jak bude vypadat tvoje letošní léto?

Mám v úmyslu se věnovat renovaci našeho rodinného domu a tvořit modely na podzimní přehlídku v Mohelnici, kde budu hostem.

Jaký je tvůj nejoblíbenější letní nápoj?

Mám rád poctivou zázvorovou limonádu, kde je ale skutečně cítit zázvor a také mi chutná bezinková limonáda.

Jaký oděv nejraději oblékáš v létě?

Celoročně nosím svoji vlastní módní tvorbu, což je také další způsob mojí reklamy, která skvěle funguje, lidé mě zastavují a ptají se, odkud mám takové oblečení a chtějí jej také. V létě rád oblékám samozřejmě krátké kalhoty a triko.

 

Sekce Pozvání od Martina Čapka

 

Kde můžeme v blízké době vidět tvoji tvorbu?

Jsem k dispozici na telefonu i na sociálních sítích. Řeším spolupráci s jedním pražským butikem, kde bude dostupná mnou vytvořená dámské kolekce, sledujte mě na sociálních sítích, brzy prozradím více.

Martin ve své nové kolekci dal netradičně místo žluté barvy prostor zlaté a je to krása

Martin ve své nové kolekci dal netradičně místo žluté barvy prostor zlaté a je to krása

Kam nás pozveš do konce tohoto roku 2024?

Do Mohelnice, na módní večer Top Styl, který se tam uskuteční 11. října 2024 a já tam jako jeden z hostů budu prezentovat svoji módní tvorbu pro pány i dámy. Zatím další plány na prezentaci na fashion show nemám, protože jak už jsem zmínil, mám v úmyslu se ve větší míře věnovat renovaci našeho rodinného domu.

Kde najdeme tvoji osobu, když si od tebe chceme něco nechat vytvořit?

Na telefonu, stačí zavolat, ale také na sociálních sítích, neváhejte mě kontaktovat. Buď se dohodneme, že přijedete vy ke mně do Litovle u Olomouce, kde žiji, nebo za vámi někam přijedu já.

Dámy, nechejte si vytvořit nějaký ležérní model od Martina Čapka

Dámy, nechejte si vytvořit nějaký ležérní model od Martina Čapka

Jaká je u tebe doba ušití modelu?

Jejda, to je náročná otázka. Vstupuje do toho řada faktoru, je nesnadné odpovědět. Záleží na náročnosti modelu, aktuální dostupnosti materiálů, časové možnosti zákazníků a zákaznic, kdy mohou přijet na zkoušku oděvu.

Martin Čapek tvoří skvělou pánskou ležerní módu

Martin Čapek tvoří skvělou pánskou ležerní módu

Snažím se, aby zákazníci a zákaznice měli svůj vysněný objednaný model ode mě u sebe co nejdříve. Pro hrubou představu uvedu klasický pánský kabát. Vzhledem k tomu, že se jedná o model, jež je zhotoven z těžkého materiálu, je potřeba věnovat velikou pozornost zpracování, aby dlouho vydržel a jeho nositel si jej mohl léta užívat, tak to trvá zhruba měsíc, ale jak jsem řekl, zakázka je individuální záležitost.

Další ukázka dámské módní tvorby Martina Čapka

Další ukázka dámské módní tvorby Martina Čapka

 

Pánské košile od Martina Čapka jsou famozní

Pánské košile od Martina Čapka jsou famózní

Jak na tebe reagují místní spoluobčané, ví, že v Litovli mají v tobě celebritu?

Místní celebrita jsem, ale neví se o tom (smích). V Litovli se aktuálně vyskytuji z rodinných důvodů, ale do budoucna chci být blíže k nějakému většímu městu.

 

Děkujeme za rozhovor.

 

Módního návrháře Martina Čapka můžete kontaktovat ZDE.

Zdroj všech fotografií: archiv Martina Čapka

Informace k článku: jedná se o inzerci

 

Na druhý díl našeho seriálu článků – rozhovorů Léto s návrháři se můžete těšit už příští čtvrtek, mezitím si můžete přečíst zajímavé informace ze světa módního průmyslu ZDE.