Hana Dědochová je vedoucí Ligy na ochranu zvířat ČR – místní organizace Olomouc a na rozhovor s ní se na našem webu můžete těšit každý měsíc.

Co se u vás od prosince změnilo?

K žádným výrazným změnám u nás nedošlo. Probíhá u nás standardní, obvyklý koloběh, někteří psi od nás odešli, jiní přišli.

Vánoce jsou sice již za námi, ale věřím, že nejen mě zajímá, jak vypadá Štědrý den ve vašem útulku?

Nejen na Štědrý den, ale i dlouho před ním, a také ještě dlouho po něm mě neustále příjemně překvapují lidé, kteří si v tuto dobu vzpomenou na obyvatele našeho útulků. Přináší spoustu dárků, na které bychom potřebovali hodně veliký vánoční stromek :). Stejně jako v obchodech je potom pro nás, ošetřovatele toto období trošku náročnější, protože je potřeba tu velkou spoustu dárků vyfotit, zapsat do skladu no a hlavně uskladnit. Darem byl také vánoční stromek, který nám darovalo OBI.

Lednový rozhovor s Hanou Dědochovou, vedoucí olomouckého útulku

Máte nějaké zlozvyky?

Otázka, co se považuje za zlozvyk, u mě je to asi kouření a nepravidelná strava.

Lednový rozhovor s Hanou Dědochovou, vedoucí olomouckého útulku

Autor fotografie: archiv Hany Dědochové

Novoroční předsevzetí je zvláště v lednu velké téma, dala jste si nějaké, například skončit se svými zlozvyky?

Jsem už ve věku, kdy vím, že když jsem si nějaké v minulosti dala, stejně jsem žádné nesplnila, tudíž je zbytečné si nějaké dávat, a proto si žádné nedávám a ani pro letošní rok jsem si žádné tedy neurčila.

Jaké máte plány pro letošní rok?

Neplánuji, protože do většiny mých plánů většinou zasáhla vždy pracovní povinnost a nějaká situace, kterou bylo nutné řešit ihned.

Jaké aktivity byste chtěla ve vašem útulku uspořádat, pokud se zlepší situace okolo pandemie koronaviru?

Určitě Den otevřených dveří, protože mnoho lidí zajímá, jak vypadá útulek a jak žijí jeho obyvatelé. Loňský Den otevřených dveří se kvůli situaci na poslední chvíli přesouval na jiný termín, a proto se mnoho zájemců k nám nedostalo.

Jaké jsou statistiky za loňský rok?

K 56psům jsme v roce 2020 přijali 216 psů a ke dvěma kočkám přibylo dalších 28 koček.

Celkově jsme se tedy postarali o 272 psů a 30 koček

Nový domov našlo 82 psů, zpět k majiteli se vrátilo 142 psů, 15 psů se převáželo do jiného útulku, neboť vypršela smlouva s těmito městy. 2 psy jsme vyprovodili na cestu poslední. 31 psů tu s námi zůstalo do roku 2021.

U koček je to trošku jiné, zpět majiteli se nevrátila žádná, nový domov našlo 24 koček, 4 kočky opustili tento svět a 2 kočičky s námi uvítali rok 2021.

Kolik procent z nových psů (kteří se k vám dostali v roce 2020) se podařilo umístit?

V roce 2020 to bylo 29 % fen a psů 71%.

V jakém věku končili u vás psi v roce 2019? A celkově během existence vašeho útulku? Je v tom rozdíl, v loňském roce ve srovnání s celou dobou existence vašeho zařízení?

V roce 2019 z celkového počtu psů 535 bylo 68,5 % psů a 31,5% fen

32% byli mladí psi do 1 roku věku

37% psi ve věku 1 – 4 let

19%  5- 8 roků

12% ve věku 9 – 15 let

Za dobu existence prošlo naším útulkem již přes 16 tisíc psů a 400 koček. Lze říci, že se průměry poměru fen a psů, ani věková skladba příliš neliší.

Jaké je nejčastější období, kdy u vás končí nejvíce psů?                  

Bývalo to období po Silvestru a v létě, když lidé jedou na dovolenou, zvíře nechají hlídat jinou osobou a té uteče.

Co se týká Silvestra, trávíme jej s kolegy v útulku. Letos tomu nebylo jinak, i když jsme věděli, že příjem psů v tento den mít s velkou pravděpodobností nebudeme, protože nám vypršela smlouva s městem Olomouc, ale některá zvířata velmi těžce snáší petardy a ohňostroje a tak v útulku trávíme noc, abychom ty největší panikáře uklidnili. Nejen to bývá noční práce, ale i pomoc majitelům při hledání jejich zaběhnutého mazlíčka. Tento den se málokdo kamkoliv dovolá, a tak jsme tu i pro pánečky, kdy jim poradíme, kde a jak můžou hledat. Popřípadě zveřejníme hledání na Facebooku.

 Lednový rozhovor s Hanou Dědochovou, vedoucí olomouckého útulku

Ve kterém období si lidé od vás nejvíce berou psy?

Zájem lidí o psy se odvíjí hlavně od toho, jaká zvířata máme k dispozici v nabídce. Když budeme mít v nabídce štěňata, zájem bude obrovský kdykoliv. O štěňata je obrovský zájem ve srovnání se staršími psy.

Co byste poradila lidem, kteří si vzali z útulku psího přítele do začátku?

To je hodně individuální, záleží hodně na tom, o jakého psa se jedná. Zda o štěně, nebo je to dospělý pes. Zásadní je také, jestli je to pes pohodový, vyrovnaný, nebo se jedná o psa, který má nějaké špatné návyky.

Asi nejdůležitější je to, že by lidé psa neměli pouštět psa z vodítka hned na začátku společného soužití.

Když je pes první den v novém domově, neseznamujte jej najednou se všemi možnými zvuky apod., chce to čas a postupovat postupně, případně zjišťovat, čeho se obává a hlavně, zapojit vůči němu pozitivní motivaci.

Bohužel se stává, že vám někdo, kdo si zvíře vzal, vrátí. Jaký je postup při opětovném přijetí?

Vypíšeme přijímací papíry a psa přijmeme.

Zvíře není věc, má své potřeby, ale i pocity. Co je nejčastější problém u psů v oblasti psychiky?

Víte, když přijímáme psa do útulku, mnoho z nich projevuje strach, najednou je v cizím prostředí, a jsou tu cizí lidé. Jen zlomek psů je vyrovnaných a klidných, kterým nové prostředí a lidi nevadí, někteří jsou dokonce nadšení, že někoho vidí. Další, kteří se dostávají do útulku, a těch bývá více, to jsou psi, kteří se v novém prostředí bojí.  V tom lepším případě pro nás se jejich strach projevuje jen tím, že se k nám nechtějí přiblížit, že se před námi schovávají no a potom jsou psi, kteří ze strachu neváhají kousnout.

Doporučila byste vy osobně nějakého psího psychologa? Je nutné jít rovnou k němu, nebo nejdříve na cvičák?

Co je to psí psycholog? Doporučila bych cvičák. Dobrý výcvikář dokáže pomoci se spoustou věcí. Co do psychologie, tak snad jen s lidského psychologa, neboť většinou je problém v pánečkovi a jeho přístupu. A ne každý páneček si chce nechat poradit.

 Děkuji za rozhovor.

Zdroj fotografií (kromě označené) včetně úvodní: archiv LOZ ČR – místní organizace Olomouc

Sdílejte rozhovor na sociální síti Facebook se svými známými.