Kdo je MgA. Petr Kalouda?
MgA. Petr Kalouda (45) je učitelem na Střední škole umění a designu a Vyšší odborné škole Brno, kde na Vyšší odborné škole Brno vyučuje Oděvní design, Dílenskou praxi a Dějiny oděvní kultury. Petr je také módním návrhářem a tvoří pod svojí značkou Petr Kalouda oděvy pro ženy i muže.
Petr Kalouda na první pohled působí jako velice nenápadný muž, ovšem jeho kreativní duše jeho decentnost naprosto přesahuje. Toto moje tvrzení dokládá i fakt, že v obci, kde žije, se věnuje různým kulturním akcím pro děti i dospělé a aktivně pomáhá dalším lidem s tvorbou kostýmů.
Co se jeho kostýmů týká, jsou krásné, zajímavé a propracované, ať už se jedná o kostým čerta nebo vodníka. Propracovanost díla, které vytváří Petra Kalouda je stejná bez ohledu na to, zda se jedná o jeho módní tvorbu nebo kostýmy.
Zdroj fotografie: archiv Petra Kaloudy
Jaké jsi byl dítě? Byl jsi už tehdy kreativní?
Kreativní jsem byl asi jako většina dětí, rád jsem kreslil, neustále něco dělal rukama – modeloval, stříhal, vyráběl si loutky z papíru apod. Moje babička pracovala v krejčovské dílně a o prázdninách nás (mě, mého bratra, sestřenice a bratrance) tam občas brala sebou.
Jak ses dostal k tvoření v módě?
Jak už jsem uvedl, veliký vliv na mě měly prázdniny s mojí babičkou v krejčovské dílně, kde byla spousta textilních zbytků ideální na hraní, a také to, že se v naší rodině celkově hodně šilo.
Autor fotografie: foto KIVA
Jaké školy a obory jsi studoval?
Střední průmyslovou školu textilní v Brně – Modelářství a návrhářství oděvů, Technickou univerzitu Liberec – Textilní a oděvní design a Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně – Multimédia a design – Ateliér design oděvu.
Kdy a jak se z módního návrháře stane také učitel?
Náhodou, oslovila mě bývalá profesorka ze Střední školy umění a designu v Brně, jestli bych na půl roku zaskočil za kolegyni, která pracovala na projektu. Z původního období půl roku je dnes krásných 15 let.
Autor fotografie: foto KIVA
Jak nahlížíš na český módní průmysl?
Zažil jsem 90. léta, tehdy jsem byl student a všechno vypadalo fantasticky, existovaly výrobní podniky s technologií a kapacitou k výrobě oděvů, otevřely se státní hranice a trhy, všichni věřili, že přišel zlatý věk oděvního designu, bohužel ta euforie netrvala dlouho a mnoho podniků ukončilo svoji činnost.
V současnosti existuje několik specializovaných firem, které jsou schopné konkurovat levné fast fashion a mnoho designérů, ale i textilních odborníků vytváří a prodává vlastní design a produkty. Myslím si, že škála českých výrobců je široká, ale málo podporovaná ze strany českých zákazníků. V Česku nejsme zvyklí nosit českou módu, na rozdíl od Slováků, například, ti více podporují svoje značky a designéry.
Autor fotografie: Lubomír Buchta, www.lubu.cz
Co pro Tebe znamená význam slova móda jako pro člověka, módního návrháře, ale i učitele?
Móda je mnohdy sprosté slovo J. Zvláště u nás v Česku, mnohdy se módou označuje jen to, co je nenositelné, podivné a prezentované na módních přehlídkách, ale zapomíná se na to, že pod pojem móda patří vše, co si také oblékáme např. do práce, ovšem i na další příležitosti, které život přináší.
Hlavně by móda neměla být diktát, ale spíše inspirace a impuls k vyjádření sama sebe. Je dobré se orientovat v aktuálních trendech, ale nezastávám názor slepého kopírování a následování trendů. Oděv by měl vyjadřovat osobnost, vkus a náladu každého nositele a o to se jako oděvní designér snažím. Oblečený člověk by se měl cítit pohodlně a hezky.
Autor fotografie: Lubomír Buchta, www.lubu.cz
Komu je určená Tvoje módní tvorba?
Přehlídkové modely tvořím půl na půl pro muže i pro ženy, v zakázkové tvorbě je to podobné, pro ženy vytvářím společenské a svatební šaty, pánové většinou preferují svetry, trika, kalhoty na běžné nošení.
Autor fotografie: Lubomír Buchta, www.lubu.cz
Co Tě inspiruje při tvoření modelů? Je typ inspirace stejný pro dámskou i pánskou módu? Tvoje modely jsou velmi propracované, a co se týká pánské módy, to, co z Tvojí tvorby můžeme vidět na módních přehlídkách je velmi odvážné, ale zvláště ženám se na to krásně kouká. Poptávka může být vždy větší, to je jasné, ale máš poptávku po odvážných modelech dostatečnou?
Hlavní inspirací je mi vždy silueta oděvu a materiál, kolekce jsou většinou v tlumených barvách a rád zkouším nové věci, dobře se mi pracuje s úpletem. Kolekce vzniká současně dámská i pánská část a jednotlivé prvky se na oděvech opakují. Myslím, že na přehlídku se lidé chodí bavit a móda by měla být zábavná. Proto prokládám přehlídky pánským prádlem, které není samozřejmě určené k nošení „na ulici“. Mnohdy překvapí, že klient chce koupit modely, které jsou vytvořeny opravdu pouze pro přehlídku a ne k nošení.
Autor fotografie: Lubomír Buchta, www.lubu.cz
Co Tě nejvíce baví na práci módního návrháře?
Nejzábavnější a zároveň tím nejtěžším je absolutní volnost, to, že si člověk může dělat, co chce a z tisíců možných variant a kombinací vybrat a zrealizovat právě tu svoji.
Autor fotografie: Lubomír Buchta, www.lubu.cz
S jakým materiálem pracuješ nejraději a nejčastěji? Jaký materiál bys nikdy nepoužil při své tvorbě a z jakého důvodu?
Mám rád úplety, jak už jsem psal, vlnu, ale baví mě i nové materiály a mnohdy i materiály technické, důležité je, jak se materiál chová a jak vypadá na mole. Pro zakázkovou tvorbu samozřejmě preferuji materiály příjemné na nošení a vždy je konzultuji s klientem, který mi zakázku zadal. Asi nemám žádný materiál, u kterého bych mohl říct, že bych jej nikdy nepoužil.
Autor fotografie: Lubomír Buchta, www.lubu.cz
Nosíš svoji tvorbu?
Velmi zřídka ano, ale nejlépe se cítím v džínách a bavlněném triku.
Autor fotografie: foto KIVA
Co považuješ za nejnáročnější na práci učitele?
Najít hranici mezi směřováním a ovlivňováním studenta. Chtěl bych, aby si každý student utvářel vlastní styl, který je mu blízký, ale někdy je velmi těžké nepodsouvat mu svoje vlastní názory.
Autor fotografie: foto KIVA
Myslím, že tato otázka zajímá více lidí, tak využiji možnosti se Tě zeptat. Jak se pozná, že má někdo talent v oblasti módního návrhářství? Objeví se většinou hned, nebo se také může stát, že nějaký talent tam vidíš a ten lze dále rozvíjet?
Někdo má dar od boha a co nakreslí, to je možné hned realizovat, i když to někdy sám nevidí, ale samozřejmě je potřeba mít určitý cit pro tvar, formu, materiál a obrovské množství píle. A velmi důležité je, že oděv a jeho tvorba musí člověka bavit, jinak nemá smysl se tímto vůbec zabývat. Existuje velké množství talentovaných lidí, kteří zjistí, že je srdce táhne někam jinam a oděvu se nevěnují, to je potom skutečná škoda.
Autor fotografie: foto KIVA
Co vnímáš, že je pro studenty nejnáročnější z Tvého pohledu učitele, když je začínáš učit? Co považují za velkou výzvu?
Návrhářství je řemeslo, krásné, ale řemeslo, proto bez znalosti šití, střihů, technologie, nějakých základů oděvních materiálů nejde provozovat. Nejtěžší je asi skloubit všechny tyto technické a praktické věci s kreativitou, aby vznikaly zajímavé, ale přitom funkční oděvy, které lze nosit. A pak ještě nepolevit, protože od prvotního návrhu na papíru k výslednému modelu vede dlouhá cesta s řešením mnoha problémů a změn.
Autor fotografie: archiv Petra Kaloudy
Jak ses dostal k aktivitám vodníka a čerta v místě, kde bydlíš?
Vlastně zcela náhodou, nějak se nenašel nikdo, kdo by dělal obecní strašidlo, tak to padlo na mě, ale můžu říct, že je to super relax a moc mě to baví. Užívám si roli vodníka i čerta.
Autor fotografie: archiv Petra Kaloudy
Co rád děláš ve volném čase?
Rád se hrabu v hlíně na zahradě, sleduji filmy, chodím do lesa, nebo jen tak se jdu ven projít a vypnout, vyvětrat si hlavu. Samozřejmě mám moc rád setkání a posezení s přáteli, zvláště pak s ostatními návrháři, protože si mezi nimi člověk nepřipadá jako blázen 😊.
Když se člověk věnuje módnímu návrhářství, je to stejně jako u většiny povolání vlastně diagnóza. Velmi často řešíme s dalšími módními návrháři oblečení, co jsme kde viděli a tak podobně, což „běžný člověk“ nechápe. Mnohdy se také přistihnu, že přesně vím, co měl ten který člověk na sobě, ale vlastně vůbec nevím, jak vypadal. Ale samozřejmě se s kolegy nebavíme jenom o módě. Myslím ale, že jsme vlastně strašně fajn návrhářská parta a v podstatě taková profesní rodina a za to jsem moc rád.
Autor fotografie: foto KIVA
Co bys vzkázal našim čtenářům na závěr?
Berte odívání jako hru. Doufám, že se brzy potkáme na nějaké módní přehlídce.
Děkuji za rozhovor.
Autor úvodní fotografie: archiv Petra Kaloudy