Značka MONIKA NOVAKOVA nabízí udržitelnou módu, a také produkty ze lnu

Udržitelná móda značky MONIKA NOVAKOVA

Značka MONIKA NOVAKOVA nabízí udržitelnou módu, kdy každý produkt z její nabídky je promyšlen do detailu od použitého materiálu (jeho složení, původ, dopad na přírodu), přes zpracování (co nejméně komponentů v jednom produktů,  možnost „rozložení“ a recyklace) po střih (variabilita a kombinovatelnost).

V sortimentu značky MONIKA NOVAKOVA jsou také kalhoty, Hamburg 02, foto: Idona Asamoah

V sortimentu značky MONIKA NOVAKOVA jsou také kalhoty, Hamburg 02, foto: Idona Asamoah

Produkty značky MONIKA NOVAKOVA jsou určené pro zákaznice, které upřednostňují kvalitu před kvantitou, ocení řemeslně propracované a zpracované oděvy a hledají nadčasové kousky do svého šatníku. Kolekce nabízí široké spektrum oděvů od šitých tunik, kalhotových sukní, kalhot, bund přes pletené šaty, svetry, tuniky, až po malé doplňky z prostřihů (zbytků) materiálů a zbytků přízí.

MONIKA NOVAKOVA, foto: František Oplatka

MONIKA NOVAKOVA, foto: František Oplatka

Historie značky MONIKA NOVAKOVA

Na značce začala pracovat v roce 2017 konceptem její zakladatelka a majitelka Monika Nováková, poptáváním a testováním materiálů a různých pletených vazeb. V rámci konceptu i dlouho přemýšlela nad názvem značky, nechtěla původně použít své vlastní jméno.

Jisté okolnosti ohledně trademarku však vedly opačným směrem. A tak představila poprvé v dubnu 2019 značku MONIKA NOVAKOVA v rámci SLOU DAYS v Praze. Svoji vlastní značku založila na základě zkušeností práce pro jiné značky, kdy měla potřebu vyjádřit, jak udržitelnou módu vidí a cítí ona.

Tvorba značky MONIKA NOVAKOVA je pestrá, foto: Marta Pang

Tvorba značky MONIKA NOVAKOVA je pestrá, foto: Marta Pang

Značka MONIKA NOVAKOVA nabízí produkty i ze lnu

Chtěla podpořit český textilní průmysl, tedy to, co z něj ještě zůstalo. A tak pro první kolekci (RE)LINE(N)  použila přírodní materiály a komponenty vyrobené výhradně v České republice. Jedině bavlněná vytkávaná etiketa pochází z Německa a GOTS certifikované nitě jsou vyrobené v Holandsku. Zde kvůli kvalitě musela zvolit zahraniční výrobu.

Len je mnohdy spojován s letně působícími oděvy, nařasené šaty na ramínka, lehké kimono tuniky a volné kalhoty v pase do gumy. Pod svojí značkou ale chtěla návrhářka Monika Nováková len vrátit do ulic nejen během dnů dovolené a víkendů, ale i do kanceláří během pracovních dní. A tomu přizpůsobila i gramáž látky.

Šaty značky MONIKA NOVAKOVA, foto: František Oplatka

Šaty značky MONIKA NOVAKOVA, foto: František Oplatka

Lny, které používá, jsou pevnější, drží krásně tvar i střih. Sluší jim proto mnohem lépe sklady než letně působící řasení, v pase mají variabilní zapínání namísto pruženky. Lněné produkty jsou jednoduše kombinovatelné mezi sebou tak i s pletenou kolekcí.

Pletené šaty značky MONIKA NOVAKOVA, Hamburg 08, foto: Idona Asamoah

Pletené šaty značky MONIKA NOVAKOVA, Hamburg 08, foto: Idona Asamoah

Aktuální nabídka značky MONIKA NOVAKOVA

Značka MONIKA NOVAKOVA aktuálně nabízí kombinaci pletených a šitých oděvů. Pletené produkty jsou převážně až na doplňky pletené na zakázku. Tímto způsobem může nabídnout alternaci délky oděvu, hloubky výstřihu apod., protože u pletenin tyto alternace nejsou možné jako u oděvů šitých. Nedají se jen tak ustřihnout a zkrátit. Také nabízí možnost zvolit barvu příze při zadání objednávky. Následně pak může designérka Nováková regulovat poptávku-nabídku a využít plně příze, které má i z dead stocku, pro objednané produkty.

Oděvy z kolekcí Moniky Novákové nosí ženy, které oceňují ruční zpracování a to, že používá lokálně vyrobené materiály, ale také materiály z dead stocku a nebo ze zbytkových přízí.

Šaty značky MONIKA NOVAKOVA jsou velmi pohodlné, foto: František Oplatka

Šaty značky MONIKA NOVAKOVA jsou velmi pohodlné, foto: František Oplatka

Zákaznice značky MONIKA NOVAKOVA oceňují, že její designérka dbá nejen na udržitelnost u materiálů, ale u celé produkce. Řadí se mezi ně spoluzakladatelka Rethink Architecture (projekt udržitelné architektury) Kateřina Eklová.

Mezi zákaznicemi jsou ženy z různých odvětví – marketingová specialistka a srdcí surfařka Tereza, žurnalistka a editorka Dominika, eco-warrior Veronika, paní učitelka češtiny z Hradce Králové, aj. Vzhledem k tomu, že pletené oděvy vytváří Monika Nováková na zakázku, zná velkou část svých zákaznic osobně. A všechny jsou celebritami každodenního běhu života.

Móda značky MONIKA NOVAKOVA je pohodlná, ale i krásná, HAMBURG 05, foto: Idona Asanoah

Móda značky MONIKA NOVAKOVA je pohodlná, ale i krásná, HAMBURG 05, foto: Idona Asamoah

Jak vypadá budoucnost značky MONIKA NOVAKOVA?

Módní návrhářka Monika Nováková věří, že se jí podaří značku pomalu, ale jistě rozvíjet. Má již mnoho nápadů na další produkty, má rovněž nakoupené nové lněné materiály. Ze širokých pruhů se přesune k decentnější rybí kosti. Jsou to velice krásné materiály se vzorem tón v tónu, také v šedé, modré a tmavě zelené. Nemůže se dočkat, až začne na jejich přeměně v oděv pracovat.

Twins 2, foto: Marta Pang

Twins 2, foto: Marta Pang

Navštivte webové stránky MONIKA NOVAKOVA a kontaktujte módní návrhářku Moniku Novákovou zde. Aktuální dění značky MONIKA NOVAKOVA můžete sledovat na sociálních sítích Facebook a Instagram.

Další módní tipy nalezenete v naší kategorii Novinky z módy a zajímavé rozhovory si můžete přečíst v kategorii Rozhovory.