Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze vydalo katalog k plánované výstavě MÓDA V MODRÉ. TRADICE A SOUČASNOT INDIGA V JAPONSKÉM A ČESKÉM TEXTILU.

Katalog k výstavě, která je plánovaná na konec roku 2021 v Uměleckoprůmyslovém museu v Praz, shrnuje tradici a současnost českého a japonského textilu a oděvu barveného indigem z pohledu historiků umění a etnografů.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze vydalo katalog k plánované výstavě o modrotisku

O obsahu knihy:

Publikace seznamuje s tradičními japonskými vzorovacími technikami. Soustředí se zejména na letní oděv jukatu a jeho proměny od 19. století po současnost: vedle historických příkladů představuje tamní současné návrháře a umělce, jakými jsou například Nobuo Macubara či Šihoko Fukumoto, ale i světoznámá značka Issey Miyake.

Druhá část knihy se věnuje českému modrotisku – přibližuje nepřerušenou linii vedoucí od tradičních moravských krojů, přes inspirativní produkci Ústředí lidové a umělecké výroby (ÚLUV) až po současný módní a textilní design a umění.

Ukázky tvorby Liběny Rochové, Kláry Nademlýnské nebo Moniky Drápalové a dalších tuzemských návrhářů a umělců dokazují, že modrotisk nepatří minulosti, ale naopak, v současné módě a umění je stále aktuální. Kniha byla vydána u příležitosti 100. výročí vztahů mezi Českou republikou a Japonskem v roce 2020.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze vydalo katalog k plánované výstavě o modrotisku

Technické údaje o knize:

vydavatel: Uměleckoprůmyslové museum v Praze
editorka: Markéta Vinglerová
texty: Vlasta Čiháková Noshiro, Lenka Drápalová, Klára Jurková, Secuko Šibata, Markéta Vinglerová
grafický design: Adéla Svobodová, Tereza Hejmová
vydání: české s anglickým resumé
formát: 25,1 x 17,8 cm, měkká vazba
počet stran: 184
počet reprodukcí: 143
ISBN 978-80-7101-193-4

Zdroj informací a fotografií: https://www.upm.cz/moda-v-modre-tradice-a-soucasnost-indiga-v-japonskem-a-ceskem-textilu/