Módní průmysl je často vnímán jako něco, díky čemu máme svoje oblíbené oblečení. Oblečení je více než jen, dočasně použitá, látková pokrývka našeho těla. Bohužel oděvní průmysl, část módního průmyslu má také svou odvrácenou stranu.

Ženy tvoří v globálním oděvním průmyslu drtivou většinu a pracují v otřesných podmínkách. Jsou nedostatečně finančně ohodnoceny, čelí genderově podmíněnému násilí a sexistickým poznámkám a nemravným návrhům. Přesto ovšem usilují o to, aby jejich hlas byl slyšet, zaujímají vedoucí postavení ve změně jejich situace.

80 procent pracovníků jsou ženy

Odhaduje se, že 60 milionů pracovníků pracujících v oděvním průmyslu vytváří jeho miliardový zisk. 80 procent z těchto pracovníků jsou ženy. Je to součást obsáhlé integrované obchodní praxe, vytvářející překážky pro pracovníky během realizace jejich základních práv během výkonu jejich práce.

Oděvní průmysl je proslulý méně než slušnými pracovními podmínkami. V továrnách, kde významné značky nakupují oděvy, které prodávají, je často ženám zamezeno mít mateřskou dovolenou, pečovat o své děti a v bezpečí cestovat do zaměstnání. K těmto strukturálním porušením se přidává prevalence násilí založeného na pohlaví.

Na vině tomuto jsou nedostatečné zákony upravující práci, čehož využívá mnoho módních značek. Pracovníci zde mají jen nepatrně málo možností shlukovat se a užívat základních práv. Ženy se obvykle naplno starají také o domácnost, a proto jim příliš času na boj za svá nezbývá.

Vlastní genderové postavení přináší ženám obavy

Ženy se obávají vyjádřit nesouhlas, jejich nedostatečná schopnost shromáždit se a bojovat , někdy posiluje stereotyp žen jako poslušných bytostí, proto, že jsou ženy. Ty, co bojují podstupují skutečně vysoká rizika.

Genderová diskriminace probíhá ve všech zemích, ve kterých se oděvy v současné době vyrábějí. Ženy jsou často vystavovány slovnímu a fyzickému násilí a sexuálnímu obtěžování. Pracují také ve strachu, že by mohly být napadeny nebo znásilněny na cestě z práce domů pozdě v noci.

Zdroj informací a další informace: https://cleanclothes.org/gender-discrimination