Modely z Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM (Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze) inspirované vozidlem značky Škoda Auto.

Škoda ENYAQ iV inspirací

Oděvy stejně jako design automobilů musí respektovat řadu pravidel, vyhovět potřebám svých uživatelů a reagovat na aktuální trendy. Škoda Auto, Harpers´s Bazaar a UMPRUM připravili interní soutěž, pro kterou mladí návrháři vytvořili módní kolekce inspirované elektrickým SUV Škoda ENYAQ iV. Do výběru se dostaly kolekce Jana Smejkala, Hany Valtové a Valerie Jurčíkové z Ateliéru designu oděvu a obuvi. Všechny soutěžní práce mimo jiné přihlížely k udržitelnosti a využití ekologických materiálů.   

 Jan Smejkal vycházel z ostrého tvarosloví křišťálu, které zakomponoval do předimenzovaných ramen. Každý outfit je doplněn o kožený prvek, jakým je krátký top či lemování. Detailem, který se v Janových soutěžních návrzích opakuje, je výrazné prošívání, které evokuje tvary karoserie vozu.

Modely z Ateliéru designu oděvu a obuvi inspirované vozidlem značky Škoda Auto

Návrh Jana Smejkala

 Hana Valtová se zaměřuje především na nositelnost a práci s udržitelnými materiály. Do soutěže předložila skici modelů inspirovaných přírodou. Pro kolekci, která v sobě nese organické tvary, navrhla také kabelky z eko kůže s madlem z materiálu vyrobeného s příměsí křišťálu. Tlumené, zemité barvy kompenzuje neobvyklým střihem. “Modely mají vyjadřovat zemitost, organičnost a nekontrolovatelnou živost přírody,” říká o své soutěžní minikolekci mladá návrhářka.

Modely z Ateliéru designu oděvu a obuvi inspirované vozidlem značky Škoda Auto Modely z Ateliéru designu oděvu a obuvi inspirované vozidlem značky Škoda Auto

Návrh Hany Valtové

 Valerie Jurčíková přistupuje ke každému kusu oblečení individuálně. Hraje si s jeho tvarem a formou. Pro soutěž vytvořila modely z použité výplně automobilových pneumatik. Netradiční materiál jí umožnil vytvořit futuristicky působící tvary evokující živý organismus. Ve svých návrzích se nechala inspirovat interiérem vozu.

                                                    Modely z Ateliéru designu oděvu a obuvi inspirované vozidlem značky Škoda Auto Modely z Ateliéru designu oděvu a obuvi inspirované vozidlem značky Škoda Auto

Návrh Valerie Jurčíkové

Jednotlivé návrhy jsou představeny v aktuálním, červnovém vydání časopisu Haarper´s Bazar. O vítězi, který získá odměnu 10 000 Kč na tvorbu své další kolekce, se bude veřejně hlasovat na Instagramu- https://www.instagram.com/harpersbazaarcz/.

Podrobnosti k fotografiím použitým v tomto článku:

Návrháři: Jan Smejkal, Hana Valtová, Valerie Jurčíková
Foto: Benedikt Renč
Video: Veronika Donutková
Styling a supervize: Lucie Tomišková
Make-up a vlasy: Dáša Krsková
Modelka: Marina K. (Elite Model)
Produkce: Abigail Lišková

Zdroj informací a podrobnosti: https://www.umprum.cz/web/cs/uzite-umeni/design-odevu-a-obuvi/modely-atelieru-designu-odevu-a-obuvi-inspirovane-skoda-auto-11423

Úvodní fotografie: koncepce Jana Smejkala