Zimní klauzury 2023 VOŠONSPŠO v Praze

Bezesporu byla poslední doba kovidová a pokovidová velmi náročná nejen pro lidi jako celek, ale i jednotlivce a také skupiny. Jednou z těchto skupin jsou i studenti zvláště pak těch kreativních oborů, kam patří i studenti VOŠONSPŠO (Vyšší odborné školy oděvního návrhářství a Střední průmyslové školy oděvní v Praze).
Studenti zmíněné školy, stejně jako jejich učitelé ale ukázali, že ani těžká doba není nepřekonatelná překážka. I tyto klauzury (klauzurní práce) jsou velmi povedené a obě strany ovšem uznávají, že fyzická výuka zvláště některých předmětů je nezastupitelná online způsobem výuky.
Ukázka klauzury - minimalismus

Ukázka klauzury – minimalismus

Persona jako téma klauzurních prací a módní přehlídky

Každé klauzury (klauzurní práce) mají vždy nějaké konkrétní téma. Pro ty letošní bylo zvoleno téma Persona. Toto téma spojuje klauzurní práce a nadcházející módní přehlídku modelů studentské práce studentů 4. ročníku.

Téma Persona je rozdělena do 4 podtémat: Něžnost, Minimalismus, Nová věčnost, Temnota

Persona vyjadřuje nejniternější pocity lidské osobnosti.
Něžnost se inspiruje uměleckým směrem impresionismus.
Minimalismus si zakládá na dokonalém zpracování modelu.
Nová věcčost se inspiruje ruční textilní práci (technika škrobení, vyšívání)
Temnota se odvíjí od umělecké techniky Informel. Zde působí rozklad, deformaci, antiutopia.
Studenti VOŠONSPŠO jsou šikovní

Studenti VOŠONSPŠO jsou šikovní

Na každé klauzurní práci jednotlivého studenta či studentky je znát osobitý a kreativní přístup s nímž ke zpracování zadání pro práci přistupovali. Ty z nejlépe hodnocených klauzurních prací mají skutečnou hloubku a snoubí v sobě skvěle pojaté zpracování všech dílčích částí od návrhu, malby, zhotovení klauzury, tak i ušití daného výsledného modelu, jež je zhotoven za pomocí propracovaného střihu, ušítí a vše je, jak má být. Studentky a studenti otiskují do svých klauzurních prací kus sebe sama.
Jedna z dalších zimních klauzur

Jedna z dalších zimních klauzur

Klauzurní práce (klauzury) si žádají čas a strategii

Studenti začali pracovat na tématu od září 2022. Nejprve bylo potřeba mít myšlenku, po té se volila barevná škála a typ materiálu. Byly například 2 typy základních materiálu pro témata a dál si mohli volit navíc jiný materiál jako doplňkový.  Je to složitý proces, který musí mít myšlenku, to je zásadní. Nejdříve si model dělají ze zkušebního materiálu (aby věděli, jak se ten jimi vybraný, konkrétní materiál chová apod.), po té šijí naostro. Vytvářejí si ještě k tomu návrhovou řadu moodboard a fotodokumentaci.
Další klauzurní práce studenta z VOŠONSPŠO

Další klauzurní práce studenta z VOŠONSPŠO

Výsledné modely uvidíte za nedlouho na módní přehlídce. Na módní přehlídku se můžete těšit v únoru letošního roku 2023. Více informací se dozvíte na našem webu i sociálních sítích již brzy.
Více informací o VOŠONSPŠO (Vyšší odborné škole oděvního návrhářství a Střední průmyslové škole oděvní) se dozvíte na jejím webu.
Další zajímavé články si můžete přečíst ZDE.
Zdroj fotografií: archiv Sandry Friebové