Jak vznikají udržitelné tenisky (udržitelná obuv) na míru od obuvníka Michaela Horkého?

Hodně jsem přemýšlela, do jaké kategorie zde na webu Fashion Industry CZ umístím slíbený článek o tom, jak vznikaly moje první udržitelné tenisky na míru od obuvníka Michaela Horkého. Po zralé úvaze jsem se rozhodla  článek s tématem moje udržitelná obuv umístit sem, do kategorie Novinky z módy.

Udržitelná obuv na míru z rostlinných polymerů

Od nápadu k realizaci

Pravidelní návštěvníci webu Fashion Industry CZ ví, že příležitostně spolupracuji s vyhlášeným brněnským obuvníkem Michaelem Horkým, který tvoří obuv na zakázku, chcete – li označení obuv na míru, máte ho mít, z luxusních kůží.

Pana Horkého, který je současně velmi přátelský a milý člověk, si jako profesionála velmi vážím. Je odborníkem na své řemeslo a co je zásadní, stále hledá nové technologie v zahraničí, které s potěšením zařazuje do realizace svého řemesla.

Jednou jsme s Michaelem Horkým měli debatu o aktuálních novinkách v oblasti materiálů na výrobu obuvi apod. a on mi řekl, že za pár dnů bude mít rostlinné polymery. Moje zvědavá duše a láska k novinkám a fashion oblasti celkově mě přiměla k otázce, co to je?

Co jsou to vlastně rostlinné polymery, z nichž lze vyrobit udržitelnou obuv

Co jsou to vlastně rostlinné polymery, z nichž lze vyrobit udržitelnou obuv? Autor fotografie: Michael Horký

Co jsou vlastně rostlinné polymery z nichž může vzniknout udržitelná obuv (udržitelné tenisky)

Rostlinné polymery jsou materiály, ze kterých je možné vyrobit částečně udržitelnou obuv. Jedná se o velmi obsáhlé téma. Rostlinné polymery do značné míry šetří přírodu, už jen tím, že jsou rostlinného původu, při svém růstu zpotřebovávají CO2. Důležitá informace, každý typ rostlinného polymeru vznikají mírně či zcela odlišnou technologií.

Po tom, co jsem zjistila stručnou odpověď, jsme s panem obuvníkem Horkým v debatě pokračovali a on mi sdělil své plány vytvořit z tohoto typu materiálu, který je například vyroben z ananasu, agáve, korku, manga, kokosových vláken, konopí a dalších, obuv s tím, že začne nejdříve u sebe, aby věděl, co vlastně tvoří a má v úmyslu pokračovat dál a oslovit další lidi, tzv. zkušební chodce rozdílných profesí a odlišného životního stylu.

Udržitelné tenisky na míru během procesu výroby u obuvníka Michaela Horkého

Udržitelné tenisky na míru během procesu výroby u obuvníka Michaela Horkého. Autor fotografie: Michael Horký

I udržitelná obuv může projít schválením odborné instituce

Když pan Horký něco dělá, tak naplno a kvalitně do posledních detailů. Jako zkušený obuvník ví, že je vhodné, aby inovativní obuv, jakou udržitelná obuv, ať už ve zpracování udržitelných tenisek či jiném typu obuvi, prošla schvalovacím procesem Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, protože to chrání všechny strany, jak obuvníka, tak zákazníka a dává to jakýsi punc standardu kvality i u inovativního a velmi nevšedního výrobku.

Výběr z nabídky rostlinných polymerů byl pro mě těžký

Bylo mi obrovským potěšením, když mě pan Horký jako zkušební chodkyni oslovil. Jsem od přírody celkem nedočkavá osoba a zvědavá asi jako většina žen. Tyto vlastnostni jsou nám tak nějak typicky obvyklé. Michael Horký mě informoval, že bude chvíli trvat než se k němu dostane celý vzorník rostlinných polymerů od korku, přes ananas, až po agáve.

Čas naštěstí běží rychle a jednou mi zazvonil telefon a volal mi pan obuvník Horký a říká: “ Tak mám to zde, stav se ke mně do dílny a domluvíme se, kterou vybereme kombinaci apod.„. Když jsem po vstupu do ševcovské dílny značky Horký boty uviděla ten obsáhlý výběr ve vzorníku rostlinných polymerů, mé srdce nadšením zaplesalo, ale po chvíli se mě zmocnila drobná panika, který si vyberu? Všechny mít nemůžu – z technických důvodů, nejsem stonožka a nohy mám jen dvě.

Na své si totiž přijdou i milovníci a milovnice extravagance, nakonec jsme se předběžně domluvili s panem obuvníkem na teniskách, abych v nich chodila co nejčastěji a mohla plnit svoji roli zkušební chodkyně maximálně. V jakých barvách tenisky měly být vyrobené?

Když vzniká udržitelná obuv, je fajn dát obuvníkovi volnou ruku

Jak už to tak bývá, zvláště u lidí, kteří jsou kreativní jako já i pan obuvník, vzhledem k tomu, že projekt udržitelné tenisky na míru je zkušební, v průběhu procesu jejich tvorby se ukázaly další cesty a pan obuvník přicházel s inovacemi v technologii tvorby mé obuvi a já jsem si řekla, dám mu volnou ruku a nechám se překvapit výsledkem.

Slavnostní předávání - udržitelná obuv na míru. K předání došlo na veletrhu Styl a Kabo v Brně během srpnové edice.

Slavnostní předávání – udržitelná obuv na míru. K předání došlo na veletrhu Styl a Kabo v Brně během srpnové edice.

Slavnostní předání – výsledek projektu udržitelné tenisky na míru (udržitelná obuv na míru)

K tomuto slavnostně došlo na odborném B2B veletrhu Styl a Kabo v prostorách brněnského výstaviště u banneru Fashion Industry CZ s tím, že jsem měla hrubou představu jak obuv vypadá, protože mi pan obuvník posílal průběžně fotky, ale závěrečnou fázi si už pro mě něchal jako překvapení, za což jsem mu vděčná a jsem ráda, že jsem mu svěřila svoji důvěru.

V obuvi jsem absolvovala druhý veletržní den na výstavišti v Brně a procházela se i po městě. Musím říct, že udržitelná obuv od obuvníka Michaela Horkého je skvělá a chůzi v ní si užívám.

O mojí udržitelné obuvi, udržitelných teniskách se ráda zmíním i v nějakém dalším článku zde na Fashion Industry CZ, ale i příspěvcích na sociálních sítích.

Kontaktovat, pro více informací nejen o možnostech udržitelné obuvi, ale i zájmu o její zhotovení jakož i dalšího typu obuvi, obuvníka Michaela Horkého můžete přímo. Navštivte jeho web.

Další zajímavé články o módě, dění v módním průmyslu i ekonomice naleznete ZDE.

Zdroj všech neoznačných fotografií v tomto článku, včetně té úvodní: archiv Sandry Friebové