ČOI (Česká obchodní inspekce) zajistila na Hatích za jediný den padělky za téměř 24 mil. Kč. Česká obchodní inspekce Jihomoravského a Zlínského kraje uskutečnila mimořádnou kontrolní akci na tržnici Hatě. Zajistila 4 660 kusů padělků v hodnotě originálů téměř za 24 milionů korun. „Zboží porušující práva duševního vlastnictví bylo nalezeno a zajištěno na 31 místech. V rámci kontrolní akce bylo využito pravomoci České obchodní inspekce a byly otevřeny 2 osobní automobily a 3 vstupy nebytových prostor a 4 stánky,“ říká k výsledkům rozsáhlé kontrolní akce ředitel ČOI Inspektorátu pro Jihomoravský a Zlínský kraj Karel Havlíček.

Kontrolní akce na tržnici Hatě, která proběhla 25. srpna 2021, byla zaměřena na dodržování zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, respektive prodej, nabídku a skladování zboží porušující některá práva duševního vlastnictví (padělky).

Zboží porušující práva duševního vlastnictví bylo nalezeno a zajištěno na 31 místech. V rámci kontrolní akce bylo využito pravomoci České obchodní inspekce a byly otevřeny 2 osobní automobily a 3 vstupy nebytových prostor a 4 stánky. Ve všech otevíraných prostorách bylo nalezeno zboží porušující práva duševního vlastnictví.

Jaké byly uloženy sankce?

Po vypracování všech odborných posudků potvrzujících zajištění padělků světových značek bude s kontrolovanými osobami zahájeno správní řízení, ve kterém bude rozhodnuto o výši pokuty a o propadnutí zboží. Výrobky budou následně zlikvidovány nebo předány k humanitárním účelům.

Případy zboží, které bylo nalezeno mimo prodejní stánky, budou zahájeny v rámci správních řízení s neznámou osobou a správcem tržnice. Akce se zúčastnilo 34 pracovníků České obchodní inspekce a 30 příslušníků Policie ČR a zástupci ochranných známek.

Celkem bylo za jediný den zajištěno 4.660 ks (či párů) výrobků, respektive padělků textilních oděvů, obuvi a galanterie. Celková hodnota zajištěného zboží vyčíslená v cenách originálu je 23 701 999 Kč. Jedná se tak historicky o druhé největší zajištění padělků na tržnici Hatě za jediný den.

Ve všech 31 případech bude zahájeno správní řízení, ve kterém bude také rozhodnuto o výši pokuty.

Zdroj informací a fotografie: https://www.coi.cz/coi-zajistila-na-hatich-za-jediny-den-padelky-za-temer-24-mil-kc/