Od 1. 8. 2021 může za kulturou i do obchodů více lidí. Jak se uvolňuje? K uvolnění zbývajících restrikcí, které se týkaly obchodů, restaurací, služeb i kulturních akcí, dochází během léta postupně. Úpravy nastaly v červnu i červenci. Od 1. srpna může na kulturní akce více lidí, v klubech se smí opět tancovat.

V dubnu byly zrušeny první restrikce přijaté kvůli krizi ve zdravotnictví. Některé obchody či farmářské trhy otevřely 12. dubna. Ke stejnému datu se děti začaly vracet do škol. Všechny maloobchodní prodejny a restauratéři (na předzahrádkách) přivítali zákazníky po 10. respektive 17. květnu. Od pondělí 24. 5. jsou opět v provozu hotely, penziony a další ubytovací zařízení. Do lavic se vrátili středoškoláci v celé republice, zrušena byla střídavá výuka na všech základních školách. Na konci května otevřely restaurace i uvnitř, bazény, sauny a wellness centra.

Od 1. 8. se většímu počtu diváků otevírají sportovní i kulturní akce venku i uvnitř, volnější jsou pravidla pro návštěvy památek nebo zoologických či botanických zahrad. Také obchody pojmou od srpna více zákazníků. Bazény a sauny mohou konečně fungovat na plnou kapacitu.

Od 1. 8. 2021 se může:

Volnočasové aktivity

U volnočasových aktivit se smí nově potkat až 1000 lidí ve vnitřních prostorech a 2000 lidí ve venku (dosud 500 respektive 1000 návštěvníků). Nesplňuje-li někdo podmínky pro bezinfekčnost, tj. očkování, test nebo prodělanou nemoc, smí být nově součástí skupiny max. 20 osob. Dosud to bylo 10 lidí.

Od 1. 8. 2021 může za kulturou i do obchodů více lidí

Obchody – kamenné prodejny

Minimální rozestupy zákazníků už nejsou 2 ale jen 1,5 metru. Povinnost tradičně neplatí u členů jedné domácnosti. Omezení kapacity na jednoho zákazníka na metry čtvereční zůstává v platnosti. Nejde už ale o jednoho člověka na 15, ale jen 10 metrů čtverečních plochy prodejny. Opatření se nevztahují na dítě v doprovodu dospělého.

Služby

Provozovatelé kadeřnictví, holičství i dalších služeb musejí zajistit rozestupy křesel nejméně 1,5 metru. Nadále platí povinnost kontrolovat bezinfekčnost klientů. Pokud ji klient nedoloží, služba mu nebude poskytnuta.

Od 1. 8. 2021 může za kulturou i do obchodů více lidí

Kluby a diskotéky

Povolen je tanec na diskotékách a v klubech. Pouze ale lidem s očkováním, potvrzením o prodělání covid-19 v uplynulých 180 dnech nebo s negativním testem z odběrného místa. Ten pro tento účel platí pouze 24 hodin.

Historické památky – hrady a zámky

Organizované skupiny do dvaceti osob se při prohlídkách nemusejí prokazovat certifikáty o bezinfekčnosti.

Kultura a sportovní události

Místo 5000 může být na venkovních akcích nově 7000 osob. U stojících diváků se zmenší povinné rozestupy ze 4 na 2 metry čtvereční plochy. Od jeviště musí být odstup minimálně dva metry. Na vnitřních akcích se počet mění z 2000 na maximálně 3000, všichni diváci ale musí být usazeni a všichni musí mít očkování, test nebo prodělanou nemoc.

Je možné hostit i víc diváků nad uvedené limity až do naplnění plné kapacity míst k sezení. K tomu je ale opět nutné očkování nebo prodělaná nemoc, přičemž potvrzení je nutné doložit už při koupi vstupenky. Test v tomto případě nestačí.

U výstavních prostor je možné využít 75 procent plochy. Zůstává ale omezení na 10 m2 na osobu.

Od 1. 8. 2021 může za kulturou i do obchodů více lidí

Dětské akce

Navyšuje se počet účastníků dětských akcí z 500 na 1000 uvnitř, ve venkovních prostorách se počty mění z 1000 na 2000. U zoologických a botanických zahrad se prohlídek může účastnit až 20 lidí bez omezení. Dále bude platit to, že může být naplněno nejvýše 75 procent kapacity z maximálního možného počtu návštěvníků.

Zdroj informací a další podrobnosti: https://www.businessinfo.cz/clanky/jak-uvolnovat-podle-pes-obchody-i-restaurace-otevrou-najednou/?utm_medium=email&utm_source=sendpress&utm_campaign

Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com