Minerva 1881 – 2021. Tradice, historie, současnost. Navštivte výstavu věnovanou šicím strojům Minera. Příležitost máte až do 30. dubna 2022 v Technickém muzeu v Brně.

šicí stroje Minerva

šicí stroje Minerva

O výstavě věnované šicím strojům Minerva

Výstavní projekt dokumentující dlouholetou a úspěšnou historii firmy na výrobu šicích strojů Minerva, která v loňském roce, kdy byla výstava otevřena, oslavila 140. výročí svého založení.

Minerva – značka, která je notoricky spjatá s výrobou šicích strojů, je v České republice synonymem kvality, tradice a řemesla. První šicí stroj s označením Minerva byl vyroben přesně před 140 lety. Technické muzeum v Brně připomíná 140. výročí veřejnosti touto výstavou.

Výstavní projekt Minerva 1881–2021 představuje tradici úspěšného českého podniku, který čelil oběma světovým válkám i několika zásadním změnám politického zřízení a přesto svou výrobu nikdy nepřerušil. Firma Minerva vznikla úsilím dvou českých řemeslníků, Emila Rezlera a Josefa Komárka, kteří v roce 1881 založili závod na výrobu šicích strojů ve Vídni. Byla to první česká společnost vyrábějící šicí stroje nejen ve Vídni, ale i v celém Rakousko-Uhersku.

Návštěvníci muzea si od 10. srpna 2021 mohou prohlédnout několik desítek šicích strojů různých provedení, zdobení a barev. Výstava kromě domácích „mašin“ představuje také velké průmyslové stroje pro textilní, obuvnický, galanterní a automobilový průmysl. Nechybí ani dobový reklamní průmysl a ukázky nejznámějších reklamních plakátů a sloganů. Výstavu doplňují ukázky oděvů z dané doby, které prezentují nejen tehdejší módu, ale i techniky strojového šití a zpracování.

Pro malé návštěvníky je ve výstavě připravený interaktivní hrací koutek, kde si děti zábavnou formou zkusí, jaké to je být švadlenou, naučí se rozlišovat materiály i druhy textilních vláken nebo pojmenovat příslušenství šicích strojů.

Zdroj informací a podrobnosti: https://www.tmbrno.cz/akce/minerva-1881-2021/

Informace o dalších fashion událostech naleznete v kategorii Módní události.

Zdroj fotografií: Technické muzeum v Brně