Praha – V rámci ARTSEMESTRu léto 2021 byl prezentován um studentů UMPRUM (Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze). Výstava klauzurních a semestrálních prací studentů UMPRUM Artsemestr se poprvé dostala mimo prostředí ateliérů. Všechny práce byly umístěny na jednom místě, a to v prostorách Haly 13 Pražské tržnice v městské části Praha Holešovice.

„K vystavení prací našich studentů mimo historickou budovu UMPRUM na náměstí Jana Palacha jsme se rozhodli vzhledem k probíhajícímu stěhování dílenského zázemí do nové technologické budovy v Mikulandské ulici. Skloubit přehlídku a stěhování bylo dost nepředstavitelné, proto jsme přijali nabídku Magistrátu hl. města Prahy a výstavu uspořádali v holešovické tržnici“, říká ke změně místa rektor UMPRUM prof. Jindřich Vybíral.

Změna prostředí nabídla zcela nový pohled na práce studentů UMPRUM. „Čeká nás vystavit obrovské množství prací z různých oborů. Jak vše nainstalovat, to nám vnuklo samo prostředí. Výstava bude připomínat velké tržiště a divák se stejně jako v Holešovicích bude moci „ztratit“ v hromadě pestrých exponátů. Architektonické zpracování instalace si vzali na starosti pedagogové Ateliéru architektury III Imrich Vaško a Shota Tsikoliya.“, dodává prorektor Radek Sidun.

Díky instalaci zmizely interiérové a mentální příčky mezi ateliéry. Vše se ocitnulo v jedné výstavní krajině, na jednom výstavním mole, na kterém se střídaly média a formáty jednotlivých uměleckých, designérských a architektonických disciplín.

ARTSEMESTR léto 2021 - změna lokace výstavy

Co bylo k vidění na výstavě ARTSEMESTR léto 2021?

Na návštěvníky čekaly například návrhy revitalizace centra sídliště Petřiny, které Ateliér architektury I zpracovával pro soutěž České komory architektů. Dalším projektem, jenž se možná dočká své realizace, jsou interiéry nových hospod Gambrinus, které vytvořili studenti Ateliéru designu nábytku a interiéru ve spolupráci s Plzeňským prazdrojem.

Za pozornost jistě stojí i kolekce UNIQUE CLIENT studentů Ateliéru designu oděvu a obuvi, kteří se věnovali oděvům určeným pro lidi, kteří například ze zdravotních důvodů nemohou nosit tzv. konfekční oblečení. Hlavním téma semestru bylo zaměřeno na klienty s „nekonfekční“ postavou, které oděvní výroba nemá primárně ve svém „hledáčku“. Studenti se zaměřili na fyzickou stránku lidského těla, tělesnost, ale i psychologii práce s vybraným klientem, pro kterého navrhovali specifickou oděvní kolekci. Kromě individuálních kolekcí byl i společný ateliérový úkol – vytvoření šatníku pro klienta Marka, který byl zároveň inspirací k zadání tohoto tématu. Výsledné kolekce byly nafoceny ve spolupráci s Ateliérem fotografie II.

Ateliér textilní tvorby se po loňských experimentech s orobincem věnoval v letošním semestru proutí. Kromě drobnějších objektů připravil z tohoto materiálu velký variabilní pavilon, který byl umístěný venku. Z vody na břeh  – Revize procesu pletení vrby trojmužné, vrby košíkářské a vrby nachové. // klauzura: Holešovická Stav(r)ba – Venkovní konceptuální interaktivní instalace s použitím vrbového proutí.

Ateliér filmové a televizní grafiky se během posledního roku soustředil na přípravy oslav 70ti let své existence. Na přehlídce Artsemestr nabídnul v prostorách improvizovaného kina v 1. patře Haly 13 filmy vycházející z principu animovaného dokumentu.

ARTSEMESTR léto 2021 - změna lokace výstavy

Podrobnosti k Artsemestru léto 2021

Letošní Artsemestr představil na 350 studentů a jejich semestrální a klauzurní práce. Výstavou ARTSEMESTR léto 2021 to ale nekončí. Od poloviny června do jeho konce bude v Hale 13 k vidění i výstava Diplomky a bakalářky.
 „V příštím semestru bychom obě výstavy opět rádi vrátili zpět na půdu UMPRUM. Těšíme se, že budou k vidění i v prostorách nové technologické budovy“, představuje výhled do budoucna rektor školy.

Architektonické zpracování výstavy: Imrich Vaško a Shota Tsikoliya
Instalace: Extended
Produkce: Šárka Váňová
Grafika: Josefína Karlíková a Matěj Vojtuš
Fotografie: Ondřej Kubeš, Samuel Petráš

Výstava ARTSEMESTR  léto 2021 se uskutečnila za podpory Magistrátu hl. města Prahy.

Zdroj informací: UMPRUM

Autoři fotografií: Ondřej Kubeš, Samuel Petráš