7. díl seriálu – Česká muzea zaměřená na módní průmysl – Expozice klobouků – Nový Jičín

Jak jsme v nedávné minulosti avizovali, rozhodli jsme se udělat seriál článků o českých muzeích zaměřených na módní průmysl a vše, co do něj spadá. Dnes si můžete přečíst již sedmý díl tohoto seriálu. Čtením našeho seriálů článků tak získáte tipy na výlet během letních prázdnin, což jistě oceníte nejen vy, ale i vaši blízcí, a to ať už se v Česku vydáte kamkoliv.

Do muzea můžete jít či jet cíleně a spojit to i s návštěvou dalších památek a zajímavostí v jeho okolí. Máte už plány na letní prázdniny? Přidejte si k nim návštěvu Expozice klobouků v Novém Jičíně, která je součástí Návštěvnického centra, které provozuje město Nový Jičín.

Návštěvnické centrum Nový Jičín - Expozice klobouků

Návštěvnické centrum Nový Jičín – Expozice klobouků

Dovolte nám představit vám Expozici klobouků v Novém Jičíně

Expozice klobouků je součástí Návštěvnického centra, které provozuje město Nový Jičín. Vznikla v prosinci 2011. V loňském roce 2021 tedy oslavila své první kulaté 10. výročí existence. Jejím cílem je přiblížit návštěvníkům pozoruhodný proces výroby pokrývek hlavy a zprostředkovat jim tak odpovídající zážitek.

Výroba klobouků je velmi zajímavá činnost

Výroba klobouků je velmi zajímavá činnost

Kloboučnická expozice se skládá ze tří částí

První část je věnována technologickému procesu výroby pokrývek hlavy.

Druhá a třetí, tedy zbývající části jsou ateliér a zkoušírna. V ateliéru si můžete zakoupit miniklobouček a na místě si ho vlastnoručně ozdobit. Vžijete se tak díky této možnosti do role módního návrháře.

V Návštěvnickém centru Nový Jičín - v Expozici klobouků můžete obdivovat mnoho skvostných klobouků

V Návštěvnickém centru Nový Jičín – v Expozici klobouků můžete obdivovat mnoho skvostných klobouků

Na vlastní kůži, nebo spíše hlavu

Ve zkoušírně si můžete nasadit na svoji hlavu klobouk a vyzkoušet si jej. Vybírat si můžete z až 300 reálných a několik desítek virtuálních modelů klobouků. Tato interaktivní možnost potěší všechny milovníky skvostných módních doplňků. Skvělou zprávou je, že v tom, který považujete za nejslušivější, se můžete vyfotit a snímek si zdarma odnést domů. Získáte tak památku na vaši návštěvu Expozice klobouků v Novém Jičíně, které je součástí Návštěvnického centra.

Který exponát v Expozici klobouků v Novém Jičíně je nejstarší a nejzajímavější?

Na rozdíl od nedaleké muzejní expozice v Žerotínském zámku si potrpíme na modernu, a proto nejstaršímu modelu je pouhých jedenáct let“, říká Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra v Novém Jičíně.

Je velmi těžké říct, který exponát je v Expozici klobouků v Novém Jičíně nejzajímavější, protože celá sbírka, která čítá více než 400 klobouků, má své neopakovatelné kouzlo. Sisály, plstěné, vlněné, dámské, pánské, zdobené – co kus, to originál… Ostatně, přijďte se přesvědčit, že slogan Expozice klobouků, která je součástí Návštěvnického centra a provozuje ji město Nový Jičín „Na každou hlavu se klobouk najde“ není ani trochu přehnaný! je pravidivý.

V Návštěvnickém centru Nový Jičín - v Expozici klobouků -je možné si klobouky také vyzkoušet

V Návštěvnickém centru Nový Jičín – v Expozici klobouků -je možné si klobouky také vyzkoušet

Skladba návštěvníků Expozice klobouků v Novém Jičíně je pestrá, zařaďte se do ní také

Expozice klobouků v Novém Jičíně je navštěvována zahraničními turisty ze sousedních zemí České republiky, tedy z převážně z Polska a Německa. Muzeum (Expozici klobouků) ale těší, že co se týká návštěvníků, převažují ti z Česka. Je to tedy jasná zpětná vazba, že historie klobouků, jejich výroba a možnost interaktivního zapojení se během návštěvy Expozice klobouků Čechy velmi zajímá.

Navštivte Expozici klobouků během letošního léta

Přes léto Návštěvnické centrum, pod které spadá Expozice klobouků v Novém Jičíně, pořádá událost s názvem „Den pro klobouk“, která je součástí projektu Technotrasa věnovaného technickým památkám Moravskoslezského kraje. Nabízí unikátní výlet do historie kloboučnictví v Novém Jičíně. Jako bonus si jeho účastníci mohou na závěr vytvarovat svůj vlastní klobouček na parním stroji.

Dámám bude slušet a páni je mohou obdivovat

Dámám bude slušet a páni je mohou obdivovat

Při návštěvě Nového Jičína se nebudete nudit ani v období po letních prázdninách do konce tohoto roku 2022

Pro období adventu chystá Návštěvnické centrum jedinečný poznávací projekt s názvem Historické perly Podbeskydí. Turistům představí krásu památkových rezervací v trojlístku sousedících měst – Nového Jičína, Štramberku a Příbora. V nabídce akcí nechybějí ani jarmarky – adventní i ty Novojičínské, pořádané v průběhu roku.

Vlastníte klobouk, který byste rádi darovali muzeu?

Vlastníte klobouk, který byste rádi darovali muzeu?

Expozice klobouků s potěšením přijímá darované exponáty

Případné darování exponátu v podobě klobouku Expozice klobouků v Novém Jičíně nadšeně přijme. Pokud chcete nějaký klobouk darovat, kontaktujte prosím personál Návštěvnického centra, jenž vám poradí, jak dále postupovat.

Zdroj informací: Návštěvnické centrum Nový Jičín/Expozice klobouků/Mgr. Radka Bobková, MBA

Zdroj všech fotografií: archiv Návštěvnického centra Nový Jičín

Předchozí díly našeho seriálu článků věnovaného českým muzeím, která se zaměřují na český módní průmysl si můžete přečíst v kategorii Módní události.

Více informací o Návštěvnickém centru Nový Jičín a Expozici klobouků najdete ZDE.