3. díl seriálu – Česká muzea zaměřená na módní průmysl – Moravská Galerie v Brně
Jak jsme v nedávné minulosti avizovali, rozhodli jsme se udělat seriál článků o českých muzeích zaměřených na módní průmysl a vše, co do něj spadá. Dnes si můžete přečíst již třetí díl tohoto seriálu. Čtením našeho seriálů článků tak získáte tipy na výlet během letních prázdnin, což jistě oceníte nejen vy, ale i vaši blízcí, a to ať už se v Česku vydáte kamkoliv. Do muzea můžete jít či jet cíleně a spojit to i s návštěvou dalších památek a zajímavostí v jeho okolí. Máte už plány na letní prázdniny? Přidejte si k nim návštěvu Moravské Galerie v Brně.
V čem se Moravská Galerie odlišuje od ostatních českých muzeí, která věnují prostor odvětví módního průmyslu, ať už se jedná o textil, oděv apod.?
Sbírka textilu a módy Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie má v rámci ČR srovnání pouze s UPM (Uměleckoprůmyslové muzeum) v Praze, kde je textilní sbírka ještě rozsáhlejší a Severočeským muzeem v Liberci. Všechny tyto sbírky vznikaly od konce 19. století v souvislosti s rozvojem uměleckoprůmyslových muzeí a zahrnují ukázky fragmentů historických textilií, výšivek, krajek, tapiserie, oděvy a oděvní doplňky aj., od koptských hrobových textilií z 4.-5. století po současný textilní a oděvní design.
Sbírka Moravské galerie se specificky zaměřuje na historii vlnařské výroby v Brně, které bylo kdysi Rakouským/Moravským Manchesterem (uspořádána byla na toto téma výstavu Brno – moravský Manchester. 250 let metropole textilního průmyslu a výstavu netkaných textilií Art Protis a Artaig Inez Tuschnerové, které se realizovaly – a realizují – výhradně v Brně), a v posledních letech klade Moravská Galerie velký důraz na akvizice oděvů současných českých designérů.
Sbírka Moravské Galerie obsahuje i oděvy tematizující udržitelnou a etickou módu
Sbírka textilu a oděvů není celá běžně k vidění, badatelé ale mají přístup do depozitáře po předchozí domluvě, nahlédnout lze do sbírky také prostřednictvím online sbírek na webu MG. Návštěvníci mají ale možnost vidět celou řadu exponátů v nové expozici Art Design Fashion v Uměleckoprůmyslovém muzeu MG, kde jsou vystaveny oděvy a textilie v sále zvaném Jeskyně. Panorama designu – od vyšívaného fraku z Francie z konce 18. století, plesové šaty ze salonu Františka Matějovského z konce 19. století, po řadu prvorepublikových oděvů, šatů z ÚBOKU, ÚLUVu, kabátu z OP Prostějova po autorskou módu Zdeny Bauerové, Michala Švarce nebo Renaty Madarové.
V sále 2000+ Design jsou pak vystaveny oděvy tematizující udržitelnou a etickou módu (Barbora Procházková, Daniela Pešková, Lenka Vacková, Metráž design), funkčnost (kabát Poutník od BOA design vyrobený v Tilaku, veslařská kombinéza Zuzany Oharek Bahulové), nostalgii (plášť z modrotisku Moniky Drápalové a Františka Matouška), přesah do volného umění (Lukáš Krnáč, artprotisová mikina Karolíny Juříkové a Světlany Kulíškové Ruggiero, klobouky Sofye Samarevy) nebo nové vizionáře v oblasti oděvního designu, jakou je Žil Julie Vostalová a její digitální móda.
Součástí expozice je i samostatný sál 2000+ Fashion, kde prezentujeme 12 modelů současných českých designérů podle výběru Jany Zielinski (Deinsa Nová, Pavel Ivančic, Tereza Rosalie Kladošová, Klára Nademlýnská, Hana Zárubová, Petra Ptáčková, Monika Drápalová, Pavel Brejcha, Jan Černý, Jakub Polanka, Zdeňka Imreczeová, Chatty), pětici modelů Liběny Rochové, vše pak doplňují šperky, ukázky bot od českých designérů obuvi a módní fotografie.
Je možné vidět i sportovní oděvy a obuv brněnských výrobců z 20. let z naší sbírky také na výstavě Civilizovaná žena. Ideál i paradox prvorepublikové vizuální kultury v Místodržitelském paláci MG.
Navštivte v létě 2022 Moravskou Galerii v Brně
Během léta bude v Uměleckoprůmyslovém muzeu MG letní art camp zaměřený na teenagery s tématem Oděvní design, kde si můžou účastníci ušít vlastní módní kousek pod vedením designérky Hany Kubešové a lektorky Kateřiny Minaříkové. K dispozici bude i vyšívací stroj. Téma DIY je v současné době velmi aktuální, oděv, ke kterému máme díky vlastní práci hlubší vztah, hned tak nevyhodíme.
Moravská Galerie připravuje velkou retrospektivní výstavu o Liběně Rochové
Moravská Galerie připravuje velkou retrospektivu tvorby Liběny Rochové, která by měla proběhnout v roce 2024. Tato známá a úspěšná česká módní návrhářka je několik desítek let na špičce českého oděvního designu, letos vstoupila do Síně slávy Czech Grand Design, v Ateliéru designu oděvu a obuvi na UMPRUM v Praze absolovovala pod jejím vedením řada pozoruhodných osobností nové generace desinérů jak oděvů tak obuvi. MG od ní loni získala velkorysý a rozsáhlý dar mnoha desíétek oděvů a oděvních dopňků. Třešničkou na dortu je pak to, že se narodila v Brně a dodnes ji k tomuto městu váže hluboký vztah.
Navštivte webové stránky Moravské Galerie a zjistěte o ní více.
Zdroj informací: Moravská Galerie v Brně/Andrea Březinová
Zdroj všech fotografií v tomto článku: archiv Moravské Galerie
Přečtěte si také předchozí dva díly našeho seriálu článků o českých muzeích zaměřených na módní průmysl v kategorii Módní události.