2. díl seriálu – Česká muzea zaměřená na módní průmysl – Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem

Jak jsme v nedávné minulosti avizovali, rozhodli jsme se udělat seriál článků o českých muzeích zaměřených na módní průmysl a vše, co do něj spadá. Dnes si můžete přečíst již druhý díl tohoto seriálu. Čtením našeho seriálů článků tak získáte tipy na výlet během letních prázdnin, což jistě oceníte nejen vy, ale i vaši blízcí, a to ať už se v Česku vydáte kamkoliv. Do muzea můžete jít či jet cíleně a spojit to i s návštěvou dalších památek a zajímavostí v jeho okolí. Máte už plány na letní prázdniny, přidejte si k nim návštěvu Městského muzea ve Dvoře Králové nad Labem.

Budova Městského muzea ve Dvoře Králové nad Labem

Budova Městského muzea ve Dvoře Králové nad Labem

Navštivte Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem je vlastivědné muzeum regionu Královédvorska, části Podkrkonoší. Návštěvníkům nabízí tyto stálé expozice: Tradici výroby vánočních ozdob, Historie města Dvora Králové nad Labem a textilního průmyslu na Královédvorsku, galerii s barokní křížovou cestou zdejšího rodáka J. V. Bergla a Expozici textilního tisku. Dále má dva výstavní sály, kde pořádá krátkodobé výstavy.

Aktuální dění v muzeu – výstava s tématikou modrotisku

V roce 2022 pořádá Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem výstavu s tematikou modrotisku, který láká návštěvníky všeobecně.

Navíc, na této výstavě propojili textilní návrháře z bývalé textilní továrny Tiba, kteří měli možnost vytvořit vlastní vzory rezervážní směsí. Jejich díla nechali obarvit v modrotiskové dílně pana Danzingera v Olešnici.

Výsledek si chodí prohlédnout nejenom turisté, ale i žáci a studenti škol. Dvůr Králové nad Labem textilem žil několik století, a přestože tu dnes klasická textilní výroba funguje v daleko menší míře než v minulosti, láska k textilním řemeslům v lidech ještě nevymizela.

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem připomíná textilní historii města

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem připomíná textilní historii města

Koho Mětské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem zaujme?

Do muzea chodí všechny věkové kategorie, protože má co nabídnout jak rodinám s dětmi, tak seniorům, ale i studentům nebo zájemcům o historii, textil, vánoční ozdoby nebo moderní umění. Díky krátkodobým výstavám může návštěvníkům představit širokou paletu výstav, mezi kterými si najdou to svoje oblíbené téma.

Navštivte muzeum letos v létě

Na léto chytá výstavu o turisticky zajímavých místech v okolí Dvora Králové nad Labem. Výstavu připravuje společně s Klubem českých turistů – Dvoráci a zaměří se nejenom na místa, kam se vydávali na výlety naši předkové, ale i na místa, která stojí za to navštívit i dnes.

Další letní výstava představí malířku, původem ze Dvora Králové nad Labem, která dnes žije v Dánsku. Její obrazy jsou něžné a poetické a pohladí po duši návštěvníky.

V Expozici textilního tisku budou probíhat tiskařské dílničky. Kde si návštěvníci budou moci ozdobit buď vlastní, přinesené oblečení nebo si zakoupit textilní tašky na místě.

V muzeu budou tisknout pomocí klasických dřevěných forem s těmi nejlepšími odborníky, a to s posledními výrobci těchto forem, panem Bartošem a panem Pluchou.

Připravují také komentované procházky po městě, které se budou věnovat především stopám, která zanechal ve městě textilní průmysl.

Navštivte Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem nejen letos v létě

Navštivte Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem nejen letos v létě

Na co se ještě můžete těšit v Městském muzeu ve Dvoře Králové nad Labem?

Před koncem roku  se uskuteční výstava věnovaná smírčím křížům, další výstava bude o zakladateli Mětského muzea ve Dvoře Králové nad Labem, který vedl čilou korespondenci s osobnostmi jako byl např. Mikoláš Aleš, K. J. Erben a další. Na Vánoce potěšíme malé i velké návštěvníky interaktivní výstavou.

Zdroj informací: Bc. Dana Humlová/Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem

Více informací o Městském muzeu ve Dvoře Králové nad Labem zjistíte na jeho webu.

Zdroj fotografií v tomto článku: archiv Městského muzea ve Dvoře Králové nad Labem

První díl seriálu – Česká muzea zaměřená na módní průmysl, naleznete ZDE.