10. díl seriálu – Česká muzea zaměřená na módní průmysl – Regionální muzeum Skuteč

Jak jsme v nedávné minulosti avizovali, rozhodli jsme se udělat seriál článků o českých muzeích zaměřených na módní průmysl a vše, co do něj spadá. Dnes si můžete přečíst již desátý díl tohoto seriálu. Čtením našeho seriálů článků tak získáte tipy na výlet během letních prázdnin, což jistě oceníte nejen vy, ale i vaši blízcí, a to ať už se v Česku vydáte kamkoliv.

Do muzea můžete jít či jet cíleně a spojit to i s návštěvou dalších památek a zajímavostí v jeho okolí. Máte už plány na zbývající dny letních prázdnin? Přidejte si k nim návštěvu Regionálního muzea Skuteč.

Obuvnická expozice v Regionálním muzeu Skuteč

Obuvnická expozice v Regionálním muzeu Skuteč, autor fotografie: Jaroslav Horák

Dovolte nám představit vám Regionální muzeum Skuteč

Skutečské muzeum bylo založeno v roce 1910 s pokrytím soudního okresu, který zahrnoval celou řadu obcí a městeček na ploše cca 400 km2. Zpočátku sbírku budoval muzejní spolek. V současné době je vlastníkem sbírky a zřizovatelem Regionálního muzea město Skuteč. Již několik let je vlajkovou lodí muzea stálá expozice vyprávějící příběh obuvnického a kamenického řemesla, které se ve Skutči rozvinulo do pozoruhodného průmyslového odvětví. Kromě toho se zde ročně koná dalších šest až osm výstav s různou tematikou.

Oblíbená je i kamenická expozice

Oblíbená je i kamenická expozice

Módy se ale hlavně dotýká obuvnická expozice. Při její výstavbě měl tým muzea výhodu, že muzeum od svého počátku mapovalo skutečský obuvnický průmysl. Ve vitrínách můžeme obdivovat prvotřídní práci místních ševců na dámské i pánské vycházkové obuvi. Najdeme zde plesové střevíčky vyšívané zlatým a stříbrným dracounem, ale také jednoduché, přesto však elegantní botky z období druhé světové války, kdy useň a guma musely být nahrazovány třeba papírem a dřevem. Mnohé modely jsou nadčasové a měli by velkou šanci na úspěch a obdiv i při dnešních společenských akcích.

Velká část produkce se ze Skutče vyvážela do zahraničí. Podle dodacích deníků se jednalo nejen o evropské země jako Německo, Francii, Polsko ale také vzdálené destinace jako Egypt a Spojené státy Americké. Dnes, kdy můžeme využívat e – shopů ze všech koutů zeměkoule, to není nijak překvapující, ale uskutečnit obchod v cizozemsku v dobách před 100 lety bylo hodně složité a komplikované.

Obuvnická expozice v Regionálním muzeu Skuteč je rozsáhlá

Obuvnická expozice v Regionálním muzeu Skuteč je rozsáhlá, autor fotografie: Jaroslav Horák

Který váš exponát je nejzajímavější, dle Vašeho názoru a který je nejstarší? Který exponát budí největší zájem u vašich návštěvníků? Zeptali jsme se Libora Akslera, MBA, ředitele Regionálního muzea Skuteč.

Z mého pohledu je asi nejzajímavější vývojová řada sálové obuvi národního podniku Botana, která začala modelem návrháře pana Scheinpfluga v roce 1963 a koncem sedmdesátých let byla jeho kolegou panem Mlynářem zmodernizována do podoby, která je v podstatě základem současných typů. Zájem návštěvníků určitě vzbuzuje maxipolobotka s délkou přes jeden metr. Z hlediska spotřeby materiálu a pracnosti se jednalo o drahý výrobek, měl ale dokumentovat umění místních obuvníků na světové výstavě EXPO v roce 1939. Konala se tehdy v New Yorku, ale po okupaci naší vlasti Němci se české firmy nemohly světoznámého podniku účastnit a tak polobotka neopustila kontinent.“

Maxi polobotka vzbuzuje velký zájem

Maxi polobotka vzbuzuje velký zájem, autor fotografie: Jaroslav Horák

Návštěvníci Regionálního muzea Skuteč jsou převážně z Česka

Převažují u nás návštěvníci z Česka. Z cizojazyčných zemí se poměrně často setkáváme s lidmi ze Slovenska, občasné návštěvy přichází z Anglie, Německa a Rakouska.

Přijďte do Regionálního muzea Skuteč obdivovat krásu klobouků

Přijďte do Regionálního muzea Skuteč obdivovat krásu klobouků

Navštivte Regionální muzeum Skuteč v létě 2022

Do konce srpna je otevřena sezónní výstava „Klobouky, kloboučky, čepice a hučky“. K vidění je zde na dvě stovky nejrůznějších pokrývek hlavy. Časově jsou exponáty zařaditelné do intervalu let 1850 – 1950, stručně řečeno, je to o kloboucích našich prababiček. Samozřejmě je k dispozici zkoušecí koutek s mnoha typy pokrývek hlavy, což návštěvníkům osvěží závěr prohlídky.

Mnoho pokrývek hlavy bude možné si vyzkoušet

Mnoho pokrývek hlavy bude možné si vyzkoušet

Ve stálé expozici muzeum připravuje svoji již  tradiční Řemeslnou sobotu, která se uskuteční 20. srpna. Jedná se o výjimečný den, kdy jsou předváděny ukázky řemesla ševce, kameníka a kováře. Návštěvníci se tak dozví mnohem více informací, než při běžné návštěvě muzea. Podrobný program naleznete na webových stránkách muzea.

Regionální muzeum Skuteč připravuje zajímavý program i na období po letních prázdninách

Regionální muzeum Skuteč připravuje zajímavý program i na období po letních prázdninách

Vyrazte do Regionálního muzea Skuteč i po letních prázdninách

Na výstavu o kloboucích budou navazovat další krátkodobé expozice. První bude věnována školství za časů pana řídícího a soudružky učitelky. Druhá se bude začínat s počátkem adventu a její téma bude ryze vánoční – betlémy. Mezi tím se skuteční cestovatelské a historické přednášky nebo komorní koncerty.

Jak postupovat v takovém případě, že chcete darovat muzeu nějaké exponáty pro rozšíření sbírek?

Vzhledem k tomu, že jsme muzeum regionálního typu, jsou naše sbírky velmi rozmanité a tak se velmi často zabýváme akvizicemi předmětů z nejrůznějších oborů. Pokud by nám chtěl do sbírek někdo něco darovat či nabídnout ke koupi, začínáme zjištěním, zda podobný předmět máme a pokud ne, zda stávající sbírku obohatí. Důležité jsou i všechny okolnosti, které k předmětu dárce ví, nebo je možné je zjistit. Hodně dárců využívá kontakt na e- mail, kam je možné poslat i fotografie nabízených věcí a pak už následuje tradiční forma komunikace“, říká Libor Aksler, MBA, ředitel Regionálního muzea Skuteč.

Zdroj informací: Regionální muzeum Skuteč/Libor Aksler, MBA, ředitel Regionálního muze Skuteč

Více informací o Regionálním muzeum Skuteč naleznete na jeho webu.

Zdroj všech neoznačených fotografií autorem včetně úvodní fotografie: archiv Regionálního muzea Skuteč

Přečtěte si také předchozí díly našeho seriálu článků věnovaných českým muzeím zaměřeným na módní průmysl ZDE.